Multifunktsionaalsed koduprinterid
Vesa Ylä-Jääski
04.02.2013

Tänaste koduprinterite kohta võib vabalt öelda „laia profiiliga” – need ei vaja enam ühendusjuhetki, oskavad skaneerida ja koopiaid teha, rääkimata kenast värvitrükist. Parim neist konkureerib vabalt kordi kallima laserprinteriga.

Brother DCP-J315
Canon PIXMA MG5350
Epson Expression Home XP-402
HP Deskjet 3520 e-All-in-One

Vajadus kodus trükkida pole (veel) kusagile kadunud. Mistahes e-materjale on paljudel juhtudel mugavam lugeda paberilt, aeg-ajalt on vaja teha koopiaid ja miks mitte trükkida ilusaid paberfotosid või -albumeid.
Võtsime testi nelja tuntuima tootja mudelid, mille hind jääks saja euro kanti. Tegu on tindiprinteritega, millel olemas ka skaneerimisfunktsioon – viimane muudab seadme ka koopiamasinaks. Juhtmevaba netiühendus võimaldab printeri ühendada kõigi koduvõrgus olevate seadmetega ning asukoht ei pea tingimata olema arvuti läheduses.
Odava tindiprinteri kogu värvikassett vajab enamasti vahetamist kohe, kui üks värvidest peaks lõppema. Võrdluse eksemplaridel saab aga kõiki värve kassetis vahetada eraldi.
Niisiis on tänapäevased tindiprinterid töökindlamad ja nobedamad kui vanemad mudelid, aga kas neist on konkurente ka laserprintereile? Selle selgitamiseks võtsime nende kõrvale prooviks ühe võimalikult hea hinnaga multifunktsionaalse laserprinteri Samsung CLX-3305W, mille väärtuseks 300 eurot.

Erinevused kiiruses
Võrdluse printerid trükivad nii värvilist kui mustvalget teksti, mille kvaliteet kannatab võrdlust laseriga küll – aga erinevus on kiiruses. Mustvalge teksti puhul on Canon kaks korda aeglasem ning Brother koguni kuus korda. Tindipritside kiirust mõjutab palju ka kvaliteedirežiim – tasub julgelt eksperimenteerida, sest võib juhtuda et „Kiire” on samas piisavalt kvaliteetne. Laserprinteri kiiruses kvaliteedivalikud rolli ei mängi.
HP trükib teravat, lausa laseriga võrreldavat teksti asendis „Koopia”. Epsoni ja Brotheri „Kiired” on aga see-eest küllalt heledavõitu.
HP saab pildilise tekstimaterjaliga hakkama peaaegu laserprinteril kuluva ajagagi. Laseri üldine kvaliteet on aga parem – värvid jagunevad ühtlasemalt ning trükis on vahaselt läikiva pinnaga, mida võib kohe nn ahjusoojalt katsuda.
Suuremaid värvilisi pindu sisaldavad pildid tavalisel paberil kiirelt ei kuiva – pind on tuhm ja niiske veel 15 minutit pärast trükkimistki.
Parima kvaliteediastme juures on Canon, Epson ja HP kohati laseriga väga sarnase tulemusega, mille saavutamine võtab aga mitu korda rohkem aega.

Laseriga ühtlasem kvaliteet, aga…
Tindipritside kiiruse ja kvaliteedi suhe on väga muutlik, kui võrrelda laseriga. Tuleneb see erinevatest tehnoloogiatest – laser sulatab jahulaadse värvipulbri paberile ning viimase kvaliteet pole just määrava tähtsusega. Liikuva trükipea asemel on trummel ning seetõttu toimub trükkimine nobedalt. Tekst on terav, kuid fotode osas jääb laser alla – siis kui tindipritsis on spetsiaalpaber. Tindiprinteril teeb kogu töö miniatuurne trükipea, liikudes üle paberi ning pihustades väikeseid värvipiisku. Mida vähem kulub värvi, seda vähem kulub ka aega – nagu näiteks teksti puhul. Skaala teises otsas on parima kvaliteediastmega suured fotod, mille puhul tasub kasutada tindiga keemiliselt reageerivat spetspaberit – siis kulub küll aega, aga tulemus saab märkimisväärselt kenam.

Erinevused pildikvaliteedis
Kunstiliste fotode kodus trükkimine pole aga odav lõbu – ühe 10 x 15 cm postkaardi „omahind” on 40–55 senti. Neti kaudu tellitavad fotod maksavad poole vähem, aga neid ei saa kohe kätte – ja on olukordi, kus kiirus loeb, samuti ei jää tindipritsi ja spetspaberi kombinatsioon kvaliteedilt tööstuslikematele seadmetele alla.
Epson ja Canon on võrdluse parimad pildiprinterid. Ka nende pildikoopia funktsioonist piisab fotoharrastajale täiesti. Teravasilmsem fotohuviline aga leiab siiski pildikvaliteedis vigu ning kui need on määravad, tuleb spetsiaalse fotoprinteri eest maksta 50–150 eurot lisaks.
Printerit ostes tasub poodi kaasa võtta mõned n-ö näidispildid – nii mälukaardil kui trükituna. Siis saab võimalusel ostetava printeri trükkimis- ja skaneerimisvõimeid objektiivsemalt võrrelda.

Toimib ilma arvutita
Demoseadmete nuppe ja menüüsid tasub poes proovida – kui edaspidi printerit mitte igapäevaselt kasutada, saab kohe selgeks, kui lihtne see on.
Kopeerimine toimib ilma arvutita ning hea ekraani puhul on ühe silmapilguga selge, mis režiimis seade on.
Ka mälukaartidelt või USB-pulkadelt saab trükkida ilma arvuti abita – mis aga ei pruugi väga praktiline olla, sest piltide valik on aeglane ning ekraanil olev eelvaade ei anna palju aimu pärispildist.

Juhtmevabadus
Võrdluse printerid ühenduvad probleemivabalt koduse arvutivõrguga. Algse konfigureerimise jaoks on siiski vaja USB-juhet, milline leidub vaid HP komplektis. Juhtmevaba võrgu seadistused on hea teha printeri installeerimisprogrammis. Hakkama saab ka arvutialaste algteadmistega, vähemalt siis, kui tähelepanelikult jälgida juhiseid.
Juhtmevaba ühendus on kahtlemata mugav, ent aeg-ajalt tujukas. Bittide liikumine aeglustub võrdeliselt seadmete kaugusega WiFi-ruuteri antennist. Võrku võivad segada nii naabri WLAN kui mikrolaineahi. Kiireim võrgustandard 802.11n oli olemas kõigil, välja arvatud Brother.
Kui kasutada juhtmevaba ühendust, tasub valida printerile koht, kus signaal on võimalikult tugev ning samal kanalil pole häireid. Võrgukaabli võimalust ühelgi võrdluse printeril pole.

Mitmekülgne skanner
Skanner digitaliseerib klaasile pandud pildid-tekstid. Tihti on mugav see protsess käivitada printeril asuvast nupust – eriti, kui arvuti asub kaugemal. Skaneerimistulemuse võib kohe salvestada ka mälukaardile või – kasutades muid seadmeid – ka pilve ehk mõnda netikeskkonda.
Epsoniga tuleb kaasa mitmekülgne tekstituvastustarkvara ehk nn OCR. Ideaalis suudab see teisendada (ka pilte sisaldava) tekstimaterjali näiteks korrektselt formaaditud Wordi dokumendiks, mida saab edasi töödelda. Ka on võimalik digitaalselt arhiveerida ajaleheartikleid ning kasutada neis sisalduvaid sõnu otsingutes – mida ei saaks teha tekste, vaid piltidena arhiveerides.
Canoni OCR nii nutikas pole – see ei oska säilitada dokumentide formaati ning ei suuda ka lugeda kursiivis olevaid tekstitulpasid.

Konkurent laserile
Saja euro eest saab tindipritsi, mille trükikvaliteet laserile alla ei jää. Ligi kolm korda odavamad seadmed kaotavad värvilaserile eelkõige kiiruses.
Võrdluse võitjaks kerkis Canon PIXMA MG5350 stabiilse kvaliteediga erinevates toimingutes. Trükised näevad välja kenad.
Nobe ja lihtsaltkasutatav Epson Expression Home XP-402 ühendub probleemivabalt mobiilseadmete ja netiga ning trükib ilusaid fotosid.
HP Deskjet 3520 trükib paberi mõlemale küljele ning ühendub samuti mis tahes seadmetega.
Brother DCP-J315 sobib eelkõige dokumentide trükkimiseks ja täidab hästi koopiamasina rolli.
Kes palju trükib, sel tasub siiski vaadata kallimate, nii 200–300 eurot maksvate mudelite suunas – odavamad tindikassetid tasandavad sellisel juhul hinnavahe sõltuvalt kasutamise mahust umbes aastaga. Puhta boonusena saab aga veelgi funktsionaalsema, kiirema ja mugavamalt kasutatava seadme, mille kvaliteetki kallima hinna vääriline.

Sidebar

Trükkimine pilvest ja mobiilsetest seadmetest
Trükkimiseks ja skaneerimiseks tuleb tavapäraselt installeerida vastavate seadmete draiverid. Aga soovi korral saab seda sammu kõikide võrdluse printeritega vältida.
Epsonile ja HPle võib nii tekste kui fotosid saata lihtsalt meiliga – mis tahes seadmest. Printer tuleb eelnevalt registreerida tootja pilvekeskkonnas, kust saab ka meiliaadressi. Pilveteenus konverteerib kirjas sisalduvad dokumendid vajadusel ringi ning edastab printerile juba sobivas vormingus. Küll ei tasu siiski seda võimalust „kuritarvitada” ning saata näiteks hiigelsuure mahu ja resolutsiooniga fotosid vms.
Epsoni pilveskaneering saadab tulemuse adressaadile samuti meiliga.
HP ja Epson ühilduvad ka Google Cloud Print teenusega, mis võimaldab trükkida nii mobiilsetest nutiseadmetest kui PC- ja MAC-arvutitest. Vajalik on Chrome-veebisirvija olemasolu või netist laetav tarkvara. Täpsemalt leiab infot netist www.google.com/cloudprint.
Kodusesse võrku ühendatud iOS-seadmetelt saab Canonisse, Epsonisse ja HPsse trükkida AirPrint-standardi abil, mida oskavad kõik Apple'i mobiilsed seadmed ilma täiendava tarkvarata. AirPrint kasutab aga printeri vaikeseadistusi, mis ei pruugi olla alati sobivaimad. Brother pakub skaneerimis- ja printimislahendust vaid Android-seadmetele.
AirPrintist suuremat funktsionaalsust võimaldavad Epsoni iPrint ja Canoni Easy-PhotoPrint-rakendused saab tasuta laadida veebist. Mõlema puhul on lisaks trükkimisele võimalus ka iOS seadmetega skaneerida.
Canon oskab „otse” suhelda ka Picasaga ning võimaldab sealsest galeriist pilte ilma arvuti abita trükkida.

Hinnangutest
Kasutamine: Kasutuselvõtt ja toimingute lihtsus, kulumaterjalide lisamise lihtsus, ruuminõuded ja tindikassettide mahukus, kvaliteetne ekraan, loogilised nupud ja menüüde loogiline toimimine – need kõik kujundasid kasutamise hinnangut.
Trükkimine: Tekstitrüki kvaliteet ja kiirus, ka väike tekst peab olema terav ja loetav. Hea fototrükk on terav ning tonaalselt täpne. Nahatoonide loomulikkus on oluline.
Kopeerimine: Dokumentide ja fotode koopiate kvaliteet, kopeerimise kiirus ja seadete loogilisus kujundasid hinnangu.
Skaneerimine: Skaneerimise kiirus ja kvaliteet suurima teravuse juures. Tekstide skaneerimisel oli olulisim kiirus, teravus ja kontrastsus. Fotode kopeerimisel oli oluline toonide täpsus ning koloriit.
Lisaomadused: Paberialused, kahepoolne trükk, etiketitrükk, netiomadused ja -teenused, kaasas olevad tarkvara ning liidesed ühendamiseks olid selle hinnangu kujundajaks.
Canon PIXMA MG5350
Hinnaklass: 100 €

Canon trükib mustvalget teksti kiirelt ja laserprinteritega võrreldava kvaliteediga. Ka piltidega materjalid, fotod ja koopiad on igati tasemel. Automaatne trükkimine lehe mõlemale poolele säästab nii ruumi kui paberit – täpselt poole võrra. Canon on stiilne, aga ka võrdluse suurim.
Fotode koloriit on kena ja naha tonaalsus loomulik. Tumedates alades on toonid tavalisest paremini eristatavad, nii trükistel kui koopiatel. Põhivärvidele, foto- ja tekstimusta jaoks on eraldi kassetid.
Mugavalt kasutatav alumine paberikassett kaitseb lehti tolmu eest. Võimalik on kasutada ka otse söödetavaid paksemaid pabereid või materjale.
Võrdluse kiireima skanneri tumedate toonide eristamine tõenäoliselt nõudlikumat fotofänni ei rahulda. Nii mälukaardilt kui USB-pulgalt on võimalik trükkida PDF-dokumente või fotosid otse, ilma arvutit käivitamata.
Värviline displei hõlbustab fotode valimist. Canonit saab ühendada nii Picasa netialbumisse kui mobiilsete nutiseadmetega, ent n-ö pilvest trükkimise võimalust pole. Küllalt lihtsalt on võimalik fotosid enne trükkimist parendada ning trükkida lihtsalt kenasid õnnitluskaarte või fotoalbumeid.

Hea
Kiire
Kvaliteetne tulemus
Palju funktsioone
Mõlemale lehepoolele trükkimine

Halb
Suur
Skanneri tundlikkus

Hinne 8,9 xxxxx

Epson Expression Home XP-402
Hinnaklass: 100€

Epson trükib teravat teksti nobedalt. Piltidega materjali puhul kulub aega kaks korda rohkem kui Canonil, aga tulemust ei saa laita. Ka fotode kopeerimine ja trükkimine õnnestub hästi. Fotode koloriit on võrdluse parimaid ja nahatoonid loomulikud. Tumedate toonide erinevus võiks olla suurem.
Nupud toimivad loogiliselt. Kasutusjuhendit pole vaja avada, sest värvilisel ekraanil on piisavalt selged juhised. Mälukaardilt trükkida on võimalik ilma arvutita. Ekraan võiks olla teravam. Kehva kvaliteediga dokumendist on võimalik mõne nupuvajutusega teha kvaliteetsem koopia. Epson vajab palju ruumi – paberisöötja ja alus trükitud materjali jaoks avanevad vastavalt taha ja ette.
Skanner on võrdluse parim. Teravus, tumedate toonide eristuvus ja pooltoonide rohkus on võrreldavad eraldi fotoskanneritega. Skaneerimisrakendusega tulevad toime ka algajad, samas jagub nüansse ka edasijõudnutele. OCR ehk tekstituvastus toimib hästi. Tindikassetid võiksid olla mahukamad.
Epson ühendub nii mobiilseadmetega kui pilveteenustega.

Hea
Kvaliteetne trükk ja koopiad
Selge
Mobiili- ja pilveühendused
Skanner

Halb
Aeglane
Võtab tööasendis palju ruumi

Hinne 8,7 xxxx

HP Deskjet 3520 e-All-in-One
Hinnaklass: 90€

HP trükib teksti ja pildimaterjali hoogsalt. Ka mitmeleheküljeline mustvalge materjal ei võta palju aega. Nii värviline kui mustvalge tekst on laserprinterlikult teravad. Automaatne trükkimine lehe mõlemale küljele säästab paberit. Fotode osas on parandamisruumi, värvid on kahvatuvõitu. Ka tumedad toonid ei eristu hästi. Koopiate puhul need puudused võimenduvad.
Kuus nuppu ja kuuerealine ekraan toimivad loogiliselt ning kasutamine saab selgeks kiirelt. Küll aga on vaja mõne lihtsa operatsiooni jaoks, nagu heleduse reguleerimine või koopiate suurendus, teha tülikalt mitu nupuvajutust. Lisaväärtused, nagu mälukaardilugeja või automaatne pildiparandus, puuduvad. Skanner sobib pigem tekstidele, fotode puhul segab liigne teravustamine – samas pole tumedate toonide eristuvus halb.
Pabereid tuleb kitsale söötjale asetada ettevaatlikult ning eriti hoolas tuleb olla postkaardimõõdus fotopaberiga. A4-paberid tolmu eest kaitstud pole. HP mahub umbes 30 cm sügavusega riiulisse, vaid pabeririiul jääb välja. Peaaegu kõigist seadmeist saab HPga pilve kaudu trükkida probleemivabalt.

Hea
Kiire
Kahepoolne trükk
Mahukad XL-tindikassetid
Mobiili- ja pilveühendused

Halb
Ekraan
Palju nuppe ja vajutusi

Hinne 8,3 xxxx

Brother DCP-J315

Brother trükib teistest aeglasemalt – nii teksti kui fotosid. Mustvalge ja värvilise teksti kvaliteet on laserprinteriga võrreldav. Fotode puhul pole koloriit kohati parim ning ka nahatonaalsuse osas on parandamisruumi. Koopiarežiimis vead võimenduvad.
Kasutamine võiks olla ladusam ja loogilisem. Värviekraan on tilluke ja palju infot sinna korraga ei mahu. Menüüdes on kummalisi lühendeid ja nuppe tuleb vajutada palju. Mälukaardilt saab trükkida otse, ilma arvutita, aga piltide sirvimine on piinavalt aeglane.
Kolmele põhivärvile ja mustale on oma tindikassett. Kassette on kerge vahetada, kuid need pole kuigi mahukad. Mistahes tinditooni lõppedes ei saa seadet enam kasutada, isegi skannerina mitte.
Paberid on tolmuvabalt hoiul mahukas hoidikus, kuhu on neid kerge lisada. Väga õhukesse riiulisse seade ei mahu, aga selle saab asetada päris seina äärde. Skaneerida ja trükkida saab ka Android-seadmetega. Skanneri värvigamma täpsus ja toonide eraldatus pole parimad, seda nii tumedate kui heledate toonide osas.

Hea
Teksti kvaliteet
Paberihoidik
Võtab vähe ruumi

Halb
Aeglane trükk ja kopeerimine
Fotode kvaliteet
Mobiili- ja pilveühendused
Tindikassettide maht

Hinne 7,9 xxx

Sarnased artiklid