Mobile World Congress 2012
Glen Pilvre
04.04.2012

Maailm muutub järjest mobiilsemaks ja varakevadel Barcelonas toimunud Mobiilne Maailma Kongress – või oleks õigem öelda hoopis Mobiilse Maailma Kongress – omandab järjest suuremaid mõõtmeid. Sel aastal ligi 1500 osalenud firma ekspositsioonid paiknesid kaheksas messihallis ja vaatamas käis neid üle 65 000 huvilise. Mida uut siis mobiilimaailmas paistmas on?

HTC, kes alles paar aastat tagasi oli vaata et värskeim nägu nutimobiiliturul, on vahepeal kuidagi väsinud. Eelmisest aastast meenub pigem kummalisevõitu ja kalliks kujunenud tehing Beats Audioga kui mõni huvitav mobiil. Nüüd proovib HTC teha comebacki seeriaga One – mis tundub päris paljulubav.
Kõige väiksem, lihtsam ja odavaim ühtedest on One V. Selle vormis on HTC läinud tagasi juurte juurde ja painutanud telefoni alumise serva kõveraks. Sisult on V igati korralik nutitelefon, vähemalt mulluseid „standardeid” silmas pidades – 1 GHz ühetuumaline Snapdragon S2 protsessor, 3,7tolline 800 x 480 LCD, 512 MB operatiivmälu ning Android 4.0 Ice Cream Sandwich koos Sense 4.0 kasutajaliidesega. f/2.0 kaameraga saab teha 5 Mpx fotosid ja 720p-videoid. Seesmist salvestusmälu on V-l aga vaid 4 GB ja kaardipesi pole. Selle asemel on HTC teinud diili Dropboxiga, milles iga telefoniostja saab 25 GB tasuta ruumi. Pakkumine pole siiski tähtajatu, vaid kestab täpselt kaks aastat.

HTC One S on „keskmine vend”. Paksust vaid 7,8 mm ning alumiiniumkorpuse pealispinda on töödeldud keerulises oksüdatsiooniprotsessis, mille nimes sisaldub ka hästi kõlav termin „plasma”. See super-pinnatöötlus peaks S-i muutma (peaaegu) immuunseks kriimustustele.
S-i kõhus on MSM8260A kiibistikul baseeruv 1,5 GHz kahetuumaline Snapdragon S4-protsessor ja 1 GB töömälu. Ekraaniks 4,3tolline 960 x 540 (qHD) AMOLED, kaamera 8 Mpx f/2.0 ja muidugi uusim Android 4.0.

HTC One X koosneb eranditult tehnoloogia viimastest sõnadest. Neljatuumaline 1,5 GHz Tegra 3 kiibistikuga protsessor, 1280 x 720 4,7tolline Super LCD, 8 Mpx kaamera (millega saab pilte teha ka videosalvestuse ajal), 1800 mAh aku ja 32 GB salvestusmälu. Lisaks muidugi Dropboxi pakkumine, mis kehtib kõigi HTC "ühtede" puhul. Korpuse osas on HTC otsustanud Nokia viimase käekirja kasuks – polükarbonaadist nn unibody kest ning kumer Gorilla-klaas.
Kõik One-id peaks müügile jõudma juba sel kuul.

LG Optimus 4X HD
Olgugi et tehnilistelt näitajatelt pole LG aparaatidel häda midagi, on need küsitava disaini süül (või mõnel muul teadmata põhjusel) konkurentide varju jäänud. Kas uus üli-LG senistest nüüd palju ilusam on, aga võimsam igatahes. 4 tuuma, 1 GHz Tegra 3, 4,7 tolli, 1280 x 720 True HD IPS LCD, 2150 mAh aku on tõelised supernäitajad. Ja kui võiks arvata, et arvutivõimsusega supermobiil on ka paks, siis hoopis vastupidi – vaid 8,9 mm. Iseasi muidugi, mida mobiilis kõikide nende tuumadega peale hakata – aga küll varsti selgub.

LG L-seeria
LG ei piirdunud sugugi ainult ühe tehnilises mõttes ülimobiiliga, vaid rõhub nüüdsest enam ka stiilile. Stiilne seeria kannab nime Optimus L ning valida saab kolme ekraanisuurusega mobiili vahel – 3,2" L3, 4,0" L5 ja 4,3" L7. Opsüsteemiks Android 4.0.

Samsung Galaxy Beam
Paljudele võib see ilmselt olla üllatuseks, aga Samsungi tootevalikus on juba aastast 2010 WVGA LED-projektoriga Android-mobiil nimega Galaxy Beam. Barcelonas esitles firma selle uut versiooni nimega... Galaxy Beam. Uuel Beamil on kahetuumaline 1 GHz protsessor, 4" WVGA ekraan, suurem 2000 mAh aku ja muidugi projektor. Projektori valgustugevus on 15 luumenit ning pimedas toas peaks sellest piisama kuni 50" diagonaaliga pildi jaoks. Kaamera resolutsiooni kohta täpsed andmed puuduvad, ent räägiti HD-kvaliteedist – ilmselt siis 720p. Opsüsteemiks Android 2.3.

Samsung Galaxy Note 10.1
Samsung (nagu ka mitmed teised firmad ikka ja jälle) on taas kord avastanud, et ühe hea tahvli juurde peaks kuuluma ka kirjapulk. Galaxy Note 10.1 on 10,1tollise 1280 x 720 ekraaniga 1,4 GHz topelttuumalise protsessoriga Android 4.0 tahvel. S-Pen-nimelise puutepliiatsi tööpõhimõte on sama mis senisel väiksemal mobiilide hulka liigituval Note’il.
Eelinstalleerituna on mitmed pliiatsi funktsionaalsust rõhutavad rakendused nagu S-Note teksti kirjutamiseks, Shape Match ja Formula Match matemaatiliste kujundite-valemite „mõistmiseks” ja Adobe uued, tahvlitele mõeldud Photoshop Touch ja Ideas.

Adobe asjad
Pole saladus, et iPadiga saab väga hästi teha kõike – ja erandiks pole ka fototöötlus. Seni aga polnud ühte selle valdkonna „standardit”, Photoshoppi (kui nii võib öelda), iPadile vähegi tõsisemal kujul saada – mis iganes põhjusel (kas tüli Flashi pärast...?). Barcelonas esitles Adobe kaht uut liiget oma Touch Appide perekonnas (millesse on plaanitud kokku kuus rakendust): Photoshop Touchi ja Ideas. Saadaval on mõlemad App Stores hinnaga 7,99 eurot, nagu ka teised samasse komplekti kuuluvad tarkvarad.

Sony Xperia kolmik
Kes veel ei teadnud, siis nüüdseks on kombinatsioon „Sony Ericsson” ajalugu ning kõik mobiilidesse puutuv puhtalt Sony rida. MWC-l esitletud Xperia S, P ja U ongi esimesed ilma Ericssonita Xperiad. Sony Ericssonid on ikka olnud stiilse ja omanäolise disainiga ning kandiline välimus on ka uute Sonyde puhul pilkupüüdev. Ekraani all olev LED-triip muudab värvi vastavalt pildi tonaalsusele, lisaks annab märku ka teavitustest.
Kõige pisem on 3,5tollise 854 x 480 LCD ekraaniga Xperia U, millel topelttuumaline 1 GHz U8500-protsessor ja 5 Mpx kaamera. Suuruselt järgmine on 4tollise 960 x 540 LCD ekraaniga Xperia P, mis sisult sama, ent mille korpus on ühtsest alumiiniumtükist (nn unibody). Ka on Xperia P ekraanitehnoloogia tavapärasest erinev – iga n-ö tavalise kolme RGB-piksli juures on lisaks ka neljas valge värvusega pildipunkt. Nn Whitemagic displei peaks heledas valguses olema paremini nähtav. Xperia S on seeria tipp – 4,3“ 1280 x 720 LCD displei, topelttuumaline 1,5 GHz protsessor ja 12 Mpx Exmor R CMOS-sensoriga f/2.4 kaamera.
Erinevalt Taiwani ja Korea konkurentidest on Sony uutes mobiilides esialgu siiski kasutusel veel Android 2.3, uuendust 4.0-le lubatakse hiljemalt selle aasta teises kvartalis.

Windows 8 Consumer preview
MWC-l oli suurelt esindatud ka Microsoft, mis näitab, et tarkvaragigant ei taha mobiilsest rongist kindlasti maha jääda. Suurim uudis oli uue Windows 8 n-ö prooviversioon ehk Consumer Preview avalikustamine. See olevat tunduvalt viimistletum kui mullu esitletud arendajaile suunatud versioon ning peaks muutma mis tahes Windowsi seadme samalaadseks – olgu selleks siis lauaarvuti, mobiiltelefon või tahvel. Sellegipoolest on esimesed muljed veidi segased – WP7st tuntud Metro kasutajaliides sobib hästi küll puuteekraanilistele seadmetele, ent tavapärasele hiire ja ekraani kombinatsiooni jaoks mitte nii väga. Ühesõnaga – kel huvi, saab omale prooviks uue Windowsi laadida ja ise järgi katsuda. Eelmises numbris kirjutasime W8st pikemalt (küll arendaja versiooni põhjal).

Nokia 808
Olgugi et Nokia tulevik on eelkõige Windows Phone’i päralt, oli seekordse MWC vaata et suurimaks tehnoloogiliseks üllatuseks Nokia uus Symbianil (Nokia Bellel) baseeruv nutimobiil 808 Pureview. Õigemini küll selle foto-osakond, mille keskmeks on 41megapiksline (!) 1/1,2tolline sensor. Jaburalt suure pikslinumbri taga on aga väga nutikas tööpõhimõte – olenevalt salvestatava foto resolutsioonist, mis on näiteks 5 Mpx, võetakse iga salvestatava piksli puhul arvesse info sensori mitmest pikslist. Taolise interpoleerimise tulemusena on võimalik väga efektiivselt vähendada pildimüra ning 808 näidispildid-videod on tõesti märkimisväärselt hea kvaliteediga. On lausa kummaline, et seda tehnoloogiat ei tutvustanud hoopis mõni fotoaparaatide valmistaja.
Põhjus, miks super-kaamera (hetkel) just Symbianiga seoti, olevat lihtne – Nokia alustas tehnoloogia arendust juba viis aastat tagasi ning siis oli Symbian väga loogiline valik. Lootust muidugi on, et varsti saavad ka Nokia WP-telefonid sama head fotovõimed.

Sarnased artiklid