Mobiilne käekell
Glen Pilvre
04.01.2011

Pole ju midagi imelikku selles, et mobiilid näitavad aega – miks ei võiks siis käekell võimaldada ka helistamist? Tõepoolest, äkki polekski see paha mõte… Hiinlased aga ei mõtle, vaid tegutsevad – nagu selgus, on selline mobiil-käekell olemas.

Kui seda 80 grammi kaaluvat imevigurit nimega Avatar ET-2 Mobile Watch Tehnikamaailmale testimiseks pakuti, olime pehmelt öeldes skeptilised. Aga samas – terve Aasia on täis elektroonilisi kurioosumeid ja miks ka mitte kasutada võimalust ühte neist veidi põhjalikumalt uurida. Liiatigi on olemas reaalne „oht”, et konkreetset isendit saab varsti lausa kohapeal osta. :-)
Kella (või oleks õigem öelda mobiili?) tehnilised andmed pole paberil üldse halvad, kohati lihtsalt veidi naljakad. Ka pontsakas vorm ei tundu randmel nii talumatu, kui võiks algul arvata. Värviline 1,33“ vajutustundlik 160 x 128 ekraan, MicroSD kaardipesa ja digitaalne kompass. Võimalus kasutada 2 SIM-kaarti. Miks just kaks – tõenäoliselt seepärast, et kolme lihtsalt ei mahtunud, aga ühest jäi ruumi üle. Veel reedavad tehnilised andmed, et olemas on 2 Mpx high quality camera ja HiFi Music :-). Aga nali naljaks – kas selle Hiina imega saab tõesti midagi asjalikku teha, selle kiireks väljaselgitamiseks palusin appi oma sõbra Kaspar Rohtla Elisast. Mul polnud käepärast ka kahte SIM-kaarti ning kui juba, siis võiks ju „tulevikukellale” kuuma anda, mitte niisama ahhetada. Kaspar noogutas, võttis kella ja tuli järgmisel päeval tagasi hulga uute teadmistega:

- Imeväike vajutustundlik ekraan ja vanaaegne menüüderägastik pole just kasutusmugavuse sünonüümid. Kellaga saab tõepoolest helistada ning rääkida – küll aga tuleb väga täpselt mikrofoniava suu juures hoida, samuti pole kuuldavus mürarikkas kohas suurem asi. Täiesti toimivaks võimaluseks on aga ühendada BT-handsfree.
- Kõne ajal saab kiirmenüüst valida kõne salvestuse (AMR-formaadis) ning mõlemad osapooled on hästi kuulda.
- Kompass tõesti töötab.
- Kaks SIMi toimivad väga hästi – näiteks saab ühe kaardiga käimasoleva kõne ajal kasutada teist kaarti teise kõne jaoks (pannes ühe kõne korraks ootele).
- Mõlema kaardi numbreid on võimalik eraldi suunata ja mõlema kaardi kõnelogi on eraldi vaadatav.
- Kellas on (muude vigurite kõrval) ka E-raamatulugeja (!).
- Mobiil-ID ei tööta – menüüle vajutades teeb kell taaskäivituse.
- Pildid on suhteliselt värvivabad ning videoheli pole kuigi kuuldav – aga nii pilte kui videot saab tõesti randmelt „tulistada”.
- Muusikapleier SD-kaardi kataloogidest lugusid ei leidnud, neid tuli eraldi otsida – aga MP3sid saab kuulata.
- Standardset klapiväljundit kellal pole, aga tehnilised andmed lubavad A2DP stereo-Bluetoothi ja kaasas peaks olema juhtmega stereo-handsfree
- Kella saab kaasasoleva USB-kaabliga nii laadida kui arvutiga ühendada, pistik tundub pärinevat mõnelt vanemalt Samsungi mudelilt.
- Mobiilseks andmesideks on vaid GPRS.

Kokkuvõte: idee panna mobiil käekella pole tegelikult üldse paha. Kui taoline mobiilne kell oleks näiteks veekindel ja lihtsalt kasutatav, siis oleks see mõte kohe väga hea. Kui keegi selle hea mõtte abil Aasia elektroonilist kahurväge veidi suunaks, saakski võib-olla tulemuseks täitsa asjalikku asja. Praegune Avatar-watch on aga hea näide hiinlaste uskumatust usinusest (elektroonikajääkidest) mida-vaid valmis meisterdada. Veebipoodides on taoliste vigurite valik päris suur ning näiteks selle konkreetse mudeli saab umbes 100 dollari eest, mis pole tegelikult üldse paha hind toimiva kahe SIM-kaardiga mobiili kohta.

Sarnased artiklid