Pildiga silmaklapid
04.06.2012

Pannud ette Sony uusimad videoprillid, tekib illusioon 20 meetri laiusest ekraanist 20 meetri kaugusel. 3D-signaali puhul on kujutis ka ruumiline ja kõrvaklappidest kostev heli lülitab muu maailma lõplikult välja.

Sony HMZ-T1 lisab 3D-filmide vaatamisse veel ühe dimensiooni – piltlikult öeldes. Kummagi silma jaoks on eraldi ekraan ning seetõttu puudub 3D-pildis aktiivprillide puhul möödapääsmatu vilkumine. Nii muutub filmi vaatamine sama personaalseks (see tähendab teisi mitte segavaks) tegevuseks nagu kuularitega muusika kuulamine.

Uus tehnika
Kujutise tekitavad läätsede taga asuvad OLED-ekraanid. Läätsede reguleerimisega peaks igaüks saama pildi oma silmavahe jaoks sobivaks. Reguleerimine on siiski küllalt astmeline, täppishäälestuse võimalust pole.
Kumbki OLED-ekraan koosneb 1280 x 720 pikslist – nii on tegemist küll HD, aga mitte FullHD-kujutisega. Kui arvestada pildi suuruseks virtuaalset 20meetrist ekraani, on kujutis nähtavalt pehmem FullHD-teleri omast.
T1 sobib kasutamiseks ka koos tavaliste optiliste prillidega, ent progressiivsete läätsede puhul on kujutise teravus üla- ja allservas erinev.

Igaühele oma
Nagu telerilgi, saab ka videoprillide pilti küllalt suures osas reguleerida. Nupud asuvad prillide allservas ja lisaks kontrastsusele, heledusele ning värviküllastusele on olemas kõik teleritest tuttavad toimingud. Eraldi nupud on ka helitugevuseks.
Kujutise värvi ja heledust mõjutab ka prillide asend. Kui need sõna otseses mõttes ninale toetuvad, nagu prillid ikka, on kujutis parim. Ent pea tuge reguleerides on võimalik prille ka ülespoole nihutada, vähendades ninale toetuvat raskust – siis tuleb veidi rohkem üles vaadata ning värvid pole enam nii loomulikud. Ka rõhuvad prillid otsaesist, kuhu tekkis punane laik kõigest mõne minuti jooksul. Nii tasub prille enne pikemat vaatamist reguleerida nii palju kui võimalik. Vast oleks mugavuse suhtes parem, kui prillid toetuksid sarnaselt kõrvaklappidega pealaele, mitte ei rõhuks nina ja otsaesist.

Liidesed
Prillide teine komponent on n-ö ühendusmoodul ehk liidestega karbike. Kahe HDMI-juhtmega saab seadme ühendada samaaegselt nt Blu-ray-mängija ja teleriga. Nii saab soovi korral teleri ekraanil näha sama mis prillideski. Kui aga prillid on välja lülitatud, siirdub Blu-ray-kujutis otse teleri ekraanile.
Testides aga ei õnnestunud millegipärast iga kord teleri ekraanil ja prillides kuvada sama allikat – olgugi et nn pass-through funktsioon oli aktiivne.

Kokkuvõte
Sony HMZ-T1 videoprillide idee on hea, aga teostus pole päris A-klassist. Ühegi testija arvates polnud prillid just mugavad ning ka pildi osas on parandamisruumi.
3D puhul aga meeldis enamikule värelusevaba pilt. Samuti polnud 3D efekt üle võimendatud – nii nagu see telerite puhul kipub kohati olema. Leidus aga ka neid, kes eelistasid videoprillidele passiivtehnoloogiaga telepilti.
800 euro eest on Sony HMZ-T1 siiski raske näha reaalse alternatiivina telerile (või projektorile). Tehniliselt on aga tegu kahtlemata märkimisväärse seadmega ning pole võimatu, et mõnele see just väga meeldib.

Sony HMZ-T1
Hinnaklass: 800 €
Ekraan: kaks 1280 x 720 resolutsiooniga OLED-ekraani
Mõõdud (prillid): 21 x 20 x 11 cm
Mõõdud (ühendusmoodul): 18 x 4 x 17 cm
Prillide kaal: 420 g
Ühendusmooduli kaal: 600 g

Hea
Värelusevaba 3D-pilt

Halb
Kasutusmugavus

Sarnased artiklid