MOTO: MOMA kolib Tallinna kesklinna
25.03.2011

Tallinnas teist aastat aset leidev motonäitus kolib otse Tallinna kesklinna. Mullu Noblessneri sadamas toimunud MOMA ehk Tallinn Motoshow leiab seekord aset 2.-3. aprillil Rotermanni kvartalis - sealsetes erinevates hoonetes, parklasse rajataval show-sõidualal ning linnaväljakule püstitatavas suures ekspositsioonitelgis.

Eesti mototuru seis ei ole veel nii hea, kui tahaks loota, kuid paranemise märke on. Esmaselt registreeriti mootorrattaid 2010. aastal Eestis kõikides kategooriates kokku 1348, neist uusi oli 476. Maastikusõidukeid registreeriti kokku 529, neist uusi 186.

MOMA, Tallinn Motoshow'l näeb uusimaid mudeleid KTM-ilt, Aprilialt, Suzukilt, Hondalt, Kawasakilt, Harley-Davidsonilt, Yamahalt, Can-Amilt, SYM-ilt, Dinlilt ja Soome customi-ehitajalt Tomis Choppers.

MOMA-l esitletakse ka ühte Eesti mootorrattatootjat, kelle nime on korraldajate sõnul hetkel veel saladus. Esitlus toimub laupäeval, 2. aprillil kell 13 Rotermanni linnaväljakul suures ekspositsioonitelgis.

Show-sõiduala otse kesklinnas
Kunagi varem pole nii Tallinna kesklinnas nii erinevaid motoalasid demonstreeritud, nendeks kaheks aprillipäevaks rajatakse Rotermanni kvartalis asuvasse parklasse spetsiaalse show-sõiduala.

Väga põnevat vaatemängu pakuvad Läti trikimootorratturid grupist Stuntfighters, kes on Euroopa tipptasemel sõitjad. Stuntfightersi show algab pühapäeval, 3. aprillil kell 14.

http://www.youtube.com/watch?v=P0EebMeYw8w

Lisaks saab MOMA-l näha ja proovida elektritraieleid ja kaasa sõita offroad-auto kõrvalistmel. Ka demonstreerivad oma oskusi jalgratta- ja mototraielisõitjad ning mudelautodel võidukihutajad ja Eesti trikiratturid.

Eesti motospordi 90. juubel
Eesti mootorisport tähistab käesoleval aastal 90. juubelit. Aastal 1921 toimus esimene Autode Pikamaasõit marsruudil Tallinn-Rapla-Tallinn. Toona sõitis kaheksa autot ja kaks mootorratast. Tänapäeval võib nii Autospordi Liit kui Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon litsentsiomanikke kokku lugeda üle tuhande. Erinevate mootorispordi distsipliinide harrastajaid on aga veelgi rohkem.

Meie mootorispordi juubelit on vääristatud juba eelmisel sügisel Saaremaa Ralli raames toimunud näitusega, samuti on ajalooga seotud näitus sel talvel üleval olnud Tallinna Tehnikaülikoolis. Suur juubeliüritus on planeeritud ka sellesse sügisesse.

MOMA-l eksponeeritakse Eesti Mootorispordi Muuseumi kogudest mitmeid unikaalseid sõidukeid. Nende hulgas teeb debüüdi laiema avalikkuse ees Urali võidusõidurataste perekonna varajane esindaja M-75. Tsikli valmimisaastaks on kas 1948 või 1949 ja selle omaaegseks taltsutajaks tõenäoliselt Oskar Kullerkup.

Loomulikult ei puudutata MOMA-l vaid ajalugu, vaid ka mootorispordi tänapäeva - väljas on autoralli MM-sarjas osaleva Eesti meeskonna MM-Motorsport sõitja Georg Grossi võstlusauto.

Et võistlussõidukid ei ole mitte ainult kiired ja võimsad, vaid ka väga ilusad, tõestavad äsja Tartus valminud Riho Kollisti kaks uut ja unikaalset mäkketõusuratast. Tiimidest on lisaks väljas veel näiteks Motomaania/Riverman Racing Team, AKR KTM Racing, Redmoto, Suzuki Racing Team, täiesti uus ja maailmameistrivõistlustel osalev karditiim KartDagö, Eesti parim külgvankritel ringrajal kihutav tiim Pärm Racing, naiste krossitiim Dirtflowers ja speedway sõitu tutvustav Ranna Speedway, jpt.

Ringrajaarvutimängus saab aga rinda pista ühe Eesti edukama motoringrajasõitja Marko Rohtlaane endaga.

Eestis ehitatud sõidukite näitus
Rotermanni kvartalis saab eksklusiivselt MOMA ajal nautida Eestis ehitatud, restaureeritud ja muude projektisõidukite näitust. Muu hulgas on väljas näiteks ühe Tartu iseehitaja garaažis valmiv elektrimootorratas, mitmeid põnevaid rollereid, väga unikaalseid vanu tsikleid, ja palju muud.

Veel huvitavat
Kaubamärkidest on MOMA-l veel esindatud Dynojet, Yuasa, Optimate, Motul. Parimaid motokoolituse pakkumisi võib küsida Odiumi autokoolilt. Väljas on ka StreetMoto, Velt Motocenter, AGS Racing, jt motovallas tegelevad ettevõtted.

Ürituselt saab juba hankida eestlaste seas ülipopulaarse Kegumsis toimuva MX1 ja MX2 klassi motokrossi maailmameistrivõistluste etapi pileteid.

Laste treenimisvõimaluste kohta jagavad infot Eesti Mootorrattaspordi Föderatsiooni noorteprojekt ja Speedline Racing, aga ka mitmed kardiklubid nagu näiteks Tallinna Kardikool.

LaitseRallyParki vanatehnikakogust on väljas ralliteemaline väljapanek alates Ford T Speedsterist ja lõpetades BMW M3-ga.

Enamik üritusest on külastajale tasuta. MOMA on 2. aprillil avatud kell 10-18, 3. aprillil kell 10-16. Afterparty United Unblock Moto: uksed kell 22, pidu kell 23.

Piletiinfo: põnevate sõidukite näitus, kus flaieriga on pilet €1.50 (muidu €2.50); afterparty klubis Korter 2. aprilli õhtul, kus pilet flaieriga on €6 (muidu €7); näitus+afterparty flaieriga €7 (muidu €8).

Kogu info ürituse kohta MOMA, Tallinn Motoshow kodulehel www.moma.ee.