Oma silm on kuningas
Glen Pilvre
03.01.2009

Mis seostub sõnaga „videovalvesüsteem”? Väga tõenäoliselt on selleks installeerimise keerukus ja kallis hind. Tavaliselt vajab netipõhine videovalve fikseeritud IP-aadressi (et võimaldada süsteemile ligipääs läbi interneti) ning enamasti kaasneb professionaalse teenusega ka vääriline kuutasu. Logitechil on aga nüüd müügil lahendus, mis väga rasket rahakotti ei eelda, kuid pakub sellegipoolest küllalt mitmekesiseid ja „päris-süsteemidega” konkureerivaid omadusi.

Logitech WiLife Video Security System baseerub ühel (netiühendusega) arvutil ning võimaldab ühendada sellega kuni kuus valvekaamerat. Meie katsetasime sisekaameraga stardikomplekti ja lisaks ühte välikaamerat. N-ö stardipaketis sisaldub üks kaamera ja vajaminevad kinnitused-adapterid. Märksõnaks Logitechi süsteemi puhul on lihtsus – selle esmase ülesseadmisega saab hakkama tõenäoliselt igaüks, kellele lambipirni vahetus üle jõu ei käi. Kaameraid saab kinnitada mini-statiivi abil seinale, sisekaamerate jaoks on olemas ka alus riiulile/lauale panemiseks ning iminapp aknale kinnitamiseks. Nagu öeldud, eeldab süsteem töötavat arvutit, elektrivõrku ja netiühendust (kui on soovi kaamera vaateväljas toimuvat mis tahes maailma punktis jälgida). Kaameraid ei pea arvutiga füüsiliselt ühendama – pilt liigub HomePlug kohtvõrgu tehnoloogia abil elektriliinide kaudu. Stardipakett sisaldab (lisaks kaamerale-kinnitustele) ka adapterit, mis tuleb pista vooluvõrku ja ühendada USB kaudu arvutiga. Kaamerate puhul piisab vaid toitejuhtme seina torkamisest. Ja tõepoolest – pärast Command Centeri nimelise tarkvara installeerimist ei möödu minutitki, kui kaamerad leitud ja videopildid kenasti ekraanil. Logitech lubab, et ühendus (kaamerate ja arvuti vahel) peaks probleemivabalt toimima kuni 1000 m2 puhul (või kuni 300meetrise elektrikaabli pikkuse korral) – kas see täpselt nii on, sõltub ilmselt paljudest faktoritest, aga meil katsetamise käigus probleeme ei ilmnenud.
Kaamerate ja arvuti vaheline side on turvatud DES-krüpteeringuga ning vabaltvalitava salasõnaga – nii on garanteeritud, et näiteks sama tüüpi süsteemi kasutav naaber võõrastesse paikadesse piiluma ei pääse.

Command Center näeb välja minimalistlikult kasutajasõbralik, kuid süsteemil on tuunimisvõimalusi rohkelt. Iga kaamera puhul saab määrata, millises pildi osas ja kui palju peaks toimuma liikumist, et alustataks salvestust. Salvestuse resolutsiooni ja kvaliteeti (bitivoo kiirust) saab valida, resolutsioonid on QVGA ja VGA. Lisaks salvestusele on võimalik aktiveerida automaatne teavitamine – ehk süsteem saadab e-maili (või SMSi, kui operaator võimaldab meili saata aadressile tel.number@domeeninimi), kui registreeriti liikumine mõne kaamera vaateväljas. Meilile võimaldab Command Center saata nii pilti kui videolõiku. Arvutisse salvestatud videomaterjali on lihtne sirvida – olemas on ülevaatlik ajariba, millel salvestused kenasti näha tumedamate tükkidena. Aga see pole veel kaugeltki kõik – kui arvutil on olemas netiühendus, siis saab kaameratel silma peal hoida mis tahes maailma punktis. Selleks tuleb luua kasutajakonto saidil online.wilife.com ning pärast sisselogimist on pilt kaameratest näha juba läbi interneti. Olgugi et tegemist peaks olema n-ö live-videoga, näitas praktika, et läbi wilife.com-i striimitaval videol võib viivitus ulatuda minutini ja kohati ei laabunud erinevate kaamerate vahel valimised kõige sujuvamalt. Aga kohatu oleks tasuta online-teenuse kallal norida – süsteem toimis tegelikkuses väga hästi.
Kui neist võimalustest-funktsioonidest peaks väheks jääma, on Logitechil pakkuda järgmine tarkvara-tase – Command Center Platinum. Platinumi eest tuleb juba täiendavat aastatasu maksta, kuid mitte väga palju – 79,95 dollarit aastas (ehk ca 82 krooni kuus). Lisaväärtused, mida selle raha eest saab, pole aga üldse pahad. Läbi netisirvija võib teha peaaegu kõike seda, mida Command Centeriga, ja mitte ainult. Väike nimekiri põhilistest lisadest:

– kaameraid saab ka elektrooniliselt suumida-keerata
– juhul kui süsteemiga (või kaameratega) peaks midagi juhtuma (st ühendus serveriga või arvutiga katkeb), saabub kohe teade (e-mail või SMS)
– saab seada lisateavitamist sellisel juhul, kui valitud ajal (valitud tsoonis) liikumist ei toimu (näiteks peaksid kindlal kellaajal saabuma lapsed koolist vms, kui aga seda ei juhtu, saabub teade)
– oluline lisaväärtus Platinumil on video kopeerimine serverisse – kuid kahjuks ei toimu see automaatselt (ehk paralleelselt salvestusega), nagu võiks loota, võimalik on lihtsalt soovitud faile (kuni 50 MB ulatuses põhipaketi puhul) serverisse laadida ning muuta soovijatele nähtavaks

Logitech Video Security on oma hinna kohta väga toimiv – kasutusvõimalustele seab piire peamiselt fantaasia. Algul tundus, et tegu on rohkem mänguasjaga, kuid soovi korral saab sellest kujundada täiesti tõsiseltvõetava valvesüsteemi. Juba kaameratel üksi koos vilkuvate tulukestega (mida on võimalik ka välja lülitada), on ju potentsiaalsete värava taga luusivate kurikaelte jaoks preventiivne mõju.
Nii et sellise raha eest sellise asja ostmine on igati mõistlik tegu. Aga enne poodiminekut veel väike nimekiri neist omadustest, millest reklaamtekstid „kõva häälega” ei räägi:

– Videot ei salvestata automaatselt serverisse – see tähendab, et kui potentsiaalne varas viib ära arvuti (milles töötab Command Center), viib ta ära ka asitõendiks oleva video. Muidugi, kui fantaasiat ja tahtmist jagub, võib „valvearvuti” (või välise kõvaketta/NASi) kas või seifi paigutada.
– Kaamerad vajavad võrgutoidet (220 V), seega pole nad voolukatkestuste eest kaitstud. Kaamerate-arvutite toite saab muidugi UPSide abil kindlustada, aga see nõuab juba täiendavat ettevõtmist.
– Süsteem ei salvesta (ja edasta) heli – selle põhjuseks on Logitechi kohtukartlik suhtumine Ameerika seadustesse, mis ei lubavat asjaosaliste teadmata heli salvestada (ilma vastava määruseta).
– Kaamerad ei tööta kottpimedas – minimaalne valgustugevus on 2 luksi (troopiline täiskuuöö on ca 1 luks). Ameerikas on saadaval ka IR (infrapuna) valgusti ja IR-lisalääts (vaid sisekaamerale), nii jääb „nägu peale” ka pilkases pimeduses.
– Süsteem töötab ainult Windows-operatsioonisüsteemiga arvutis.
– Aeg-ajalt võib esineda viivitusi video edastuses.
– Rohkem kaameraid eeldab suhteliselt võimekat arvutit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid