Nutimobiilid hinnaklassist 400–600 €
Raimo Ylönen
04.03.2012

Enamik täna ostetud mobiilidest on nutitelefonid, millel nuppe asendab suur puute-ekraan. Telefonideks on neid multimeediaseadmeid peaaegu vale nimetada – kuid nende üheks funktsiooniks kümnetest on ka võimalus helistad

a.

Apple iPhone 4S
HTC Titan
Nokia Lumia 800
Nokia N9
Samsung Galaxy Nexus
Samsung Omnia W

Suhteliselt kallite nutimobiilide võidukäik annab aimu sellest, et inimesed on oma senised „arvutitoimingud”, nagu neti sirvimine, e-post ja sotsvõrkudes uitamine, ka taskuseadmetes selgeks saanud. Lisaks on targad telefonid kasutatavad veel navigaatoritena, pleieritena ja lugematutes muudes funktsioonides.
Statistika väidab, et enim aega mobiilide kasutusest hõlmab kõikvõimaliku sisu vaatamine-kuulamine, mitte helistamine. Kui ikka vaja aega parajaks teha, on nutimobiil väga omal kohal ja loomulikult saab seda kasutada ka „asjalike” asjade tegemiseks – kas või e-posti lugemiseks-kirjutamiseks. Meeldigu see või mitte, aga kallimast telefonisegmendist täna enam nupulisi isendeid ei leia, pigem venivad hoopis puuteekraanid üha suuremaks. Kindlasti on palju neid, kes soovivad endiselt nuppe vajutada, aga tõsiasi on, et suur puuteekraan on mõõtmatult funktsionaalsem. Muidugi ei sobi see kinnastega käte jaoks või ekstreemsetesse tingimustesse – nagu pole mõtet vormeliga maastikku vallutama minna. Puuteekraanil on aga rohkelt eeliseid – vajadusel saab kuvada võimalikult palju infot ning ekraanil mitme näpuga sisse-välja suumida – kui mainida neist mõnda.

Opsüsteem on määrav
Olulisim kriteerium nutitelefoni valikul on opsüsteem, mis määrab kogu edasise n-ö ökosüsteemi ehk rakenduste tüübi, sobivuse mis tahes keskkondadega jne. Uut nutimobiili karbist võttes saab sellega küll helistada (peale algseadistamist) ning sellega muidugi üht-teist muudki teha, aga seadme tõelised võimed ilmnevad alles (lugematute) rakenduste kasutamisel. Opsüsteemist sõltub ka nutimobiili kasutusloogika. Kas telefon on juba karbist võttes n-ö rohkem-valmis või tuleb selle nägu alles kujundama hakata. Viimane variant võib küll tunduda tülikam, ent pakub samas enam võimalusi mobiil käepäraseks kujundada – kui tuua paralleel arvuti töölauaga (desktop). Esimene variant sobib jälle neile, kes sooviksid võimalikult vähe ise mobiili „häkkida”.

Rõhk sõnal ajaviide
Uuemad nutimobiilid on kõik väga suutlikud multimeediakeskused – vaadata saab videoid paljudes formaatides, rääkimata muusika kuulamisest. Olemas on ka juhtmevabad ühendusvõimalused (nagu Bluetooth, DLNA või Apple Airplay) teiste koduste multimeediaseadmetega. Nutimobiilid kehastuvad väga edukalt ka taskusse mahtuvateks mängukonsoolideks, rääkimata lihtsalt netisirvijatest.
Järjest kvaliteetsemaks on muutunud ka kallimate mobiilide pildistamisvõimed – piisava valguse korral pakuvad need kvaliteedi osas täiesti arvestatavat konkurentsi „päris” taskufotokatele. Peale selle leiab ka palju muid funktsioone – nagu GPS-koordinaatide salvestamine, nägude tuvastus, piltide-videote edasijagamine pildipankadesse või sotsiaalmeediasse. Ka videot salvestavad võimsamad telefonid juba FullHD-resolutsioonis.

Erinevad visioonid
Käesolevas võrdluses olev Apple iPhone 4S on, nagu nimigi reedab, juba seadme neljas generatsioon. Uusima opsüsteemiga iOS 5 varustatud 4S erineb oma eelkäijast (vaatamata identsele välimusele) just sisult – protsessor ning graafikamootor on hoopis kiiremast klassist ning 8 Mpx kaameragi palju kvaliteetsem. iOS 5 on iPhone’i lõpuks teinud tõeliselt juhtmevabaks – varem tuli telefon karbist võttes kõigepealt ühendada „kuulsa” valge juhtmega arvuti külge ning laadida sinna tarkvara nimega iTunes, mille abil tuli omakorda telefon n-ö algseadistada. Nüüd aga saab seda teha ka WiFi-võrgu või mobiilse andmeside vahendusel, nagu ka sünkroniseerida iTunesiga. iPhone 4S on (seni) ainus iOS-seade, mis võimaldab kasutada hääljuhitavat abimeest (või naist) nimega Siri (pikemalt TM 11/2011).
Küllalt omalaadne on ka Nokia N9 MeeGo Harmattani-nimeline opsüsteem. Pikemalt kirjutasime sellest mulluses oktoobrinumbris. Erinevalt paljudest konkurentidest pole N9 esipaneelil mitte ühtegi nuppu, kogu telefoni kasutamine põhineb erinevatel sõrmeviibetel. N9 jääb tõenäoliselt ainsaks MeeGo Harmattani seadmeks (va N950) – mis võib tähendada, et rakenduste loojatel pole tulevikus kuigi suurt huvi platvormi vastu. Nokia on siiski lubanud seda opsüsteemi uuendada aastani 2016.
Nokia nutitulevik kuulub Windowsile ning esimene pääsuke on N9 disaini jagav Lumia 800. Protsessor on veidi kiirem 1,4 GHz ning külje peal on ka kaamera päästik. OLED-ekraan on aga kolme Windowsi-nupu arvelt veidi väiksem. Lumia 800 opsüsteemiks on Windows Phone 7.5 koodnimega Mango.
Nimele kohaselt on HTC Titan massiivne nutitelefon – 4,7tolline ekraan ning kaal 160 grammi. Ekraani resolutsioon on aga suurusele vaatamata tavaline WVGA ehk 800 x 480 pikslit – nii on kõik graafikaelemendid ja kirjad Titani ekraanil erakordselt suured. Et WP graafika on niigi suurekirjaline, siis näeb Titani ekraanilt nt e-kirju lugeda lausa meetrite kauguselt. Ehituskvaliteedilt ja sisult on aga tegu väga korraliku seadmega – metallist korpus ja 1,5 GHz protsessor.
Samsung Omnia W on samuti WP Mangol baseeruv nutitelefon. Ekraan sama tüüpi ja samade mõõtudega nagu Lumial – pole võimatu, et tegemist ongi täpselt sama 3,7tollise OLED-ekraaniga. Omnia W on igati korralik WP-telefon – disain pole küll Lumia klassist, ent funktsioone on vaata et rohkemgi.
Samsungi teine „võistleja” Galaxy Nexus on aga hetkel kõige eksootilisem – tegu on esimese Google’i n-ö ametliku Android 4.0 seadmega. Esipaneelil pole uuel Androidil samuti ühtegi nuppu – nii nagu senisel tahvli-androidil Honeycombilgi. 4,65tollise diagonaaliga ekraan on suur ja kaarjas ning täidab mobiili esipaneeli servast servani.
Androidi paljude uuenduste seas oskab Nexus klahvilukku avada vaid omanikku „nähes” – kui portreepilt mobiili talletatud, avaneb klahvilukk õige näo äratundmisel kohe. On see nüüd hea või halb, aga annab aimu suunast, kuhu nutimobiilid liiguvad. Hea on aga Nexuse kaamera kiirus – peaaegu iga mobiili üllatama mõeldud päästikuvajutus lõppes kena fotoga. Olemas on ka nn intervallvõte (timelapse), mis võimaldab teha pildi iga määratud intervalli tagant ning koostada neist video. Nexus on N9 kõrval teine NFC-võimetega mobiil – andmete edastuseks piisab vaid NFC-toega seadmete lähestikku asetamisest.

Elektroonilised stressipallid
Igaühe sooviks oleks ilmselt võimalikult suur ekraan, väiksed mõõdud, võimas protsessor ja pikk aku vastupidavus. Kahjuks on aga kõike head ühte pakendisse võimatu mahutada – suur ekraan tähendab suurt telefoni ning võimas protsessor mõjub jälle laastavalt akule. Nutimobiil tasuks kindluse mõttes panna laadima igal õhtul – vähemalt siis, kui seda sihipäraselt kasutada. Kindlasti tundub nuppudega telefoniga harjunule puuteekraan (kohati kapriisne) võõras ning tõsi ta on, et rohkete võimaluste rägastikus võib lihtsalt helistamine tunduda nüüd palju vaevalisem. Enamik mahtuvuslikke puuteekraane ei toimi märjana, halb kasutada kinnastega (va spetskindad). Sisuliselt on aga tänased nutitelefonid võimsamad kui lauaarvutid mitte nii väga kauges minevikus ning aega saab nendega sisustada palju huvitavamalt kui tavamobiilidega. Kas see ka vajalik on, jääb igaühe enda otsustada.

Apple iPhone 4S
Hinnaklass: 630–850 €

Apple’i iPhone 4S on uuendatud, kuid välimus jäänud samaks. Telefoni üliterava nn Retina-displei punktitihedus on endiselt suurim (330 dpi), ekraani katab kriimustuskindel Gorilla Glass. Ekraani heledus ning kontrast on hea keskmine, ent värvigammas napib siniseid ja punaseid toone. Piltide tonaalsus kaldub külmema koloriidi suunas.
iPhone 4S kaamera on testi parim, kuigi teeb veidi tumedapoolseid pilte. Kujutis on terav ning ületeravustamisilminguid ei paista. Pimedas valgustab vaid üks LED-välk, aga koostöös tundliku sensoriga tagab see küllalt müravabad pildid. Päevavalguses on fotodel kohati punakas varjund.
Video suurimaks resolutsiooniks on FullHD (1920 x 1080) ning striimi kiiruseks märkimisväärne 24 megabitti sekundis, mida on ligi kaks korda rohkem kui senistel parematel kaameratelefonidel. Nii on videopilt väga sujuv ning stabiilne – vähimatki hakkimist pole ja ka pildistabilisaator toimib suurepäraselt. 4Si kaamera pakub vabalt konkurentsi tavalistele „taskuseebikatele”.
Kuulariväljundi võimsus on võrdluse parimate seas. Ka muud heliparameetrid on hifi-klassile igati vastavad. Kõne heli on veidi koloreeritud, ent tänu müra- ja dünaamikavähenduse automaatikale väga ühtlane. Mikrofoni heli kõlab veidi tuhmilt, ent selle sagedusgraafik on meeldivalt tasakaalus.
Telefoni toimivus nõrgas levis on keskmine, ent aeg-ajalt esineb ebameeldivaid üllatusi. Kasutusaeg ooterežiimil on võrdluse lühim ning arukas on mobiili laadida iga päev.

Hea
Kaamera
Ekraan

Halb
Akut ei saa vahetada

Üldhinnang: 8,8 xxxxx

Samsung Galaxy Nexus
Hinnaklass: 600 €

Samsung Galaxy Nexus on esimene Android 4.0 seade. Suur ekraan on sobiv netis surfamiseks ning tänu õhukestele servadele mahub telefon veel napilt kätte. Nexuse ekraan on peaaegu sama terav kui iPhone’il – piksleid on küll rohkem, ent ka ekraani pindala on suurem, nii jääb skooriks 316 dpi. Ekraani heledus ning kontrast on aga esmaklassilised – mida muud OLEDilt loota võikski. Värvide taasesitus on aga sarnaselt teistelegi OLEDidele siniroheliste poole kallutatud. Fotodel on aga tonaalsus igati optimaalne.
Nexuse kaamera on igati hea, vähemalt päevavalguses – detailsust jagub ja ületeravustamise ilminguid pole. Sensor on tundlik ning hämaramas tehtud piltidel on näha vaid kerget värvimüra. Välgu rollis on üks LED-element.
Video resolutsiooniks on Full HD ehk 1920 x 1080 pikslit. Tulemus pole aga nii sujuv kui iPhone’il – olenevalt pildi iseloomust esineb siin-seal n-ö hakkimist. Seda võib osaliselt ajada mitte just suurima 10 Mb/s striimikiiruse süüks. Adapteri abil saab Nexuse ka HDMI-liidesega teleriga ühendada.
Muusikat kuulates on võimsust kuulariväljundis piisavalt ning ka selle kõla on igati hifi nimetust väärt. Kõneheli võiks olla tugevam, samas selle kvaliteet on võrdluse parim – moonutused on väga minimaalsed. Ka mikrofoniheli on parim, aga veidi õhukesekõlaline. Siin-seal on mikrofonihelis kuulda kummalisi kolksatuse taolisi ilminguid.
Kehva levi puhul toimib Nexus keskpäraselt. Aku on aga suur ning peaks tööpäeva kenasti vastu pidama.

Hea
Ekraan
Kasutamine
Suuremõõduline tekst

Halb
Ekraani rohekas varjund kõrvalt vaadates.

Üldhinnang: 8,8 xxxxx

Samsung Omnia W
Hinnaklass: 450 €

Samsungi Omnia W on uue WP 7.5 Mango opsüsteemiga telefon. Mobiil on väga taskusõbralike mõõtudega. OLED-ekraan tundub olevat sama mis võrdluse Nokiatelgi, soovi korral saab selle ülikirkaks keerata – nimelt on Omnial võimalik heleduse automaatika üldse välja lülitada. Ekraani värvid eelistavad külmemaid toone.
5 Mpx kaamera toodab N9 ja iPhone’i 8 Mpx kaamerast väiksema detailsusega fotosid. Välisvalguse korral on pildid igati kenad ning ületeravustamist ei paista. Hämaras tekib veidi värvimüra, välguna on kasutusel üks LED-element.
Videosalvestuse resolutsioon on 1280 x 720 ning striimi kiirus 14 Mb/s. Kiiremate liikumiste puhul on pilt sujuvam kui HTC-l või mõlemal Nokial. Liikuvate kaadrite loomulikkust piirab aga suur kaadrite arv ühes pildigrupis (60 kaadrit). Video heliriba on pressitud 48 kb/s bitivoogu, mis seab helikvaliteedile omad piirid. Võimalust teleriga ühendamiseks pole.
Kuulariväljundi nivoo on väike, ent heli kvaliteet hifi tasemel. Kuularist kostvas kõnes on sahinalõike, ent heli on suhteliselt ühtlane. Kõneheli pole samuti tugevaim, ent samas selge. Moonutusi on siiski teistest enam. Mikrofoniheli on õhuke – alla 250 Hz jäävad sagedused enam teise osapooleni ei jõua.
Kehvas levis toimib Omnia W keskmisest paremini. Aku vastupidavus on testi keskmine, sellest peaks jätkuma (vähemalt) tihedaks tööpäevaks.

Hea
Suurus

Halb
Tähtede suurus

Üldhinnang: 8,5 xxxx

Nokia Lumia 800
Hinnaklass: 600€

Lumia 800 on Nokia pikalt oodatud Windows-mobiil. Vormilt on tegu N9ga – monoliitne polükarbonaatkorpus ja kumer ekraanipind. Külje peal asuvate nuppude tunnetus on veidi parem kui N9l. Väga tumedatoonilise OLED-ekraani kontrastsus on esmaklassiline, ent heledus jääb keskmisest maha. Värvitasakaal kaldub rohekate toonide poole. Pikslid on veidi suuremad kui iPhone’il ning kujutis veidi „karvasem”. Ekraani värvustemperatuur on peaaegu optimaalne.
8 Mpx kaamera resolutsioon on iPhone’iga sama, ent kvaliteet pole päris see. Fotodes on veidi ületeravustamise ilminguid. Valgetasakaal on õuevalguses kergelt sinakaid toone eelistav, aga siiski suhteliselt loomulik. Välgu rollis on kaks LED-elementi.
Video resolutsioon on 1280 x 720 ning striimi kiirus keskmiselt 14 Mb/s. Sellegipoolest on pildis siin-seal hakkimist. Video heli on pakitud bitivooga 50 kb/s, mida pole kvaliteeti silmas pidades liiga palju. Teleriga Lumiat ühendada ei saa.
Kuulariväljundi võimsus on keskmisest väiksem ning suuremate kõrvaklappide jaoks ebapiisav. Kui aga kuularid on telefonile jõukohased, siis on heli hifi vääriline.
Kuularitest kostvas kõnehelis on segavat pumpamist ja värvivat moonutust. Mikrofoniheli on kõledavõitu ja kitsas. Mikrofoniheli puhul on kasutatud aktiivset müravähendust, mis vähendab ümbritsevaid taustahelisid. Sellegipoolest on neid aeg-ajalt moonutatuna kuulda.
Kõnede kostvus halvas levis on hea ja aku vastupidavus keskmine.

Hea
Kasutajaliides
Navigaator

Halb
Kõne heli
Video kvaliteet
Pole eesmist kaamerat

Üldhinnang: 8,4 xxxx

HTC Titan
Hinnaklass: 650 €

HTC Titan pole juhuslikult „titaan” – tegemist on massiivse mobiiliga, nii kaalult kui mõõtudelt. Ühe käega pole Titani lihtne kasutada – vähemalt esialgu. 4,7’’ ekraan on võrdluse suurim ning selle kontrastsus-heledus üle keskmise. Ekraani värvitasakaal on peaaegu ideaalne, veidi eelistatud on külmemad toonid. Pikslid ekraanil on teistest suuremad.
8 Mpx kaamera teeb üllatavalt ebateravaid fotosid – võrreldes teiste samalaadsete kaameratega. Päevavalguses kipub piltide tonaalsus olema sinirohekas, näha on ka ületeravustamise ilminguid. Kaks võimast LED-elementi võimaldavad pildistada ka hämaras.
Video resolutsioon on 1280 x 720 ja striimikiirus 10 Mb/s, ent pakkimisalgoritmid ei näi kõige paremad, kiiremini liikuvates kaadrites on hakkimist. Ühendamisvõimalust teleriga pole.
Kuulariväljundi nivoo on keskmine, aga kvaliteet (ka BT A2DP kaudu) hifi-klassist. Kuularitest kostvas kõnes on pumpamist ja kõrgsageduslikku müra. Helist on lõigatud ära kõik alla 250 Hz jäävad sagedused. Mikrofoniheli puhul rakendatakse aktiivset müravähendust. Keskmisi sagedusi on mikrofonihelis suhteliselt vähem.
Kehvas levis toimib HTC ebakindlalt ning kõnes esineb katkestusi. Aku ei pea vastu kuigi kaua ning laadida tasuks seda igal võimalusel.

Hea
Ekraani värvitasakaal

Halb
Kaamera kvaliteet

Üldhinnang: 8,2 xxx

Nokia N9
Hinnaklass: 480–600 €

Nokia N9 küljed on ümaraservalised, seetõttu istub telefon hästi kätte. Tõenäoliselt viimase MeeGo-seadme kasutajaliides vajab harjumist ning rakenduste valik pole suurim. Kumerapinnaline ekraan on WVGA OLED. Kontrastsus on hea, ent heledus keskmisest nigelam. Tonaalsuses on enim sinirohelisi toone, värvustemperatuur tervikuna on enam-vähem optimaalne.
N9 kaamera on parema kvaliteediga kui Lumial. Päevavalguses tehtud fotodes on veidi ülekaalus punased toonid ning siin-seal on ilmneb ületeravustamist, ent üldiselt on värvitasakaal loomulik. Tumedamates piirkondades on näha värvimüra. LED-elemente on kaks.
Video resolutsioon on 1280 x 720 pikslit ning striimi kiirus 8 Mb/s. Pildis on Lumiaga sarnast hakkimist. Olemas on analoogvideoliides (läbi kuulariväljundi).
N9 audioväljundi nivoo on Lumia omast veidi kõrgem, ent siiski ebapiisav suurte kuularite ühendamiseks. Kvaliteet on aga hifi-klassist. Kuularitest kostvas kõnes on veidi moonutusi, ent pumpamist pole. Mikrofoniheli müravähendus toimib suhteliselt hästi ning heli kvaliteet on hea.
Kehvas levis on N9 toimivus keskmine. Akust peaks jätkuma vähemalt tavaliseks tööpäevaks.

Hea
Fotode kvaliteet

Halb
Saadaval vähe rakendusi
Tähtede suurus

Üldhinnang: 8,2 xxx

Kommentaar Glen Pilvrelt
Tehnilised andmed ning põhjalikud mõõtmistulemused on kahtlemata huvitavad ja informatiivsed mis tahes tehnikavidina puhul. Iseküsimus aga on, kui määravat rolli üldse mängivad NUTItelefoni (esmasel) valikul nt mikrofoni- või kõneheli peensused vms. Aastat viisteist-kakskümmend tagasi polnud mobiilide puhul tõesti suurt muud võrrelda-mõõta, ent täna on fookus nihkumas pigem seadmete kasutusmugavusele, funktsioonidele ning ehituskvaliteedile – helistamine on nutitelefoni üks kümnetest omadustest. Vaevalt jätab keegi iPhone’i ostmata, kui mõni mõõtegraafik veidi sakilisem paistab või ekraan pimedas ei pimesta. Kel on aga sooviks ainult helistada, sel pole üleüldse mõtet kallist (ja mõnevõrra kapriisset) nutitelefoni soetada.
Nutitelefoni olulisimaks kriteeriumiks ehituskvaliteedi kõrval on kasutusmugavus – mille omakorda määrab opsüsteem.
Üldistades võib öelda, et iOS on neist parim: sujuvaim graafika, väga hea funktsionaalsus, lugematul hulgal rakendusi ja ühilduvus mis tahes keskkondadega. Kui te ei taha palju „häkkida”, vaid tahate parimat – nii kvaliteedis, omadustes kui töökindluses, siis toimivamat kombinatsiooni iOSist hetkel pole. Ja iOS-mobiile on ainult üks – iPhone, mille ehituskvaliteet on samuti tippude tipp. Ekraan on küll väike, ent see-eest teravaim ning mobiil on väga hästi kasutatav ka ühe käega.
Paar aastat tagasi saabunud Google’i „sajajalgne” nimega Android on nn nutimaailma hoogsalt vallutanud, ent nüüd on usinad jalapaarid sõlme minemas. Android pakub küll kõige rohkem võimalusi mobiili nägu ja tegu kujundada, aga tootjate rohkuse, opsüsteemi versioonide ja ekraanisuuruste rägastikus pole pääsu veateadetest ja ühilduvuse probleemidest ning kasutusmugavust varjutab konarlikult liikuv graafika. Kõiki neid probleeme peakski lahendama uus 4.0 Icecream.
Kui olete ostmas oma esimest nutitelefoni, tasub tõsiselt kaaluda uut Windows Phone’i. Erakordselt lihtne kasutusloogika ning väga sujuv ja hoogsalt libisev graafika oleks nagu ulmefilmist pärit – eriti, kui senine kokkupuude nutimaailmaga puudub. WP miinuseks on aga veidi piiratud funktsionaalsus (puudub kas või Skype) ning hetkel ka Eesti (kui regiooni ja keele) tugi – kõikidesse vajakajäämistesse pole siinkohal ruumi laskuda. Palju uuendusi ning loodetavasti ka regioonitoe peaks tooma juba välja hõigatud WP 8 ehk Apollo. Kahjuks pole aga teada, kas senised Mango-mobiilid üldse „Apolloks” uuendatavad on.
N9st ja MeeGo Harmattanist kirjutasime pikemalt mulluses TMi oktoobrikuu numbris. Tegemist on erakordselt õnnestunud mobiilse platvormiga ning on kahetsusväärne, et Nokia ei jõudnud seda valmis aasta-paar varem. Sellegipoolest pole aga MeeGo’d põhjust karta, vastupidi. Võib lausa öelda, et n-ö karbist-välja funktsionaalsuselt on Harmattan vaata et parim – nt on see ainus opsüsteem, millesse on integreeritud nii Skype’i, Google Talki kui Facebooki vestluste tugi – mis tähendab, et n-ö onlainis olemiseks vastav rakendus ise töötama ei pea. Nokia on lubanud arendada-uuendada MeeGo Harmattani kuni aastani 2016. Viimane suurem versiooniuuendus saabus äsja, mis lisa muu hulgas videokõned, DLNA, seadmeülese kopeerimise jne. N9 plusse võiks pikalt loetleda – viimse detailini läbimõeldud tervik, täisväärtuslik navigaator, ilus ja sujuvalt liikuv graafika, kena ja kvaliteetne disain jne jne. Ka rakenduste nimekiri täieneb pidevalt.
Ja kui mõni „spetsialist” hakkabki rääkima MeeGost kui tulevikuta opsüsteemist, tasub meenutada, et paari aastaga muutub mis tahes tänane nutimobiilne tippmudel uunikumiks, koos saba ja sarvedega – mis siis veel pikemast ajast rääkida. Kõige kauem on hoolitsenud oma telefonide eest Apple – ka mõne aasta vanusele 3GSile saab iOS 5 paigaldada, aga kui kasutatav see kombinatsioon mobiili (tänases kontekstis) tagasihoidlikku „rauda” arvestades on... Paari aasta taguste Androididega on aga lugu palju kurvem, vaid üksikud mudelid on saanud opsüsteemi 2.3 ja 4.0 ei saa neist ükski. Juba puht-tehnilistel põhjusel on see võimatu.
Testide ja ülevaadete lugemine on valiku tegemisel loomulikult abiks, ent nutimobiil on juba niivõrd mitmekülgne seade, et lõpliku otsuse tegemisel saab kuivade tehniliste näitajate kõrval pigem määravaks see n-ö miski, mille tekkimisel mängivad rolli nii mobiili välimus, ehituskvaliteet kui sisu. Ja seda miskit ei saa teada enne

Sarnased artiklid