MWC ehk Mobile World Congress 2013
04.04.2013

Algselt GSM World Congressiks nimetatud sündmus, mis toimub juba aastast 1987, on „kapist” välja tulemas – või tegelikult küll juba tulnud. Kogunemisest, mis kunagi oli mõeldud ainult antenni- ja süsteemispetsidele, on nüüd saanud kogu mobiilinduse kokkuvõtvaim mess aastas. Ja keda mobiilid ei puudutaks – 72 000 külastaja ja 1700 eksponendiga kokkutulekut ei sobi enam kindlasti liiga tagasihoidlikuks nimetada.

1. Nokia 520 ja 720
Kui mullu pani Nokia Barcelonas lauale ülivõrdes tehniliste näitajatega fotomobiili Pureview 808, siis sel aastal oldi tagasihoidlikumad. Aga üldse mitte halvas mõttes, pigem vastupidi – gigahertside ja ekraanipikslite asemel näidati head ehituskvaliteeti hea hinnaga. Lumia 520 n-ö letihind peaks olema vaid 139 eurot (pluss maksud), ent selle eest on tegemist seadmega, mis teeb viimistluskvaliteedi ja materjalivaliku osas silmad ette nii mõnedelegi kallimatele konkurentidele. Tehnilised näitajad on muidugi rahulikumad – kahetuumaline 1 GHz protsessor ja 4tolline 800 x 480 ekraan, ent Windows Phone 8 liigutab end teadupärast krapsakalt ka veelgi aeglasemal raual.
Lumia 720 on veidi suurema 4,3tollise ekraaniga ning NFCga. Valida, nagu Lumiate puhul ikka, saab mitme erksavärvilise korpusetooni hulgast.

2. Nokia 105 ja 301
Ajal, mil tippmobiilide vorm üha paisub ja hinnadki kahanemise märke ei näita, on Nokia võtnud sihikule need – ja väga paljud – kodanikud, kes ülisäästlikult suhelda tahavad. Või täpsemalt öeldes, kel puudub algkapital suhtlusvahendi ostuks. Nokia 105 maksab nimelt 15 eurot. Mis on n-ö letihind – ilma igasuguste operaatoripoolsete trikkideta. Selle raha eest saab korraliku värvilise ekraaniga mobiili, millel lisaks rääkimisele ka sõnumeerimise võimalus, taskulamp ja raadio, ehk nii-öelda tagasi põhiväärtuste juurde. Ning boonuseks ooteaeg kuni 35 päeva!
Kui aga internetti ka tahta, siis on pakkuda veidi kallim, samuti nupuline mobiilimudel Nokia 301.

3. FullHD
Paar aastat tagasi iPhone 4 326 ppi displei puhul kasutusele võetud termin „Retina” peaks teadupärast vihjama asjaolule, et enam teravama kujutisega ekraani pole põhjust teha. Seda teravust pole lihtsalt näha, kui just luupi appi ei võta. Nüüd on aga saabunud aeg, kui tehnoloogia võimaldab enamat – ja kiusatusele andsid järgi paljud firmad. Jah, nad on kohal. Viietollised või isegi väiksemad FullHD ekraanid. 1980 x 1080 pikslit sellisel pindalal tähendab punktitihedust vähemalt 440 ppi – trükistandardiks on teatavasti 300 dpi. Muidugi oleks vale öelda, et taoline üliekraan pole kena, aga kas neid „nähtamatuid” piksleid ikkagi päriselt ka on mobiili külge vaja, õgima niigi kullahinnaga akuressurssi?

4. HTC One
HTC One on aparaat, millega firma proovib otsustavalt oma nime mobiilihuvilistele meelde tuletada. Ja peab tunnistama, et lootust on. Materjalide valiku ja viimistluskvaliteedi osas on tegemist erakordse seadmega, mis ei jää kuidagi alla tänastele parimaist parimatele. Ja mitte ainult välimuselt. Sisus on 4,7tolline FullHD ekraan, ka LTE ning neli 1,7 GHz protsessorituuma, mis tegid One’ist kõige võimsama mobiilse seadme MWCl. Esimese hooga tagasihoidliku pikslinäitajaga kaamera puhul tasub aga mainimist termin „Ultrapiksel” – „Ultra” nimelt peaks selles kontekstis tähendama, et piksleid fotos on küll vähe (4 Mpx), ent see-eest on kujutis ilusam ja müravabam.

5. Sony Xperia Z
Sony kasutas eelmisel aastal oma mobiilimudeleid „nimendades” tõenäoliselt ära kõik inglise tähestiku tähed, peale viimase. Xperia Z on tehnilises osas igati tippklassi standarditele vastav – 5 tolli, FullHD ja 4 x 1,5 GHz Krait. Ka viimistluskvaliteedilt pole midagi häbeneda ning sealjuures on tegemist veekindla aparaadiga – nii, nagu paljud Sony senisedki mudelid. Erinevalt konkurentidest on ka ekraani võimalik kasutada märjana. Nii mõnestki Sony lisatud toredast omadusest on mainimisväärt nn Stamina-režiim. Nimelt saab ekraani välja lülitades automaatselt peatada kõik taustal aku ressurssi näkitsevad nutiprotsessid, lisaks ka WiFi jne, mille tulemusena peaks ooteaeg pikenema mitu korda.

6. Samsung Galaxy Note 8,0
Samsung on veendunud, et niipalju kui on olemas tolle, peab saama ka „nõute”, sest äkki neile, kellele senises valikus olevad 5,55 on vähe, aga 10,1 jälle palju, sobib võib-olla Galaxy Note 8? Igatahes on see võimalus nüüd olemas. Vaid 8millimeetrise paksusega „märkmiku” 8tollisel ekraanil on 1280 x 800 pikslit (189 ppi) ja neljatuumalise protsessori kiiruseks 1,6 GHz, standardvarustuses on ka puutepliiats. Kui nüüd tekib küsimus, et kui mobiili ekraanil on juba peaaegu samapalju „tolle” ja rohkemgi resolutsiooni, siis milleks natuke suuremat lisatahvlit üldse vaja, siis on see vale küsimus. Küsima peaks hoopis nii, et milleks seda 5tollise ekraaniga mobiili enam vaja on, sest ka suure Notega saab rääkida täpselt nii nagu telefoniga – kui käsi vähegi samasse tollimõõtu ulatub.

7. ZTE Grand Memo 5,7
ZTE Grand Memo tasuks kindlasti üle vaadata neil, kes väiksemast Galaxy Noteist lugu peavad. Esiteks on ekraan ikkagi 0,15 tolli suurem ning teiseks pole näitajad sugugi kehvad. Tõsi, suurel ekraanil on „ainult” 1280 x 800 pikslit, ent tegelikult on seda igati piisavalt. Muus osas tundub pill olevat igati kobe: õhuke (paksus ainult 8,5 mm), kiire (1,5 GHz neljatuumaline protsessor Snapdragon 800 kiibistikul) ning paljulubavalt suure mahutavusega akuga (3200 mAh). Kas Grand Memo ka Eestis ametlikult müügile saabub, on iseküsimus.

8. Xperia Tablet Z
Tahvelarvutite turule pole kerge jalga ukse vahele saada – Android on Android ning eristuda on keeruline. Disain on aga alati Sony tugevaks küljeks olnud ning sedapuhku on ka materjalivalikus keeratud vähemplastisem lehekülg. Suurt mobiili Xperia Zi meenutav Tablet Z on erakordselt õhuke. Maailma kõige õhem, kui uskuda firma väidet, paksus vaid 6,9 mm. Protsessoriks 1,5 GHz neljatuumaline Snapdragon S4 Pro, kriimustuskindel 10,1tolline FullHD ekraan (1200 x 1920, 224 ppi) ning kaal vaid 495 grammi. Ja loomulikult, nii nagu Xperia Z, on ka tahvel-zett ilmastikukindel – vastavalt sertifikaadile IP57. Nii peaks olema tegemist maailma esimese tahvelarvutiga, mida probleemivabalt kuni meetri sügavusele vee alla kaasa võtta. Küsitavusi tekitab aga kõigest 6000 mAh aku maht. Näiteks iPadil on see ligi kaks korda suurem – 11 560 mAh.

9. HP Slate 7
Parem hilja kui mitte kunagi – HP on samuti otsustanud astuda Androidi klubisse ning tutvustas messil tahvelarvutit nimega Slate 7. Sisult on tegemist mitte kuigi ambitsioonika aparaadiga – seitsmetolline 1024 x 600 ekraan, 1,6 GHz kahetuumaline protsessor ning 8 GB seesmist salvestusmälu. Välimus on aga kena viimistlusega ning tagapaneelil on Beats Audio logo. Kui siia lisada vaid 169dollariline hind, siis võib-olla ei tundugi see mõte enam väga halb – Asus Nexus 7 on küll tehniliselt suutlikum, aga ka kallim. Ja veel on HP-l, erinevalt Nexusest, 3 Mpx tagumine kaamera ning MicroSD-kaardipesa.

10. Huawei Ascend P2
Huawei Ascend P2 on väidetavalt maailma kõige kiirem nutitelefon, kui mõõdupuuks võtta allalaadimise andmesidekiirus, mis olevat kuni 150 Mbps – kui LTE võrk vaid võimaldab. Ka muus osas on tegemist asise seadmega – 4,7tolline 1280 x 720 IPS ekraan ja 1,5 GHz neljatuumaline protsessor Huawei originaalsel kiibistikul. Tagumine kaamera on – võib vist lausa nii öelda – standardse 13 Mpx resolutsiooniga ning õhukesse 8,4 mm paksusesse korpusesse on mahutatud 2420 mAh aku. Aku vastupidavust peaks kuni 30% suurendama sellised Huawei tehnoloogiad nagu Automated Discontinuous Reception (ADRX) ja Quick Power Control (QPC). Müügile saabumise ajaks lubatakse kõige varem aasta keskpaika.

11. LG Optimus G Pro
Ka LGle ei anna rahu kaasmaalase Samsungi hiigelmobiili Galaxy Note edu. Ja tõepoolest, teoorias tundub, et LG Optimus G Pro nüüd konkurendist kehvem küll pole. 5,5tollisel ekraanil on näiteks FullHD jagu piksleid, seesmist salvestusmälu on 32 GB pluss MicroSD võimalus, kaamera 13 Mpx ning loomulikult neljatuumaline protsessor. Aku maht on 3140 mAh. Üks oluline erinevus on siiski. Erinevalt Samsungist pole LG komplektis puutepliiatsit. Ent seda peaks asendama funktsioon nimega QuickMemo, mis võimaldab näpuga ekraanil mis tahes rakenduste „peale” märkmeid sirgeldada.

12. Asus Padfone
Visadus võib olla edu võti. Aga ei pruugi. Asus esitles MWCl kolmandat katset konstruktorist nimega PadFone, mudelinimega Infinity. Kontseptsioon on Infinityl ikka sama, aga tehniliselt on kraam veelgi kangem. Telefonil on 5tolline FullHD ekraan, neljatuumaline protsessor, 64 GB salvestusmälu ja nii edasi. Kui aga viiest tollist jääb väheks, võib sama pikslihulka vaadata 10,1tolliselt tahvlilt, kuhu telefon sisse libistada. Iseenesest pole mõte ju paha, aga eks seniste Padfonede kesises müügiedus võib süüdistada nii kehvapoolset rakenduste toimivust kui komplekti hinda. Loodetavasti on Asusel õnnestunud esimest oluliselt parandada, sest prognoositav hind 1300 dollarit pole just liiga väike.

13. LG juhtmevaba laadija
Juhtmevabade laadijate osas pole konkurents veel teab mis tihe, aga juba teatas LG, et nende oma on saadaolevaist kõige väiksem. Suurusest olulisemgi on aga lubadus, et LG-laadija toimib mis tahes tavalise 5 V USB-toiteallikaga – erinevalt näiteks Nokia esimesest laadijamudelist, mille puhul tuleb kasutada küllalt kobakat 12 V toiteplokki. 6,9 cm läbimõõduga karbile võib laadima asetada näiteks Nexus 4 või Optimus Pro G. Hinnaks 50 eurot.

14. Alcatel One Touch ja ZTE Open
Mobiilne operatsioonisüsteem on teatavasti iga nutitelefoni hing ja paraku tuleb tootjatel enamike tänaste „hingede” eest vähem või rohkem maksta – ja see raha omakorda tuleb võtta lõpptarbija taskust. FireFox OS on uus opsüsteem, mis suunatud eelkõige hinnatundlikele ostjatele – kui esimesi mobiile vaadata. Nii Alcatel kui ZTE presenteerisid Firefox OSiga säästumudeleid One Touch ja Open, millel küll 3,5tolline puuteekraan, aga tehniline võimekus väga tagasihoidlik. Tagasihoidlik peaks olema ka hind, ent kas või Nokia uue „ökoseeriaga” konkureerimine ei saa ilmselt lihtne olema. Esmased muljed Firefox-mobiilidest olid küllalt tagasihoidlikud.

15. ZTE V98
Windows 8ga seadmeid on ette näidata juba igal tootjal, ent (prototüübina juba mullu septembris esitletud) ZTE V98 paistis silma väga kena ehituskvaliteediga, metalse materjalivalikuga ning üldse mitte kehvade näitajatega. 10,1tolline ekraan, 1366 x 768 pikslit, Intel Z2760 kiibistik, 2 GB töömälu, 32 GB salvestusmälu ja MicroSD-kaardipesa, 802.11 b/g/n WiFi, GPS, Bluetooth 4.0. Lisaks veel güroskoop, erinevad sensorid ja 8 Mpx kaamera tagapaneelil – kõik see koos 7000 mAh akuga on mahutatud 8,9mm paksusesse korpusesse.

Sarnased artiklid