Näpuga näitamine lubatud
Vesa Ylä-Jääski
04.09.2010

Näpule reageeriv arvutiekraan võib nii mõnelgi juhul hiirest-klaviatuurist mugavamaks osutuda ja puuteekraan sobib hästi ka mistahes avalikesse kohtadesse.

Kui puuteekraaniga mobiil on juba pigem reegel kui erand, siis arvutimaailmas pole see tehnoloogia veel ülemäära levinud. Üheks põhjuseks on kindlasti vanemate Windowsite kohmakas kasutajaliides – just näpuga juhtimist silmas pidades. Uuel Windows 7-l pole aga seda osakonda unarusse jäetud – mida on ka tootjad märganud.
Uue Samsungi ekraani ei kata teravust vähendav kile – nagu see on paljude puutetundlike monitoride puhul. Ekraan registreerib sõrme läheduse infrapunakiirguse (ehk soojuse) järgi ning tal on ka nn multipuutefunktsioon. Juhtida saab kujutist ekraanil igati intuitiivselt – kahe näpuga on võimalik pilte pöörata, sõrmi kokku-lahku liigutades aga kujutist vastavalt vähendada-suurendada.
Nuppe-valikumenüüsid saab klõpsata lihtsalt sõrmega ning ekraanile saab soovi korral kuvada klaviatuuri. Pikemat kirjatükki sellega just ei toksi, ent lühema tekstiga saab kenasti hakkama. Ka käekirja tunneb Windows 7 üllatavalt hästi.

Hiirt on siiski vaja
Lapsi rõõmustab kindlasti joonistamine ja näpuga mängude juhtimine. Vana hea Tetris ja nii mõnedki teised mängud kuulavad sõrme kenasti. Ka Microsoft Office 2007 ja 2010 oskavad puuteekraaniga hästi suhelda, väga mugav on sõrmega sirvida Power Pointi presentatsioone. Uusima Office 10 lintmenüüriba sobib aga sõrmega juhtimiseks eriti hästi.
Hiirt ja klaviatuuri ei saa siiski päris ära unustada. Näiteks IRC-pildigaleriide märkimine ainult puuteekraani abil ei õnnestu. Windows Live Photo Gallery aga toimib kenasti – pilte saab suumida-keerata nagu peab, aga Picasa jällegi seda ei võimalda. Samsung on mõelnud ka nende peale, kel sõrmed pole kõige peenemad, selleks on monitoriga komplektis spetsiaalne pliiats.

Teostuses on veel arenguruumi
Samsung SyncMaster LD220Z pilt on terav ja kirgas, aga häirivad peegeldused läikival ekraanipinnal. Õnneks on aga sõrmejälgedest vähem probleeme kui võiks arvata. Ekraani tundlikkus võiks olla veidi täpsem – kohati loeb kuvar vajutuseks juba seda, kui sõrm on ekraanipinna lähedal. Sellised valevajutused on päris tülikad, nii et täpsema töö puhul on hiire kasutamine kindlasti tulemuslikum. Täiendavat tüli tekitavad veel monitori enda puutetundlikud reguleerimisnupud esipaneeli allservas – sinna on rohkem kui lihtne käeküljega komistada. Palju paremini sobiksid sedapuhku just tavalised vajutatavad nupud.
Puuteekraani oleks loogiline paigutada laual suhteliselt lähedale (st käeulatusse) ja piisavalt suure nurga alla – aga Samsungil puudub kummalisel kombel võimalus monitori kaldenurka muuta. Väike tugijalg aga ei võta palju ruumi ning kui see on kokku pandud, saab kuvari kas või kätte võtta.

Samsung Lapfit Touch SyncMaster LD220Z
Hinnaklass: 6000 krooni
Mõõdud: 353 x 517 x 70 mm
Kaal: 5,5 kg
Liidesed: HDMI, VGA, USB
Resolutsioon: 1920 x 1080 pikslit
Ekraani diagonaal: 21,5 tolli
Lisaomadused: 2 x 3 W kõlarid, vajalik Windows 7 operatsioonisüsteem.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid