Mineviku vang
Raimo Ylönen, Glen Pilvre
01.12.2016

Miks esimene kaasaskantav mobiiltelefon sai hüüdnime „gorba“ või mida tähendasid mobiilide kontekstis „zippo“ ja „banaan“? Need on vaid osake Nokia kuulsusrikkast ja innovaatilisest minevikust. Mis on aga Nokiast saanud tänaseks ja kas on ka tulevikuplaane?

Algselt tselluloosi, kaablite ja kummitööstusega tegelenud Nokia transformeerumisvõime, lõputud leiutised ja ennekõike ikoonilise mobiilivalmistaja staatus aastakümnete lõikes on märkimisväärne saavutus mis tahes skaalal mõõdetuna.

Nokia pani aluse mobiiltelefonile kui sellisele, millest täna on saanud meie kõigi kõige olulisem (tehis)kaaslane. Nokia suutis mobiilset innovatsiooni vedada mitu aastakümmet ja lõi lahendusi, mis on kasutusel ka praegustes mobiilides. Aastate lõikes on ka Tehnikamaailmal olnud au olla tunnistajaks ja kajastajaks, kuidas massiivsest autotelefonist sai mitmekilone, aga juba kaasaskantav NMT-aparaat, mis 80ndate lõpus ja oluliselt kõhnununa staatusesümboliks muutus, 90ndatel GSM-tehnoloogiat kasutavana taskusse mahtus ja 2000ndatel nutimobiiliks transformeerus. Retk on olnud igatahes raju.

Nokia uued tuuled
Nokia kuulsad laiatarbetooted on tänaseks ajalugu. Nokia jätkab lairiba-võrgulahenduste ja mobiilioperaatoritele müüdava tehnoloogiaga ja mõningate eriprojektidega. Kõik taskusse mahtuva müüs Nokia mõned aastad tagasi Microsoftile ning kaarditarkvara Euroopa autotootjatele. Microsoft aga ei suutnudki oma mobiiliosakonnale elu sisse puhuda ning sisuliselt kirjutas kogu tehingu korstnasse – summas 7,6 miljardit dollarit –, mida peetakse üheks suurimaks fiaskoks tehnoloogiaäris.

Nokia uued suunad on jätkuvalt tehnoloogiakesksed – mullu sõlmiti ühinemisleping Alcatel-Lucentiga ning arendustegevuse fookuses on 5G-sidelahendused ja nn Asjade Internet.

Pole aga võimatu, et varsti jõuab Nokia nimi taas mobiilide peale. Nimelt tänavu mais loodi juriidiline keha HMD Global, millel on õigus kasutada Nokia nime mobiilsetel sideseadmetel aastani 2026. HMD Globali taga on Nokia taustaga mehed nagu Arto Nummela ja Florian Seiche ning augustis liitus turunduspealikuna Pekka Rantala, senine Rovio Entertainmenti CEO. Ei tasu vast lisada, et Rovio kuulsaim „sünonüüm“ on Angry Birds.

Uute Nokiate tootjaks saab Foxconn, kes on samuti kokkuleppega seotud. Tulevased mobiilid ja tahvlid kasutavad Androidi ning saame näha, kuidas neil õnnestub konkurentsis püsida ja eristuda. Ei tasu unustada, et Nokia nimi on ka väga tuntud sellistel arenevatel turgudel nagu India või Aafrika tänu soodsatele nupulistele telefonidele.

Nokia olulisemad verstapostid leiad detsembri Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid