Mitmekülgne stardikomplekt
Risto Niska

Lego Mindstorms EV3 pole selline konstruktor, millest saab ühe asja kokku panna ning siis selle riiulisse unustada. EV3 puhul algab raskem ja huvitavamgi töö alles pärast füüsiliste tükkide kokkusobitamist, milleks on roboti programmeerimine.

Mindstorms-sarja muudab teistest „legodest” erinevaks programmeeritav klots, mis kannab nime EV3 Brick. Targa klotsi külge saab ühendada andureid ja servomootoreid ja liigendeid lisades kokku klõpsida lugematul arvul erinevaid robootilisi tegelasi. EV3 näol on tegemist Lego robootikakomplektide kolmanda põlvkonnaga, mida esitleti eelmisel aastal.
Nagu öeldud, klotside kokkupanekuga Mindstormi puhul asi alles algab, sest „elu” annab robotile toimiv juhtprogramm.

Tõsisemaks programmeerimiseks ainult komplekti sisust ei piisa, vaja on ka netiühendusega arvutit – sobib nii Maci kui Windowsi platvorm. Arvuti võiks olla piisavalt võimas, siis sujub kogu tegevus ladusamalt.

Esimene robot õnnestub kokku klopsida tavaliste piktogrammide põhjal, teksti lugemata, ning lihtne näidisprogrammgi sisestada juhtmoodulisse ilma arvuti abita. Küll aga on tõsisemaks tegevuseks hädavajalik inglise keele oskus, muidu jääb arvutipoolse osa ja programmeerimisega küll hätta.

EV3 raskusastmest annab hea ettekujutuse see, et esimese roboti kokkupanekuks kulus täiskasvanul ligi paar tundi, esimese n-ö puhtalt lehelt tehtud programmi koostamine võib aga vabalt võtta päeva.

Loe lähemalt veebruari Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid