Põhjus tähistada
Raimo Ylönen
01.08.2016

Paari-kolmesaja eurosest mobiilist ei ootaks ju esimese hooga teab mis püssi, aga ajad on muutumas – tänane telefonikeskklass ei pruugi enam tähendada kehvapoolset säästumudelit, vaid täiesti korralike omadustega aparaati. Mida pole häbi ka kinkida või sõprade ees lauale panna.

Nutitelefonid hinnaga 200-350€
Huawei Honor 5X
LG X Screen
Microsoft Lumia 650
Samsung Galaxy A3
Sony Xperia M5

Nutitelefonid pole enam ainult tehnikafännide või noorte pärusmaa – tänasest mobiilimüügistatistikast nupumudeleid peaaegu ei leiagi. Nii noored kui vanad on avastanud nutitelefonide piiramatud meelelahutusvõimalused.
Eks kindlasti on suurenenud ka ostjate nõudmised, sest päris esimest nutikat ostavad ilmselt vähesed. Tänased koolijütsidki vaevalt et alustavad nuputelefoniga.
Ka ei tundu ostjate hoogu pidurdatavat suhteliselt krõbedad hinnad – kui ikka sõbral või sõbrannal on äge mobiil, siis tuleb endale ka vähemalt sama edev aparaat osta. Kõrget hinda aitab taskusõbralikuks muuta operaatorite poolt pakutav järelmaks.

Hea odavamalt
Täna on valik mobiililettidel väga kirju – on selle aasta tippmudelid, mullused tippmudelid, aga ka lugematult odavamaid, nii 200-300euroseid aparaate. Kusjuures ei pruugi odavam hind üldse tähendada oluliselt nigelamaid omadusi. Näiteks käesolevas võrdluses olevate Huawei, LG, Samsungi, Lumia ja Sony seadmetega võib teha peaaegu kõike, mida hing ühest nutitelefonist ihaldada võiks.

Suve märgid
Eelmise aasta lõpul müügile jõudnud Huawei Honor 5X on oma hinna kohta üllatavalt suutlik mobiil. Metallisesse kesta mahutatud kirgas 5,5-tolline ekraan venitab mobiili mõõdud taskutahvlite klassi. Värvivalikute hulgas on valge, must või kuldne.
Honori kapoti all on kaheksatuumaline Qualcomm Snapdragon 616 protsessor ja töömälu on sõltuvalt mudelist kaks või kolm gigabaiti. Salvestusmälu on umbes kümmekond gigabaiti, kuid seda saab laiendada MicroSD-kaartidega. Honori opsüsteemiks on Android 5.1.1 Lollipop.
Ka pildistamisomadused pole halvad, põhikaameral on 13 megapikslit ja selfiesid saab teha kuni 5 megapikslise resolutisiooniga. Aku mahutab kolm ampertundi. Omaduste nimekirjas on ka kiirlaadimine ja tagaküljel asuv sõrmejäljesensor.
LG X Screeni omapäraks on põhiekraani ülaservas asuv 1,76-tolline lisaekraan, millele saab kuvada infot ka siis, kui põhiekraan on unerežiimis. Samalt ekraanilt saab kiiresti avada ka oma lemmikrakendusi. Põhiekraani diagonaaliks on 5 tolli, mis tähendab, et napilt sobib mobiil ka ühe käega kasutamiseks.
LG tehniliste andmete seast vaatavad vastu neljatuumaline protsessor, kaks gigabaiti töömälu, kümme gigabaiti salvestusmälu, 13 megapiksline põhikaamera, nobedad 4G andmesideühendused ja 2,3 Ah aku. Op.süsteemiks viimane Android 6.0 (Marshmallow).

Võrdluse teise Korea mobiili esimene versioon jõudis müügile juba aastapäevad tagasi. Nüüd on tegemist aga juba uue Samsung Galaxy A3ga, mille omadused teisest puust. Parem ekraan, parem kaamera ja suurem aku – kui mainida olulisemat. Korpus, nagu ka eelkäijal, koosneb klaasist ja alumiiniumist. Op.süsteemiks eelviimane Android 5.1.1 (Lollipop)
Galaxy A3l on 4,7-tolline Super Amoled ekraan ja 1,5 GHz neljatuumaline protsessor. Töömälu on 1,5 gigabaiti ja salvestusmälu 11 gigabaiti – viimast saab laiendada Micro SD kaartidega. Ei puudu muidugi kiire 4G andmeside ning akul on mõõtude kohta mahtu soliidsed 2,3 ampertundi. Põhikaameral on megapiksleid 13, eesmisel 5.
Microsoft Lumia 650 mõjub trendikalt. Alumiiniumist korpusega ning õhukeste servadega mobiil tundub käes mõnusalt paras. Muus osas on 650 väga minimalistlik – allservas füüsilisi nuppe pole, samuti ka fotopäästikut mitte, nagu Lumiate kallimatel mudelitel.
Ekraaniks on 5-tolline HD resolutsiooniga OLED ning protsessoriks 4-tuumaline Snapdragon. Töömälu on kõigest 1 GB, salvestuseks aga tavapärasem 11 GB. 4G-andmeside on olemas, kuni kiiruseni 150 / 50 MB/s (Category 4). 2 Ah aku on vahetatav, samuti leiab tagakaane alt pesa MicroSD kaardi jaoks. Opsüsteemiks loomulikult Windows 10.
Lumia põhikaamera sensoril on tagasihoidlikud 6 megapikslit ja eesmisel 3,8.
Sony Xperia M5 peaks toime tulema ka raskemates oludes – IP68 standard tähendab täielikku tolmukindlust ja veekindlust kuni meetri sügavusel poole tunni jooksul. Sellegipoolest on seade õhuke ja kasutatav ka ühe käega.
Sooritusvõime osas pole samuti põhjust nuriseda – kaheksatuumaline 2 GHz MediaTek Helio X10-protsessor, 3 gigabaiti töömälu ja salvestust 9 gigabaiti. On olemas ka MicroSD lisamise võimalus.
Ka pildistamisomadustelt teeb Xperia M5 konkurentidele tuule alla – põhikaameral on megapiksleid 21,6 ja esikaameral ligi 13, samuti saab salvestada 4K videot. FullHD resolutsiooniga ekraani diagonaal on 5 tolli.

Õnnestunud kompromissid
On selge, et milleski peab tippmudelite ja nn keskklassi seadmete osas erinevus siiski olema. Enamasti on nendeks kolm peamist aspekti – ekraani kvaliteet ja resolutsioon, kaamera kvaliteet ja protsessori suutlikkus. Ka ei pruugi odavamate seadmete opsüsteem olla see päris viimane, vaid versioon-paar vanem. Kohati jääb mulje, et osad telefonid ongi kokku pandud sõna otseses mõttes laojääkidest – mis puudutab seesmisi komponente.
Protsessorivõimekuste mõõduskaala on aga täna jõudnud sinnamaani, et tavakodanikul seda kõige-kõigemat pole lihtsalt vaja – kui ta just ei veeda tunde videomänge mängides. Sest kõige muuga saavad ka põlvkonna jagu vanemad protsessorid enamasti probleemivabalt hakkama.

Mõistlik valik
Mõningatele puudustele vaatamata pakuvad kõik võrdluse aparaadid väga head omaduste ja kvaliteedi suhet. Muidugi ei konkureeri need tippmudelitega, aga oma hinna eest pakuvad rohkem kui arvata oskaks.
Väga hästi toimivad need mobiilid ka tavaliste telefonidena – kuuldavus on hea ja heli selgekõlaline. Mõistliku kasutuse puhul ei saa midagi halba öelda ka aku vastupidavuse osas – päev pole probleemiks, aga pole võimatu ka rohkem välja meelitada.
Käes istuvad odavad mobiilid tihti mugavamaltki, sest ekraanid pole hiigelmõõdulised. Muidugi, ega 5-tolli pole teab mis mikroskoopiline näitaja, aga see tundub olevat parim kompromiss suuruse ja nähtavuse vahel.

Igaüks neist mobiilidest võiks sobida suurepäraselt pere noorema liikme nutitelefoniks ning selle pärast ei peaks sõprade ees häbi tundma – vastupidi. Avastamisrõõmu ja tegevust pakuvad need aga kindlasti ka suurtele.

Kokkuvõtted leiad augusti Tehnikamaailmast

Sarnased artiklid