Pisi-Fiat noppis esikoha
Tõnu Ojala
05.12.2007

Autode Euroopa meister ehk Euroopa aasta auto valiti traditsiooniliselt seitsme finalisti seast ning nagu seda korduvalt varemgi on juhtunud, läks esikoht Itaaliasse – seekordse esikoha võttis Fiati uus retromobiil 500.

Vana Maailma prestiižikaim autoaunimetus ‑ 45. korda välja antud Euroopa aasta auto tiitel läks juba üheksandat korda Fiatile. 385 punkti teeninud pisiautole Fiat 500 järgnesid 325 punktiga Mazda2, kolmandaks jäi 202 punktiga Ford Mondeo. Parameetrid, millest 22 Euroopa riigi autoajakirjanikest koosnev žürii oma otsuse tegemisel juhindus, olid disain, mugavus, ohutus, ökonoomsus, juhitavus, dünaamika, praktilisus, keskkonnasõbralikkus ning hind.

Aasia tuleb tasapisi
Need ajad, mil Euroopas võimutsesid Euroopa autod, hakkavad tasapisi ümber saama. Mullu pääses mitte-Euroopa autodest finaali vaid Honda Civic, seekord oli TOP 7-s aga juba kaks Jaapani ning esmakordselt ka üks Korea päritolu auto. Võite on Aasia autotootjatel veel küll napilt – vaid Toyota on kahel korral esikohale tulnud – kuid esikolmikus pole nad enam teab mis haruldused (nii ka tänavu, kui Mazda2 hõbedale platseerus).
Üha enam muutub nn vana Euroopa nägu ka Eesti automaailm ning seda näeb ka Euroopa ning Eesti aasta auto konkursside finalistide nimekirju kõrvutades. Kolm autot – Ford Mondeo, Kia cee'd ja C-klassi Mercedes-Benz – olid ka äsja Tehnikamaailma eestvedamisel aset leidnud Eesti aasta auto finalistide seas ning rohkemat kattuvust välistas suuresti see, et Eestisse polnud kõik Euroopa konkursi finalistid siinse tähtaja kukkudes veel jõudnud.
Fiat Auto on Euroopa aasta auto ajaloos konkurentsitult edukaim autotootja – kokku on Torino autogigant võitnud oma nimele 9 esikohta, tütarmargid Alfa Romeo ning Lancia on lisanud vastavalt 2 ja 1 konkursivõidu. Võrdluseks – esikohtade arvult teisel kohal oleval Renault’l on esikohti 6.
Lõppeval aastal kandis Euroopa ihaldatuimat tiitlit seekordsel konkursil kolmandaks tulnud Ford Mondeo sõsarmudel – sportlik mahtuniversaal S-Max –, tuues Fordile konkursi enam kui nelja aastakümne pikkuses ajaloos viienda esikoha.

Euroopa aasta auto 2008
1. Fiat 500
2. Mazda2
3. Ford Mondeo
4. Kia cee´d
5. Nissan Qashqai
6. Mercedes-Benz C-klass
7. Peugeot 308

Täpsemalt vaata detsembrikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid