Pildivabrik taskus
Harri Slip
01.01.2017

Enamik pilte tehakse nutitelefoniga ja paljud on justkui ära unustanud, et olemas on ka fotoaparaadid. Millises mobiilis on aga fotoaparaati kõige enam?

Apple iPhone 7 Plus
LG V10
Samsung Galaxy S7 Edge
Sony Xperia XZ

Arvamused lähevad mobiilikaamerate osas lahku – ühtede meelest on tegemist täisväärtusliku fotoaparaadiga, teised aga ei pea nende kvaliteeti siiski piisavaks, et pilte trükkida või suurelt (teleri)ekraanilt vaadata.

Just seda teemat uurisime mullu juunis ilmunud päris-fotokate ja mobiilikaamera võrdluses ja kokkuvõte oli lühidalt selline – suure(ma) sensoriga fotoaparaat teeb tehniliselt parema pildi kui mobiilikaamera ning päris-kaamera käsitsemine on samuti märgatavalt ladusam. Väiksema sensoriga „seebikarp“ erineb aga mobiilist vaid käsitsetavuse ja suumiulatuse poolest, foto tehnilise kvaliteedi poolest enam mitte.

Nutimobiil on aga palju rohkem kui ainult kaamera – sellega saab lisaks pildistamisele fotosid-videoid töödelda ja maailmaga jagada. Ja ega mobiili roll ei piirdu ju ainult sellega – telefonis on töö, hobid, sõbrad, mängud ja nii edasi. Nutimaailma elanikule võib ju proovida selgitada, et suur kaamera teeb ikkagi paremaid pilte ja ka fotoaparaadist saab fotod juhtmevabalt telefoni liigutada, aga vastus on „Miks peaks?“ – sest mobiilis on ju ometi täitsa korralik kaamera. Fotoaparaatide mobiilisõbralikkus on küll viimasel ajal kasvanud, aga ikkagi pole suurte pildifailide liigutamine kuigi ladus – kui vaja asjad kiiresti tehtud saada.

Suletud süsteem
Nutitelefonide kaamerad on eelkõige oma ökosüsteemi jaoks lihvitud pildimasinad. Eesmärgiks on, et fotod saaks tehtud võimalikult lihtsalt ja sealjuures piisavalt kvaliteetselt. Kvaliteedi mõõdupuuks pole seejuures mitte teleriekraan või väljatrükk, vaid mobiiliekraan. Kes ainult sellega harjunud, ei aimagi, et telefoniekraanil erksa ja teravana tunduvad fotod-videod ei pruugi seda enam olla suuremal pinnal.

Kui me oleksime käesolevas testis piirdunudki vaid mobiiliekraanide vaatamisega, siis oleks kaamerate erinevustest paljud tõenäoliselt märkamatuks jäänudki. Nagu näiteks detailsus, veidi mööda läinud fookus, müra või video stabiilsus.

Õige või mitte, aga võtsime kaamerate erinevuste selgitamiseks ikkagi appi sellised „mikroskoobid“, mida keskmine mobiilipildistaja ilmselt näinud pole. Samas võime lohutada, et vaid nii selguvad mobiilikaamerate erinevused ja tehnilised piirid, mida pole ju paha teada.

Tulemused leiad jaanuari Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid