Office 2013 ja Office 365

Eelmise aasta lõpus üllitas Microsoft taas uue kontoritarkvara paketi, nagu neil juba kolmeaastaste vahemike järel tavaks on saanud (eelmised Office 2007 ja 2010), kuid sedakorda on nad teinud oma tootevalikus olulise edasiarengu.

Nimelt pakub Microsoft uut toodet kahes täiesti erinevas võimaluses: uuendatud Office 2013 karbitoode on suuresti nagu varasemadki, kuid nüüd on lisatud ka Office 365. Nagu nimest võib lugeda, on tegu tootega, mis on kasutajale kättesaadav 365 päeva aastas. Tegemist on on-line toega liisingutootega. Selmet maksta kohe suur hulk raha, maksab kasutaja kuumaksu nagu liisingu puhul ja võib toodet ka installimata oma konto kaudu võrgus kasutada. Kui eelmine karbitoode, Office 2010, lubas ühe litsentsiga paigaldada paketi kahte arvutisse (laua- ja sülearvuti), millest kasutati korraga ühte, siis Office 2013 lubab tasutud raha eest seda kasutada vaid ühes masinas.

2013 ja 365
Office 2013 on saadaval kolmes paketis: pidavaim Office’i „Kodu ja Kool” maksab 139 eurot ning sisaldab Wordi, Excelit, PowerPointi ja OneNote’i ning on mõeldud vaid kodukasutajate jaoks, firmas kasutamine on litsentsireeglite rikkumine. Äriliseks kasutuseks on kaks paketti: Office Home and Business (sisaldab eelmainitule lisaks ka Outlooki meili- ja kalendriprogrammi) hinnaga 269 eurot ning kalleim Office Professional hinnaga juba 539 eurot (lisaks eelmisele on ka Publisher kirjastusrakendus ja Access andmebaasiprogramm).

Hoopis põnevam on Office 365. Selle tarkvara kodukasutajale mõeldud versioon kannab nime Office 365 Home Premium. See pakett sisaldab kõiki programme, mida pakuks muidu vaid ülimalt kallis Office Professional 2013. Kui muidu pakub Microsoft oma pilvesalvestusrakenduses SkyDrive tasuta 5 GB salvestusmahtu, siis Office 365 paketi ostnud saavad täiendavalt juurde 20 GB salvestusmahtu ning lisaks igakuiselt tasuta 60 minutit Skype’i kõnede krediiti (kasutatav enam kui 40 riigis välja helistamiseks tava- ja mobiiltelefonidele). Liisinguvõimalus on paindlik. Kui tasute korraga aastase tellimuse eest, maksab see 99 eurot, kuid kasutusaega on võimalik osta ka kuude kaupa – sel juhul on hind 10 eurot kuus. Suureks plussiks on ka see, et kasutajal on käepärast alati uusim versioon, kõik uuendused, parandused ja lisad saabuvad automaatselt. Ning kui me oleme näinud viimasel perioodil kolmeaastast versioonide saabumise vahet, siis selle perioodi ajal isegi kuu kaupa tasudes läheks meil tarkvara kasutus maksma 350 eurot vs 539 eurot kohe Pro-paketti ostes. Ja nagu ülalpool mainitud – selle karbitoote tohtisime me paigaldada vaid ühte arvutisse. Office 365 Home Premium aga lubab tema installi kuni viide seadmesse (süle-, laua- ja tahvelarvutid, k.a Mac-arvutid). Seega näiteks neljaliikmelise pere kõigi masinate varustamine legaalse tarkvaraga maksab aastase kasutuslepinguga vaid 2 eurot ühe arvuti kohta. Kas pole super?

Aga see pole veel kõik. Toetamaks haridust, on Microsoft lisanud veel eraldi paketi Office 365 University, mis on mõeldud üliõpilastele, õppejõududele ning kõrgkoolide töötajaile. University-paketi nelja-aastane tellimus (lubab paigaldada kahte arvutisse, inc Mac) maksab ainult 79 eurot. See teeb maksumuse 0,88 eurot kuus ühe arvuti kohta! Tudengid, hopp!

Toredad lisavõimalused
Kui viibite näiteks reisil ja teil pole kaasas oma arvutit, saate suvalises internetiühendusega masinas kasutada tarkvara veebiversiooni Office On Demand programmide voogesituseks. Pilve salvestatud dokumente saab koostööks teiste kasutajatega lihtsalt anda ühiskasutusse. Vaikimisi pakubki uus Office dokumentide salvestamist pilve, SkyDrive’i, kuid seda saab seadistada kas oma lokaalsele kettale või firmaserverisse. Kohtumisel Microsofti Ida-Euroopa tootejuhiga nentis viimane, et hetkel on veebivalikutest vaid SkyDrive, kuid ta lubas, et peatselt lisatakse ka muud olulised veebisalvestuse keskkonnad nagu Dropbox jt. Ühe olulise uuendusena on lisandunud PDF-failide tugi – Office suudab nüüd neid ilma kallite lisarakendusteta avada, töödelda ning salvestada. Ka näiteks Wordis, Excelis jm tehtud dokumente salvestades leiame valikust PDFi ilma mingit kolmanda poole tasulist tarkvara paigaldamata. Kuigi jah, täielikult ta veel Adobe Acrobat Professionali asendama loodud ei ole, kuid pakutavast piisab valdavale osale tavatarbijatest nende töös. Täiesti uuele tasemele on viidud Exceli analüüsioskus, ta suudab imekiirelt aru saada, mis tüüpi andmetega on tegu ning näiteks diagrammidena esitlemisel oskab kohe soovitada parima esitlusvõimaluse. Ka on nüüd äärmiselt lihtne ja mugav lisada oma Office’i dokumentidesse pilte, videoid jm multimeediafaile ning veebiressursse. Eesti keele toepakett on samuti olemas ja tasuta alla laaditav. PowerPointiga esitluste loomise võimalused on uue Office’iga saanud täiesti uue mõõtme. Meeldiv uuendus on ka Wordi nn lugemisrežiim – ekraani ei kuhjata selleks mittevajalike menüüdega ning paarisleheline esitus on jube mugav just tahvelarvutitel kasutamiseks. Programmide väljanägemine on jäänud üsna sarnaseks eelmise, 2010-versiooniga, kuid vähemaks on tõmmatud paljusid kasutajaid häirinud liigset värvikirevust, samas on n-ö „oma käe järgi” seadistamise võimalused head ja lubavad teha just sellise töökeskkonna nagu antud kasutajal vaja on. Kuid oma silm olla kuningas – veendumaks, kas see on teie valik või mitte, saate tasuta alla laadida kuuajalise proovikasutuse veebilehelt http://office.microsoft.com/et-ee/try/FX102858196.aspx .

Sarnased artiklid