Neli taskumaailma
Glen Pilvre
04.01.2011

Nutimobiilid on esmapilgul kõik ühte nägu – suured puuteekraanid ja vähe nuppe. Ekraanide taga on aga väga erinevad iseloomud – teeme tutvust nelja levinuma mobiilse operatsioonisüsteemiga.

Android
Apple iOS
Symbian
Windows Phone

Minu käest küsitakse ikka ja jälle, et kas sellist telefoni tasub osta või peaks ostma hoopis teise. Näiteks: kas Samsung on ikka hea või on kindlam võtta mõni vanem tegija – nagu Nokia või Sony Ericsson. Mnjah. See ei ole päris õige küsimus. Nii nagu enne auto margi valikut peaks teadma, kas eelistuseks on diisel, bensiin või hoopiski elekter, tuleks ka tarka taskutelefoni valides kõigepealt mõista, mis on selle „kõhus”. Just operatsioonisüsteemist sõltub see, milline on telefoni kasutusmugavus – näiteks pole väga olulist vahet, kas osta Sony Ericssoni, HTC või Samsungi Android – nad kõik käituvad sarnaselt. Operatsioonisüsteem ei piirdu ainult telefoni kasutajaliidesega (UI – User Interface), vaid see määrab kogu seadme ökosüsteemi – kui nii öelda. Smartphone ehk nutitelefon on ju sisuliselt arvuti, olles kordades võimsam kui kunagised lauaarvutid. Just opsüsteem paneb paika selle, millised rakendused telefonis toimivad, milliste netiteenustega-keskkondadega see haakub jne. Kui aastaid tagasi oli sõna nutitelefon sünonüümiks keerulisele ja vaat et IT-haridust eeldavale aparaadile, siis täna on asjalood muutumas.

Kindlasti on valdkondi, kuhu sobib suurte nuppudega pommikindel „ainult-telefon“, aga kui vähegi mõte uue mobiili suunas liigub, oleks rumalus neid nn nutitelefone lähemalt mitte vaadata. Kui selle kümnendi keskpaigani olid nutitelefonid pigem elektroonilised taskumärkmikud, mille ekraane tuli toksida pulgakesega ning millega sai vajadusel ka helistada, siis aastal 2007 tutvustas Apple maailmale lihtsust, kasutusmugavust ja puuteekraani ühes pakendis. Selle pakendi nimi oli teadagi iPhone ning sisuks iOS. Aasta-paar sai iPhone targas mobiilimaailmas valitseda, siis avas kuningalossi ukse tagasihoidliku jalakoputusega Google’i Android. Ning eelmise aasta lõpus astus pildile tagasi ka Microsoft oma uue opsüsteemi Windows Phone’iga. Ja muidugi on kogu aeg „oma asja” ajanud ka Symbian.

Võtamegi luubi all just need neli – vähemalt siin maanurgas on need kõige levinumad (USAs on väga tuntud ka nutitelefoni platvorm RIM Blackberry). Kõik on aga erineva lapsepõlvega ja seetõttu ka erinevate kommetega.

Edasi loe jaanuari Tehnikamaailmast

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid