Muusika mobiilist
01.11.2013

Nutikad mobiiltelefonid on ammu omandanud ka muusikapleieri rolli. Enamasti kuulatakse „taskumuusikat” kõrvaklappidega – tõsi, noorem generatsioon ei põlga ära ka mobiilidest kostvat sääsepirinat. Kui aga sooviks on tüsedam heli, siis on mõistlik valida juhtmevabalt mobiiliga ühenduv kõlar, mis mängib tunde, mida on mugav kaasa võtta ning mis pole ka teab kui suur.

LG NP6530
Logitech UE Boombox
Philips Fidelio P9
Pioneer XW-SMA3
Samsung DA-F60
Sony SRS-BTX500
Tivoli Audio PAL BT
Ultimate Ears Boom

Harri Slip, Glen Pilvre
Kuulasid: Tomi Heinvuo ja Henrik Weckström

Mobiilsetele minikõlaritele panid aluse ilmselt iPodi-dokid, ent need sobisid loomulikult vaid Apple’i i-seadmetele. Kunagi isegi visati nalja teemal, et millal ometi saabuvad iPhone’i dokkidesse istuvad Symbianid ja Androidid – ent tänaseks on saabunud hoopiski hulgem juhtmevabu Bluetooth-kõlareid, mis ühilduvad kõigi seadmetega.
Võrdlusesse võtsime valiku 200–300euroseid kompaktseid ja mobiilseid kõlareid. Jälgisime, et need toimiksid nii võrgutoitel kui ka akuga ja oleksid täiesti juhtmevabalt kasutatavad. Akut saab pooltel kõlaritel laadida MicroUSB-liidese kaudu – ehk sama laadijaga mis mobiiligi. Suuruse osas me mingeid piiranguid ei teinud ja nii ongi valikus erineva kaalukategooria esindajaid. Küll aga saab odavamalt kui 200 euroga lausa taskusse mahtuvaid kõlareid, mille helikvaliteet suurematega siiski võrdlust ei kannata. Testi suurimad on Pioneer, Logitech ja Sony. Philips ja Samsung meenutavad õhukesi matkaraadioid, kui ligi paarikilone kaal välja arvata. Samas kaaluklassis on ka teleri ette sobiv LG.

Kas „suur” võrdub „hea” ?
Nagu testitulemused näitavad, pole need omadused üldse kindlas seoses – väiksem kahesajaeurone kõlar võib kõlada ilusamini kui massiivsem ja kallim seade. Nagu ikka valjuhääldite puhul, mängib loomulikult rolli nende paigutus toas ja ruumi akustika. Enamike mudelite puhul helispektrit reguleerida ei saa või pole sellest palju abi – Sony on siinkohal erandiks.
Helikvaliteedist rääkides tasub perfektsionistidel soovitada pöörata tähelepanu ka koodekile, mis aga ei pruugi automaatselt tähendada paremat kvaliteeti. Samsung ja LG toetavad uusimat, nn Bluetoothi APT-X-koodekit, mis on teoorias parem kui SBC. Praktikas mängib aga suuremat rolli kõlari akustiline teostus – vähemalt selles suurusklassis. Võrdluse parimate kõlaritega on aga siiski kohati kuuldav erinevus liinisisendi ja Bluetoothi helis.
Pioneer on ainus kõlar, millel Bluetoothi võimalust pole, on vaid W-Lanil baseeruvad DLNA ja Air Play. LG, Sony, Samsung ja Ultimate Ears sisaldavad ka NFC-kiipi, mis võimaldab heli telefonist kõlarisse suunata vaid viimast mobiiliga puudutades.
Osades mudelites on ka mikrofon, mis lisab käed-vabad funktsionaalsuse.
Kui aga vaadata kallimaid süsteeme või mitmest kõlarikomponendist koosnevaid, mis siia võrdlusesse ei sobinud, võib saada lausa erakordselt hea helikvaliteedi, just hinna ja omaduste suhtes, nagu näiteks Harman Kardon või soodne Creative T3150.

Lisa leiad novembrikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid