Nutimobiilid vs digipeegel

Aastat nii paarkümmend tagasi oleks mõte taskusse mahtuva telefoniga pildistamisest tundunud mitte vähem jabur kui fotoaparaadiga helistamisest. Täna on aga küsimus, kuidas telefon pilti teeb, igati omal kohal – või isegi olulisem kõneomadustest. Paneme kõrvuti kuus mobiiltelefoni ning ühe harrastajaklassi peegelkaamera.

Apple iPhone 5S
LG G2
Nokia 808 (PureView)
Nokia Lumia 1020 (PureView)
Samsung C105 Galaxy S4 Zoom
Sony Xperia Z1
ja
Canon EOS 700D

See polnud väga ammu, kui tollane Nokia boss Jorma Ollila teatas, et õige pea pakuvad mobiilifotokad konkurentsi digipeeglitele ning kõik naersid. Veidi vähem kui paari aasta eest tõi aga Nokia välja telefoni 808 PureView ja naljatuju läks üle. Sest tegemist oli suure, ühetollise ja 41megapikslilise sensoriga mobiiliga, mis tegigi erakordse kvaliteediga pilte – ja mitte ainult mobiilide „mõõtkavas”. Pikemalt lahkasime Pureview-tehnoloogia olemust mulluses juulinumbris (TM, 7/2012) – kel on soovi mälu värskendada.

Tänavu varasügisel saabus fotohuviliste tehnikasõprade jaoks kauaoodatud hetk, kui 808 „fotoosakond” jõudis uude polükarbonaadist kesta koos Windows Phone 8-ga, nimeks Lumia 1020. Megapikslite arv sensoril jäi samaks, lisandus optiline stabilisaator ja vähemalt teoorias läks hea veel paremaks. Aga et mitte piirduda vaid Pureview 808 ja 1020 kõrvutamisega, seadsime sihiku laiemaks ja võtsime kampa veel neli tuliuut mobiili, kõik suurte fotoambitsioonidega.

Samsung Galaxy S4 Zoom püüdleb vast kõige rohkem, sest tegemist ongi sõna otseses mõttes fotokaga, millega saab ka helistada. Aga teha saab ka kõike seda, mida ikka ühe targa mobiiltelefoniga.

Sonygi polnud Xperia Z1 fotoomadusi tutvustades tagasihoidlik – „päris” taskukaameratega samas mõõdus 20,7 Mpx tagantvalgustatav sensor ja nn G-tähistusega kvaliteetoptika. Automaatrežiimis kasutatakse Pureview’ga analoogilist tehnoloogiat ja fotod salvestatakse 8megapikslistena.

LG G2 omaduste seast leiab samuti optilise pildistabilisaatori.

Ja kuna iPhone 5S on sügise üks põnevamatest mobiiliuudistest, siis väärivad tema fotoomadused lähemat uurimist. Olgugi et kosmilisi megapikslinumbreid või optilist pildistabilisaatorit iPhonel ette näidata pole, on tal muu hulgas 10 kaadrit sekundis sarivõte (kuni mälu täitumiseni). 720p-videot teeb iPhone 5S kiirusega 120 kaadrit sekundis.

Supermobiilide kõrvale võtsime ühe tavalise digipeegli koos 18–55 kit-objektiiviga – Canon EOS 700D, millel on 18 Mpx APS-C mõõdus sensor ning 5 fps sarivõte, kui paari strateegilist parameetrit mainida.

Ja muidugi oskavad tänapäeva nutifonid lisaks piltidele ka korralikku videot teha - olgu selle kinnituseks stiilinäide Sony Xperia Z1-lt!

http://www.youtube.com/watch?v=J9NMSGmYmHo

Kas Jorma Ollilal oli õigus? Vastus peitub Tehnikamaailma detsembrinumbris, mis lisaks paberile saadaval ka iTunes´is ja Google Plays!

Sarnased artiklid