Minikaamerad kui puhkusekaaslased
Harri Slip
01.06.2017

Parim kaamera on kaasasolev kaamera – selle reegliga sobitub muidugi ideaalselt mobiiltelefon. Siiski pole mobiiltelefon hübriidkaameraga päris ühel pulgal, pealegi mahuvad kõnealused kaamerad nüüd mugavasti taskusse.

Fujifilm X-A10
Olympus Pen E-PL8
Panasonic DC-GX800

Võrdlusetalonid:
Canon EOS M5
Olympus OM-DE-M10 Mark II

Pilte tehakse praegu rohkem kui kunagi varem. Ja enamik neist mobiilidega, mille kaamerad ei jää enam „seebikarpide” omadele peaaegu et milleski alla. Kui üldse, siis peamiselt kahes asjas – objektiivi suumi osas ja kasutusmugavuselt. Või sensori suuruselt – kui on tegemist nn ühetollise sensoriga (13,2 x 8,8 mm) taskukaameratega, nagu Sony RX100 või Canon GX9 / GX7. Suur sensor annab eelise just vähese valguse korral.
Süsteemkaamerate sensor on aga veelgi suurem, nagu ka objektiivid – mis tähendab, et pildi kvaliteet on nigelas valguses veelgi parem. Ka saab objektiive vahetada – jätta hübriidkaamera ette aegade lõpuni vaid üks komplektis olnud objektiiv on puhas raiskamine. Mis ei tähenda, et peaks nui neljaks kaasas tassima mitmekilost objektiivikotti, pigem annab objektiivide vahetamise võimalus kaamerale juurde paindlikkust vastavalt oludele – kas on vaja pildistada portreed, loodust või hoopis arhitektuuri.
Linnalegendid räägivad, et head objektiivid on (üli)kallid – tõsi ja samas mitte alati. Hinnaskaala ülemises otsas on eelkõige valgusjõulised teleobjektiivid või suure avaga suumobjektiivid. Küll aga võib vaid paari-kolmesaja euroga leida teravaid ja valgusjõulisi nn fiks-objektiive, mis on enamasti ka kerged ja õhukesed ning oma hinna kohta suurepärase kvaliteediga.

Väike on soodne
Võrdluse kolm süsteemkaamerat maksavad koos komplektisuumiga 600 euro kandis. Vanim mudel on mullu sügisel esitletud Olympus Pen E-PL8. Fujifilm X-A10 ja Panasonic DC-GX100 on aga testi alguseks just saabunud.
Kolme võrreldava kõrvale võtsime kaks n-ö etaloni. Canon EOS M5 näitab, mida saab 1200 euro eest. Olympus OM-S E-M10 II on aga 2015. aasta mudel, mille hind langes aasta algul 600 euroni. Mis ei tähenda, et tegemist oleks vana mudeliga, vastupidi – see on endiselt omas klassis Olympuse uusim mudel.
Võrreldavate teine ühine omadus 600eurose hinnalipiku kõrval on suurus, õigemini väiksus. Olympus ja Panasonic võivad lamedama objektiivi puhul tõepoolest taskusse mahtuda, Fujifilmi suumobjektiiv on aga pikem. Omadustelt pole siiski tegemist kehvema kaameraga ning kuna mudel on uus, siis polnud seda põhjust võrdlusest välja jätta. Kui sarnast suurus- ja hinnaklassi vaadata, ega siis rohkem valikut polegi – kõik ülejäänud on märgatavalt kallimad või suuremad. Või siis vanemad mudelid, nagu Olympus Pen E-PL7 ja Panasonic DMC GF7.
Hinna-kvaliteedi suhtelt võivad vanemad mudelid isegi rohkemat pakkuda. Teisalt ei saa ka kurta, et 600 euro eest hetkel vähe „asja” saab.

Loe edasi juuni Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid