Muusika teie kõrvadele
Raimo Ylönen, Ilkka Herttua
01.04.2006

Uutes mobiiltelefonides on hämmastamapaneval hulgal erinevaid sidepidamise ja ajaviitmise võimalusi. Taskutelefon asendab juba tõepoolest päris mitut erinevat aparaati. Korralikule telefonile ja kasutuskõlblikule taskukaamerale lisaks on see üsna pädev ka kaasaskantava muusikamasinana. Uutest omadustest loodetakse ergutust ka järgmise sugupõlve UMTS-seadmetele.

Uusimad GSM/UMTS taskutelefonid

LG M4410
Motorola Rokr E1
Nokia N70
Samsung SGH-D600
Sony Ericsson W550i
Sony Ericsson W900i

Megapiksliklassi ulatuva digikaameraga taskutelefon on juba iseenesest saavutus. Parimal juhul saab sellisega teha juba sedavõrd häid pilte, et tavatarbija neid tavalise digikaameraga võetud fotodest eristada ei suuda. Pildikvaliteet on paari aasta taguste taskukaamerate pildikvaliteedi tasemel. Telefonikaameratest leiab “päris” fotoaparaatidest tuttavaid toiminguid, nagu automaatteravustamine, välklamp ja mitmekordne suum. Nii mõnegagi saab teha ka lähivõtteid ja võtta üles videot.

Mobiilmuusikal on turgu
Tulevikus lisatakse taskutelefonidesse ilmselt veelgi uusi seadmeid. Iseäranis suurt müügihitti oodatakse lähiaastatel muusikamängimise omadustest. Populaarsed iPod- ja MP3-muusikamängijad on ennast kaasaskantavate seadmete turul kindlalt läbi löönud. Ei pea olema eriline selgeltnägija, et ennustada nende omaduste kinnistumist taskutelefonides.
Taskutelefoni kõhus olevas digipleieris saab transportida kas või sadat lemmikplaati ja kuulata neid kus ja millal iganes.
Telefonis mängitavat muusikat võib sinna laadida kas omadelt CDdelt või tõmmata internetist. Praegu on internetis mitmeid muusikapoode, kust saab täiesti seaduslikult osta muusikat kas palahaaval või tervete albumitena. Uute kiirete UMTS-telefonidega on vähemasti teoreetiliselt võimalik muusikat kuulata ka otse netist, pargipingil istudes. Praeguste andmesiirdeühenduste hindade juures on aga odavam osta plaate.
Nii nagu taskutelefonide laialdasele levikule, oodatakse lähiajal ka igasuguse internetimuusika plahvatuslikku kasvu. Praegused telefonid on lisaks kõigele muutunud ka täiesti arvestatavaks digitaalseks muusikaaparaadiks. Nendesse muusikat laadivate inimeste arvu usutakse peagi mõõdetavat sadades miljonites.

Pilt ja heli samal kaardil
Taskutelefonis toimival muusikamängijal on omad tugevad eelised. Kuularitega kuulamise ajal võib lehitseda telefoniraamatut või näppida sõnumeid. Kõne tulles vaikib muusika automaatselt ja selle lõppedes jätkub samast kohast, kus pooleli jäi. Rääkida saab kuularijuhtme küljes oleva mikrofoni kaudu. Loomulikult näitab telefoni ekraan parajasagu kuulatava pala ja esitaja nime.
Enamik uusimatest taskutelefonidest on varustatud mälukaardi pesaga. Kaardi telefoni panemine läheb ilma eriliste probleemideta: lihtsalt torka see kaardipilusse ja kõik. Mälukaardile saab salvestada sadade kaupa fotosid ja tunde muusikat. Kaardiga võib töötada ka mõni uusimatest navigeerimisprogrammidest. Hetkel mahutavad suurimad mälukaardid juba päris mitu gigabaiti. Taolisele kaardile mahub muusikat terve pika reisi jagu.
Muusika liigutamine arvuti ja telefoni vahel läheb kõige sujuvamalt täiendava kaardilugeja abil. Muusikapalasid saab valida hiirega otse arvuti failihaldusest.
Kõigi telefonidega saab faile liigutada ka USB-liidese kaudu. Mõne aparaadiga läheb sel kombel failide laadimiseks küll väga kaua aega. Arvutiga saab ühendust pidada ka traadita Bluetooth-ühenduse vahendusel. On see siis seaduslik või ei, kuid Bluetoothi abil saab muusikat ka naabri telefon ja pealegi tasuta.

Telefonitootjatel on veel, mida õppida
Seda mitte küll telefonide, vaid muusikamängijate poolel. Enamasti saavad telefonid sugeda nendega komplektis olevate kuularite pärast. Peamiselt kõne kuulamiseks mõeldud käed-vabad-kuularid ei sobi muusika kuulamiseks. Mõne telefoniga saab juba õnneks kasutada ka muid stereokuulareid. Suur osa telefonide kuularivõimenditest on liiga väikese väljundvõimsusega.
Aparaadid saavad kriitikat ka liiga suure voolutarbe pärast. Muusika kuulamine ning samaaegne telefonitoimingute kasutamine ja eriti ekraani valgustus neelavad enamikus mudelites aplalt voolu. Akut on väga lihtne isegi üheainsa õhtuga tühjaks tõmmata. Mõnes telefonis on võimalus muusikat kuulata ilma telefonitoiminguid sisse lülitamata. Selliseid telefone saab muusika kuulamiseks kasutada ka lennukites.
Telefonidele lisatud uued võimalused toovad juurde rea uusi nuppe. Lisaks kaamera päästikule võivad omad nupud olla ka muusikamängija juhtimiseks. Enamasti nõuab muusika kuulamine esialgu aga telefoni ebamugavalt toimivas menüüsüsteemis sorimist.

Lihtsad meelelahutuskeskused
Selles testirühmas on muusika mängimisele kõige rohkem tähelepanu pööratud Sony Erissson W900i loomisel. UMTS-võrgus töötava W900i 470megabaidisesse sisemällu mahub paarsada muusikapala. Täiendavat mälu saab tekitada Memory Sticki mälukaartidega. Praegu on suurima saadaoleva kaardi maht neli gigabaiti ja sellele mahub umbes 2000 muusikapala. Muusikafaile saab salvestada enamasti kasutatavates formaatides: MP3, AAC ja WAV. Toimiva muusikamasina kõrval sisaldab W900i ka kahemegapikslist kaamerat.
Ka Sony Ericssoni teine Walkman-telefon W550i täidab muusikapleieri ülesandeid suurepäraselt. Kõigile olulisematele toimingutele on oma juhtnupp telefoni kaanel, kuid selles telefonis ei ole mälukaardipesa. Sisemisest 256megabaidisest mälust piisab siiski pakkimisastmest olenevalt 60–120 MP3- või AAC-formaadis pala jaoks.
Mõlema Sony Ericssoni komplekti kuulub kaabel, millega saab muusika viia telefonist stereosse. Kaasapandud nuppkuularite asemel saab kasutada igasuguseid stereokuulareid.
Ka Samsung SGH-D600 ja LG M4410 juures on muusikale tähelepanu pööratud. Samsungi saab ühendada koduse stereovõimendiga. Selle võib ühendada isegi otse teleriga ja vaadata telefoniga tehtud fotosid või videolõike otse suurelt kraanilt. Mõlemal telefonil saab muusika mängimist juhtida kaanel olevate käepäraste nuppudega ja mõlemal on kaameras megapiksline fotoelement.
Nokia N70 on Symbian Series 60 operatsioonisüsteemil põhinev “tark” UMTS-telefon. Kahe kaameraga varustatud aparaati saab kasutada isegi kahepoolse videokõne pidamiseks. N70 omaduste hulka kuulub ka internet-elektronpost, võrgusirvija, MP3-pleier ja Visual Radio. Telefon annab nupuvajutuse peale piltide ja tekstina lisateavet parajasti kostva muusikapala ja seda esitava artisti kohta. Hetkel töötab Visual Radio teenus Soomes Kiss FM sagedusel. Teenus kasutab Sonera GPRS-ühendust. Visual Radio töötab ka päris tavalise FM-raadiona.
Muusikatelefonidest on viimasel ajal ehk kõige enam jutuainet andnud Motorola Rokr E1. See on esimene telefon, mis toetab populaarset Apple iTunes-muusikateenust. Kui USB-juhe ühendada arvutiga, on telefon iTunes tarkvaras näha omaette ikoonina. Lisaks AAC-le mängib telefon ka MP3-faile.
Komplektis olevale 512 MB mälukaardile mahub umbes 100 muusikapala. Motorola kaamera annab aga 0,3megapikslisest fotoelemendist ainult VGA tasemel pilti.

Need on ka telefonid
Mitmekülgsetest pildi- ja helitoimingutest hoolimata on kõik testirühma aparaadid olemuselt siiski telefonid. Ajajuhtimis- ja kalendrirakendused ning e-posti võimalus lubab neid nimetada isegi äritelefonideks.
Kõik töötavad lisaks meie GSM 900/1800 võrgule ka ameeriklaste 1900-sagedusel. Nokia N70 ja Sony Ericsson W900i võimaldavad pidada ka tavalisest GSMist kiiremat UMTS-võrguühendust.
UMTS-telefoni kasutuselevõtt ja kasutamine toimub samuti kui tavalise GSM-telefoni puhul.
Praegu ei paku UMTS veel midagi tavalisest GSMist erinevat. UMTS-võrkudesse planeeritud eksootilised teenused lairiba netiühenduse ja videokõnedega annavad ennast suuremalt osalt veel oodata. Esialgu on 3G-videokõned Soomes suutnud kaubaks muuta ainult Elisa UMTS-võrgu kaudu opereeriv Saunalahti.
Parimates tingimustes on UMTS kiirem kui mõni traadist tulev aeglasemat sorti lairibaühendus. Suurim andmete liikumise kiirus on 384 kilobitti sekundis. Sellise kiiruse juures saab normaalselt laadida muusikat ja isegi liikuvat videopilti.

Koos UMTSiga paranevad ka praeguste GSM-teenuste kiirus ja kasutatavus tunduvalt. Näiteks WAP-teenused töötavad uutes 3G-telefonides tõeliselt sujuvalt. Kõne ja tekstisõnumid liiguvad nii nagu GSM-võrgus.

Testitulemusi loe ajakirjast.

Sarnased artiklid