Muusika tuppa või õue
Harri Slip, Glen Pilvre
01.11.2016

Juhtmevabad kõlarid võivad esimesel pilgul tunduda igava kraamina – no mis sellest väikesest krapist ikka kostab. Tegelikult on aga helikvaliteet, disain ja funktsionaalsus viimasel ajal tublisti paranenud ja nii mõnedki mudelid on saanud lisaks ka tõhusa ilmastikukindluse. ˇ

Bose SoundLink Colour
Creative Roar 2
Denon Envaya Mini
JBL Charge 3
Klipsch Groove
Onkyo T3
Philips BT6600
Pioneer XW-BTSP70
Samsung Level Box Pro
Sony SRS-XB3
Ultimate Ears Boom 2

Etalon: Sony SRS-HG1

Kui vaadata müüginumbreid, siis on juhtmevabad kõlarid igatahes populaarsust kasvatamas. Sobib ju selline kõlar nii kingikotti kui ka matkale kaasavõtmiseks. Paljud firmad on juba mitmendal kõlariringil, aga on ka uusi tulijaid, kes kasvavast turust tahavad osa ampsata.
Aasta tagasi vaimustas meid üks minikõlar – JBL Charge 2. Juba see mudel tõestas, et purgisuurusest asjast saab välja võluda mahlaka bassi ja üllatavalt puhta heli.
Konkurendid on teinud usinalt kodutööd ja olgugi et üldarvestuses läks esikoht taaskord JBL-ile, pääses nii mõnigi helikvaliteedilt võitjale väga lähedale, et mitte öelda samale tasemele.
Muidugi ei saanud me vastu panna kiusatusele võrrelda mullust Charge’i uuega. Kuna uue korpus on natuke suurem, on ka uue bassiosa tüsedam. Samas on eelmise mudeli heli jällegi säravam, milles võib ilmselt süüdistada uue Charge 3 veekindlust. Eelmise mudeli funktsioonide nimekiri on muidugi lühem, aga samas on tolle praegune hind kolmandiku võrra uue omast väiksem. Nii et kui eelkõige huvitab hea heli, siis on Charge 2+ väga tõsine konkurent ka tänastele mudelitele.

Need jäid kõrva
Teised helikvaliteedilt selgemini eristuvad mudelid olid Creative Roar 2, Sony SRS-XB3 ja etaloni rollis olev ligi 300 eurot maksev Sony SRS-HG1. Creative Roar 2 on varustatud samade valjuhäälditega mis eelminegi mudel, aga vastupidiselt JBL-ile on uus versioon 20% eelmisest väiksem. Mõlemad Sonyd on aga täiesti uued.
Kuulaja muusikamaitse ning kuulatava muusika heli mõjutavad loomulikult ka helikvaliteedile antud hinnanguid. Millega seoses tahame rõhutada paari seika seoses napilt neljast tärnist ilma jäänud kõlarite osas. Esimene on Denon Envaya Mini, mis on pakkumistes olnud saadaval isegi 100 euroga. Piklik kõlar mängis kenasti ja meie arvates pareminigi kui eelmine suurem mudel. Ka bassid polnud halvad – näiteks suurema helitugevuse puhul võib vibreeriv kõlar mööda lauda sõna otseses mõttes plagama pista.
Teine tähelepanuväärne kõlar oli Ultimate Ears Boom 2. Olgugi et kõlalt pole versioon 2 kuuldavalt muutunud, peab siiski esile tooma avarat ja meeldivat helipilti. Vaid madalamad sagedused pole tippudega päris samal tasemel.
Selgituseks tasub kindlasti lisada, et iga võrdlus ja selle hinnangud kehtivad konkreetsel ajahetkel ning suhtes võrreldavate mudelitega. Kui täna meenutame vanu mudeleid, siis ei pruugi sama arv tärne tähendada sama headusastet.

Mitte ainult muusika
Muusika hindamisel on muidki olulisi kriteeriumeid kui ainult laulu- või pillimänguoskus. Täpselt sama kehtib ka Bluetooth-kõlarite puhul.
Etaloni rollis olevad Sonyd võimaldavad Hi-Res audioedastust ning neli võrreldavat mudelit (teoorias) paremat heliedastust pakkuvat AptX-koodekit. Samsung ja Sony rõhutavad lisaks oma heliedastuskoodeki headust.
Neil tehnoloogianüanssidel võiks olla kuuldavat „katet“ kallimate hi-fi-süsteemide või kvaliteetsete kõrvaklappide puhul, aga olgem ausad, miniatuursete BT(bluetooth)-kõlarite juures mängib edastusstandardist hoopis suuremat rolli korpuse ehitus, valjuhääldi(te) paigutus, akustilised parameetrid ning miks mitte ka võimendi võimsus ja kvaliteet.
Väheoluline pole ka kõlarite paigutus – neid ei tohiks lükata laua tagumisse serva või riiuli sügavusse, sest kõlari ette jääv suur pind koloreerib heli kuuldavalt. Kõlari kaugus seinast mängib olulist rolli ka basside tugevuses ja näiteks riiulinurka asetatud kõlar võib häälitseda hoopis tummisemalt kui vertikaalpindadest kaugel laua äärel olev. Tasub meeles pidada, et kõrged sagedused sumbuvad kauguse kasvades rohkem kui madalad.
Kõlarite endi kvaliteedis mängib oluliseimat rolli heli tasakaalustatus – et taasesitatav sagedusriba oleks valjuhääldi võimete piires võimalikult ühtlane. Võib tunduda kummaline, aga väikeste kõlarite suurim puudus pole mitte vaiksem bass, vaid pigem sisisev ja määrdunud diskant.
Helile lisaks võib olulist rolli mängida ka mõni lisaomadus – ilmastikukindlus, NFC-tugi, käed-vabad-funktsioon, või miks mitte ka aku vastupidavus. Neid omadusi on kõige lihtsam kõrvutada tabelis.

Läikiv pealispind ei anna head testitulemust, kui peamine hindamiskriteerium ehk helikvaliteet on nigel. Kõlari suurus polegi sealjuures kõige olulisem, sest nagu öeldud, muudab see ideaalis vaid bassisageduste madalust, mitte aga heli puhtust. Nii võib juhtuda, et kehvema disainiga suurem kõlar on kokkuvõttes kesisema heliga kui mõõtudelt väiksem.

Kokkuvõtted leiad novembri Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid