Mobiiltelefon odava raha eest
Raimo Ylönen
03.07.2009

Kui mobiili hinnalipikul olev number jääb alla 1500, siis pole kindlasti tegu kõige šefima aparaadiga. Rääkimiseks ning sõnumiedastuseks on aga odavast telefonist küll ja rohkemgi veel.

Mobiiltelefonid hinnaga 500–2000 krooni

Nokia 1650
Nokia 3110 Classic
Nokia 3120 Classic
Nokia 5030 XpressRadio
Nokia 5130 XpressMusic
Nokia 7070 Prism
Samsung SGH-B100
Samsung SGH-C260
Samsung SGH-J400
Samsung SGH-M110
Samsung SGH-M310
Sony Ericsson T280i
Sony Eriscsson W302

Mobiiltelefonide odavamatele mudelitele proovitakse eelkõige leida ostjaid neist piirkondadest, kus rahval raha vähem ning potentsiaalseid esmakasutajaid rohkem. Arvestades aga praegust majandusolukorda, võivad soodsa hinnaga lihtmobiilid olla nõutud kaup mujalgi.
Tänane minimalistlikumgi mobiil sobib nii äratuskellaks kui taskukalendriks. Telefon annab märku, millal on aeg lapsele järgi kiirustada, millal saabub pulmapäev või kellegi sünnipäev. Ka taskuarvutit või telefonimärkmikku pole enam vaja reisile kaasa võtta, needki on mobiilis olemas.
Nii mõneski säästumobiilis on teisigi funktsioone. Hinnale vaatamata on pea kõik mudelid kolmesageduslikud – ehk toimivad lisaks Euroopa GSM 900/1800 võrgule ka Ühendriikide GSM 1900 võrgus. Mõni odavamatest telefonidest tunneb ka 3G-võrke. Ja muidugi – ilma kaamerata telefone enam palju ei leia.
Mobiili väike hinnanumber ei tähenda üldse seda, et tegu oleks põhifunktsioonidelt kehvema seadmega kui seda on sama seeria kallimad mudelid. Tegelikult on erineva hinnaga telefonides tihti kasutusel sama „mootor” – erinevused luuakse tarkvaraliselt.
Ainult hinna põhjal ei ole telefoni kvaliteedi kohta võimalik mingeid mõistlikke järeldusi teha. Mudelid vahetuvad kohati sellise hooga, et paar kuud letil olnud telefoni võib juba vanaks mudeliks pidada. Nii on võimalik selline „vanake” osta väga soodsa hinnaga – näiteks mõned aastavanused mudelid maksavad vähem kui poole oma alghinnast. Omadustelt aga konkureerivad sellised telefonid edukalt värskeimatega ning sama (või väiksema) hinna eest võib leida vanema, ent täiuslikumagi mudeli kui seda on uus.

Omadusi jätkub
Siinses võrdluses Nokia vanemat mudelivalikut esindava 3110 Classicu hind jääb 1500 krooni piirimaile, sooduspakkumiste puhul räägitakse lausa 1000 kroonist. Omadusi aga jagub – 1,3megapiksline kaamera, microSD-mälukaartide võimalus, Bluetooth ja FM-raadio. Umbes viiesaja krooni võrra kallima Nokia 3120 Classicu funktsioonide nimekiri on veelgi pikem – 2megapiksline kaamera, muusika- ja videopleier, netisirvija, e-post, FM-raadio ja kiire 3G-andmesideühendus. Selge disainiga sihvakas telefon kaalub kõigest 87 grammi.
Ka nn muusikatelefoni eest ei pea maksma hingehinda. Nokia 5130 Xpress Musicu omaduste hulka kuulub standardne 3,5 mm kõrvaklapiliides ja mälukaartidega laiendatav mälu, telefoni küljel on eraldi nupud muusikapalade ohjamiseks. Lisaks 2 Mpx kaamerale on 5130-l veel RDSi toega FM-raadio ning modemifunktsionaalsus.
Nokia uute mudelite hulka liigituva 5030 XpressRadio eripäraks on korpusesisene FM-raadioantenn – nii pole tingimata vaja ühendada kõrvaklapijuhet, et kuulata raadiot. Mobiili võib lauale asetada ka küljeli ning kuulata raadiot läbi seesmise valjuhääldi – nii transformeerub telefon täisväärtuslikuks mini-lauaraadioks. Raadioheli võib kasutada ka äratuskella signaalina.
Ka Sony Ericssoni W302 funktsionaalsusele ei saa midagi ette heita – muu hulgas on telefonil 2 Mpx kaamera, Walkman-pleier, stereo-Bluetooth (A2DP ehk võimalus ilma juhtmeta stereokuulareid kasutada), FM-raadio ja laiendatav mälu. Sony Ericssoni telefonidel on ka kasutajasõbralikuks ja toimivaks lihvitud Track-ID funktsioon – mis tahes loo nime/esitaja teadasaamiseks tuleb telefonil lasta lugu vaid veidi „kuulata” ja vastus saabub ekraanile (enamasti). Mõõtudelt väga miniatuurne mobiil kaalub vaid 79 grammi.
Samsungi mudelivalikusse kuuluv SGH-J400 on pilkupüüdev 3G-klapptelefon. Funktsioonide hulka kuuluvad korralik kaamera, MP3-pleier, e-post ja netisirvija. Täna on see mudel juba lettidelt kadumas ning aastatagusest mitmetuhandelisest hinnanumbrist on kohati alles jäänud vaid kolmandik.
Samsung SGH-M110 kaameratelefon sobib neile, kes vajavad keskmisest vastupidavamat taskutelefoni. Mobiilil on kummine kest, mis kaitseb seda nii löökide ja põrutuste kui ka tolmu ja vedelike eest. Ka ekraan on kriimustuskindel, telefoni saab kasutada ka taskulambina. SGH-M110 hind on umbes pooleteist tuhande krooni ümber.
Sony Ericssoni hetkel soodsaimasse hinnaklassi kuuluv T280i on samuti igati korralik mobiil. Väike ja kerge telefon ei võta taskupõhjas palju ruumi. Vaatamata madalale hinnale on olemas pleier, FM-raadio ning Bluetooth.
Nokia 7070 Prism klapptelefon püüab pilku ekstravagantse disainiga. Omadustest võib mainida nt MP3-helinaid ja kuni 1000 numbrit-nime mahutavat telefoniraamatut. Tavahindki on telefonil umbes tuhat krooni, kuid sooduspakkumiste puhul võib Prismi omanikuks saada ka vähem kui 500 krooni eest.
Nokia 1650 on tõeline säästutelefon, vähemalt tänaste standardite järgi. GSM 900/1800 võrgus toimiv aparaat lisafunktsioonidega ei hiilga, kuid peamine (ja veidi rohkemgi) on olemas – nagu FM raadio, kalender, kalkulaator, polüfoonilised helinad ja taskulamp. Aku peab ooteasendis vastu kuni 420 tundi. Kindlasti on 1650 üheks suurimaks plussiks hind, mis jääb tuhande krooni piirimaile.
Miniatuurses ja mugavalt ümaranurgalises Samsung SGH-C260-s pole samuti palju funktsioone. Vaid 79 grammi kaaluv mobiil ei koorma liigselt naisterahvagi käekotti. Funktsionaalsus pole ka firma teise säästumobiili SGH-B100 trumbiks, kuid hind see-eest küll – mõlemat mudelit võib hea pakkumise puhul osta vähem kui 500 krooni eest.

Säästufoon on in
Tänapäevast odavtelefoni ei ole kindlasti põhjust häbeneda. Ka kõige odavamate telefonide sisu ja disain on igati korralik ning alles aasta-paar tagasi olid selliste näitajatega mobiilid tehnika kõvem sõna. Uskuge või mitte, aga umbes 1500 krooni eest saab juba täiesti korraliku taskutelefoni.
Mobiilide müügistatistika näitab, et tehnilised omadused ei pruugi olla üldse määravaimaks ostule kallutavaks teguriks – telefoni suurus ja kaal, ekraani selgus, nuppude suurus või sobivus on kõik väga olulised näitajad. Ja muidugi, hinna tähtsust ei saa jätta rõhutamata, eriti praegu. Odavamat telefoni võib rahulikuma südamega võtta kaasa näiteks välitöödele või raskematesse tingimustesse – kui peakski sellega midagi juhtuma, pole rahaline kaotus vähemalt eriti suur.
Lihtsat ja kergestikasutatavat mobiili võib ju vabalt pruukida nn varutelefonina. Kas või õhtuseks vaba aja veetmiseks sobib just väike, odav ja lihtne taskutelefon, mille puhul pole karta, et aku kiiresti tühjeneks või keegi seda hoopistükkis endale himustaks.

Mõõtmised ja hinnangud
Iga telefoni juures oleme ikka hinnanud suurust-kaalu, aku vastupidavust, kuuldavust, kasutusmugavust ja funktsioone. Kõiki aspekte on arvestatud võrdselt. Suurus ja kaal on tihti maitseasjad. Vähemalt selles võrdluses on kõik telefonid piisavalt kerged ja väikesed.
Aku vastupidavuse eest antud punktide suurus sõltus sellest, kas mõistliku rääkimise korral jätkus telefoni päevaks-paariks või koguni paariks nädalaks. Täpsed voolutarbimise mõõtmised on tehtud kõigile telefonidele testnäitajate suhtes.
Kuuldavuse punktide puhul mängisid rolli nii telefoni toimivus nõrga levi korral kui helikvaliteet ja heli kuuldavus mürarikkamas keskkonnas nagu autos.

Kasutusmugavuse osas on muidugi tähtsamatel kohadel ekraan ja nupud ning menüüsüsteemi selgus. Kasutamise lihtsus või keerukus selgub ainult reaalseid toiminguid proovides – nagu näiteks numbri mällu salvestamine või sõnumi saatmine.

Tulemused leiad Tehnikamaailma paberväljaandest

Sarnased artiklid