Nokia Lumia 800

Paneme käed külge ning heidame silma peale verivärskele Nokia nutitelefonile Lumia 800, mis pärast pikka ootamist on lõpuks ka Eestimaale saabumas. Kas sellest tuleb Nokia uus tulemine, saab teada, kui loete selle loo lõpuni.

Nokia on käinud ikka oma rada ning ei ole kunagi läinud kaasa peavoolu suundadega. Samas on selline põikpäisus läbi aegade lubanud Nokial olla mobiiltelefonide tootmise lipulaevaks. Kuni saabus selgus, mil Apple ja Google said hakkama kogu maailma muutnud operatsioonisüsteemidega, kus esikohal on puutetundlik ekraan ning kõik rakendused on kohe leitavad ilma menüüpuude rägastikus ringi kondamata. Nokia proovis veel kord päästa oma Symbiani operatsioonisüsteemi, muutes selle esmalt Symbian^3 ja veidi hiljem modifitseerides veel Annaks ja Belleks. Aga rong oli Nokia jaoks läinud ning nutitelefonide turgu valitsesid juba hoopis teised tootjad. Uppuja haarab kinni õlekõrrest ning nüüd uurime, kuidas toimib õlekõrrena Microsofti Windows Phone 7.5.

Näpud külge ja pilk peale
Kuna olen pikka aega kasutanud Nokia erimudelit N9, siis uus Lumia mind oma välimusega ei üllata – kumerate servadega ja ühes tükis ülitugev polükarbonaadist korpus, mis eespool läheb sujuvalt üle 3,7 tolliseks 800 x 480 ekraaniks. Võrreldes N9ga on ekraan muutnud lühemaks, tehes ruumi kolmele Windows Phone 7 nupule. Ekraani alumise serva keskel asub Windowsi nupp, mis viib rakendustest tagasi esilehele, paremale poole jääb otsingunupp ning vasakul on mitmefunktsionaalne Tagasi-nupp. Ka paremale küljele on lisandunud üks nupp – see on helitugevuse reguleerimiseks. ON/OFF-nupu kõrval on nüüd ka nupp digikaamera jaoks.
Telefoni ülaosast leiame kolm pesa liideste jaoks: 3,5 mm kõrvaklapipesa, selle kõrval mikro-USB-laadija pesa ning viimasena SIM-kaardi pesa. SIM-kaardi puhul ei pääse kaardivahetusest, sest Nokia 800 sisse käib vaid mini-SIM-kaart.
Lumia 8 Mpx kaamera on varustatud Carl Zeissi optikaga, mis võimaldab lisaks korralikele fotodele ka 720p resolutsiooniga 30 kaadrit sekundis videoklippe üles võtta. Kahjuks on aga kadunud esipaneelilt teine kaamera, mis tähendab, et videokõnede võimalus hetkel puudub.

Võimsust jätkub
Liikumine avalehelt rakendustele ning ka rakenduste avamine ja nende jooksutamine toimub ilma ühegi viivituseta. Ja seda kõike vaid ühetuumase 1,4 GHz Scorpion-protsessori ja Adreno 205 graafikakiibi abil. Võrreldes uusimate Androidi nutitelefonidega, kus igapäevaseks on saanud kahetuumased protsessorid ning suvepoole on oodata juba neljatuumaseid, ilmnevad siin Nokia ja Microsofti koostöö plussid – ka suurt taktsagedust taga ajamata on võimalik saada sujuvat liikumist ning mis veelgi tähtsam, pikemat töö- ja ooteaega.
Sisseehitatud mälu maht on vaid 16 GB, samuti puudub mälukaardi lisamise võimalus. Aga Microsofti pakutav SkyDrive võimaldab 25 GB pilveteenust igale telefoni kasutajale. SkyDrive’i saab kasutada ka arvuti taga ning jagada osa kaustu teiste kasutajate vahel.

Nokia omapärad
Lumias on operatsioonisüsteemiks uusim Windows 7.5 versioon, hüüdnimega Mango. Ka HTC Titan ning Samsung Omnia 7 kasutavad sama, kuid Nokia pakub kohe nelja lisarakendust, et eristuda veidi teistest tootjatest.
Nokia Drive on hääljuhistega navigatsioonirakendus, mille eelmised versioonid olid tuttavad Symbiani kasutajatele. Eesti kaart on päris korralik ja meeldiva häälega naisterahvas juhendab puhtas eesti keeles. Olemas on samuti piirkiiruse hoiatused ja 2D- ning 3D-vaade, kuid kadunud on marsruudi planeerimine lühima või kiirema teekonna järgi.
Nokia Music pakub kolme erinevat teenust, lähtudes kasutaja asukohast. Mix Radio toob kohalikud netiraadiod nutitelefoni, Soome raadiojaamad on kättesaadavad, kuid Eesti raadiojaamad kättesaadavad veel ei ole. Gigs leiab asukohapõhiselt lähimaid kontsertide toimumiskohti ning loomulikult on olemas ka Store-nimeline e-kauplus muusika ostmiseks.
Nokia Maps on samuti eelnevatest Nokia mudelitest tuntud rakendus, mis on leidnud nüüd koha Windowsi keskkonnas. Rakendus kasutab Navteq kaardipõhja, võimalik on kasutada nii kaardi- kui satelliidivaadet. Sama rakendus on ka teiste tootjate jaoks kättesaadav Windows Marketist, kuid Nokia eeliseks on kaartide off-line (eelnevalt allalaetud) kasutamise võimalus, et mitte maksta välismaal ülikalli mobiilse andmeside eest.
Versiooniuuendusega lisandus ka kolmas kaardirakendus Nokia Transport, mis võimaldab nutitelefoni abil võõras linnas jalakäijana planeerida oma teekonda nii jalgsi kui ka ühistransporti kasutades.

Nokia, Windows Phone ja Eesti
Loo kirjutamise ajal ei olnud Nokia Lumia telefonid veel Eestis müügile jõudnud ja seda väga proosalisel põhjusel – Windows Phone 7 ootas eestindamist. Hea uudis on märtsi viimasel nädalal avatud Windows Phone’i rakenduste poe ehk MarketPlace’i avamine Eesti kasutajatele. Jääb veel oodata, et ka mängukeskkond Xbox Live ning muusika ja video keskkond Zune saavad eestlastele kättesaadavateks.
Üks oluline muutus kaasnes Windows 7.0 uuendusega Windows Phone 7.5ks veel – nüüd on võimalik Mobiil-ID teenust kasutada ka sellel platvormil. Kuid ühe agaga – kui telefonis on algselt WP 7.5 sees, siis Mobiil-ID toimib, eelmise versiooni update aga ei lisa Mobiil-ID-d vanematesse mudelitesse.
Kuid ei tasu siiski Nokiat kui nutitelefonide kunagist pioneeri maha matta, vähemalt esialgu kuu aega Lumia 800 telefoniga kinnitab seda. Mitmekülgne nutitelefon, millega harjub kiiresti ning Windows 7.5 on tubli samm edasi võrreldes 7.0 versiooniga.
Aprilli lõpupäevil selgus, et nii Nokia Lumia 800, ligikaudse hinnaga 400 eurot, kui ka 8 GB mäluga ning veidi ümaramate joontega 710 (ligikaudu 270 eurot), jõuavad Eestis müügile 15. mail, aga esialgu veel ilma eesti keele toeta. Lumia 800 saabub müügile neljas värvitoonis: säravvalge, fuksiaroosa, türkiissinise ja musta kattega, Lumia 710 aga tuleb valges, türkiissinises ja mustas kuues.

Sarnased artiklid