MM rallid läbi aegade
Rein Luik

Viimasel ajal on palju räägitud uute rallide, sealhulgas Rally Estonia pürgimisest MM-võistluste etapiks. Aga millised uued rallid meie omaga konkureerivad ja kus MM-sarja ajaloos üldse võisteldud on?

Tänavu kuulub MM-võistluste kalendrisse 13 erinevates riikides toimuvat etappi, aga alates 1973. aastast korraldatud sarjas on läbi aegade sõidetud kokku 31 riigis ning neljas on MM-etapiks olnud kaks erinevat rallit.

Kindlasti tõusevad etappide seast esile need kõige kuulsamad ja traditsioonilisemad, mis kuulunud MM-sarja juba esimesest hooajast – Monte Carlo, Suurbritannia, Soome, Rootsi, Portugal ja Korsika. Aga samas on mitmed pikkade traditsioonidega rallisid, kus varem aastaid võite, punkte ja tiitleid jahitud, tänaseks sarjast välja langenud.

Tänastest MM-sarja etappidest toimub Euroopas koguni 9 ja ainult neljaks etapiks reisivad tiimid teistesse maailmajagudesse. Täna ongi sarja promootori ja FIA esmaseks prioriteediks laiendada MM-võistluste geograafiat, sest ei toimu ju Aafrikas ega ka Aasias (Türgi ralli on peaaegu Euroopas) ühtegi etappi.

Kuigi MM-sarja promootor sooviks etappide arvu kasvatada 16-le, on tiimid sellele kindlalt vastu ja peavad maksimaalseks arvuks 14 etappi. Seega saaks praegusse kalendrisse ilma mõnda eksisteerivat kõrvale jätmata lisada vaid ühe uue etapi. Aga kandidaate on mitmeid ja juba 2019. aastal soovivad MM-etappi korraldada Tšiili ja Jaapan. Lisaks toetab FIA president Jean Todt legendaarse Safari ralli naasmist MM-võistluste etapiks, aga see ei juhtu ilmselt enne 2020. aastat. Järjekorras on ka Kanada, Uus-Meremaa, Horvaatia, Hiina ja nendele lisaks siis ka Eesti...

Loe augusti Tehnikamaailmast!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid