To MFP or not to MFP…
Veiko Tamm

Teada on ütlus, et riist, mis teeb kõike, ei tee midagi… korralikult. Või ehk siiski?

Alustuseks teeme pisikese ekskursi lähiminevikku.
Kui viisteist aastat tagasi ilmusid esimesed tellisesuurused ja -raskused mobiiltelefonid, millega sai helistada ilma saba seinas olemata – oli see kõva sõna. Praeguseks on me tilluke sõber vaid mõnekümne grammi raskune, teeb pilte, saadab neid teistele, sisaldab arvutit ja infomanageri, surfab veebis, mängib raadiot ja TV-d ja mida veel. Tundub vägev? Firmad püüavad üksteist üle trumbata aina suurema koguse erineva kola sissemahutamisega, ent sageli ei küsita, kas tarbija seda ka vajab ja tahab.
Kui ma tahan külmkappi osta, siis ma ei taha, et teda oleks võimalik ratastel tuba pidi veeretades veel tolmu imemiseks kasutada. Sellise sissejuhatusega asume siis kõvasti haibitud MFPi juurde.
Mis siis peitub lühendi MFP taga? Multifunktsionaalne printer. Seade, mis ühendab endas printeri (kas laser- või tindiprinteri), skanneri, koopiamasina ning harvematel juhtudel täidab ka faksiaparaadi funktsioone. Nagu nimetusest tuleneb, on peamiseks seadmeks siin printer, millele on lisatud täiendavaid oskusi. Nii on ta kodu- ja väike-ettevõttetarbija jaoks üsna sobiv. On ka suuri koopiamasinaid, millele on võimalik lisakaardiga anda printerifunktsioon, kuid antud juhul vaatleme me siin just tavatarbijat huvitavaid seadmeid. Suurettevõtetel on oma tippspetsialistid, kes juba täpselt teavad, millist seadet nad vajavad. Segaduses on aga tavatarbija. Ja talle püüamegi veidike asja lihtsamaks seletada.
Meid huvitava seadme 4 osist oleksid siis:
Printer
Pikemat seletamist tänapäeval printer ei vaja. Ja nagu eespool mainitud, MFPdes leiame neid kas laser- või tinditehnoloogias. Kumba eelistada? Tindiprinterid on alati odavamad olnud, ka on nad kompaktsemad ja kergemad. Ning mis pole vähetähtis – kõik nüüdisaegsed tindiseadmed pakuvad värvilise printimise võimalusi. Oleks nagu parim? Kuid suureks agaks on siin kulumaterjalide kõrge hind! See on tavaliselt 3-4 korda kõrgem laserprinteri tahma omast. Samuti pakuvad tindiseadmed kvaliteetse lahutusega printimist vaid spetsiaalset paberit kasutades, kus tint laiali ei valgu ja trükis tuleb selge ning särav. Selline paber on taas kordi kallim kui tavaline kontoripaber. Kui te valite MFP-seadet koju siis, kui teil on soov ise oma fotosid või muid värvilisi väljatrükke teha, kus trükitavate lehtede arv pole suur, siis on värviline tindi-MFP valik sobiv. Kuid kui ka kodus on oodata (eriti kodukontorit kasutaval tarbijal) suuremat mahtu trükkimist kuus ja suurt paljundatavate lehtede arvu – siis valige laserlahendus. Maksate küll algul seadme eest paar korda rohkem, ent kulumaterjalide arvelt tuleb juba poole aastaga või aastaga algne kulutus tasa. On siiski soov vahel ka värve kasutada, ostke lisaks odavam tindiprinter, või kui värvivajaduse tingib soov digifotograafiaga tegeleda, siis juba fotoprinterite klassist seade.
Taas, vaadates seadm(et)e omamise koguhinda (TCO – Total Cost of Ownership), saame märgatava kokkuhoiu ajas. Petlik on otsustada esmalt ainult ostuhinnast lähtudes, ehkki paraku on kitsaste võimaluste juures hind siiski meil määravaks faktoriks. Samuti tutvuge printeriosa elueaga, uurige müüjalt, kui pikka ressurssi mingi sõlm pakub ning küsige, mis maksab uue muretsemine. Sageli läheb peasõlme vahetus maksma sama palju, kui uus printer ning iga aasta-pooleteise tagant taas sellist investeeringut ette võtta pole just targim moodus oma säästude kulutamiseks.
Skanner
Skanner kuulub iga MFP koosseisu ja on digitaalne seade, mis võimaldab peegeldunud valguskiirte ja neile reageeriva sensori abil kujutis kandjalt (tavaliselt trükis paberil, kuid ka filmilt, slaidilt, viimasel ajal isegi 3D-ruumiline keha) salvestada arvutifailiks, harilikult mingis pildiformaadis. Viimasel ajal on ka skannereid, mis suudavad tulemuse viia universaalsesse ja operatsioonisüsteemist sõltumatusse dokumendiformaati PDF. MFPde koosseisu kuuluvad vaid paberkandjalt (dokumendid, raamatud jne) lugeda oskavad seadmed. Ning harilikult ei kannata skanneriosa kvaliteet võrdlust eraldi seadmete omaga, millel on tavaliselt ka slaidiskaneerimise võimalus olemas. Skanneri funktsioon on mõeldud peamiselt vaid koopiamasina funktsiooni toeks, ning ka faksiseadme jaoks, kui see võimalus on samuti seadmel olemas.
Koopiamasin
See osa ongi see, millest omal ajal laserprinterite areng alguse sai. Koopiamasin (ka paljundusmasinaks kutsutu) võimaldab mingist trükisest valmistada ühe või mitu koopiat – paljundada blankette, valitud lehekülgi raamatust, originaaldokumentidest jne. Koopiamasina tööpõhimõte MFPs (nagu ka eraldi seadmetel) on, et skaneeritud kujutis suunatakse otse printerisse, mis selle paberile väljastab. Arvuti ja vastavate programmide olemasolu pole vajalik ning see osa töötab ka puuduva arvuti korral (rikkis, muuks otstarbeks kasutusel). Omal ajal olid koopiamasinad igas asutuses ja ettevõttes asendamatud, kui enamik infovahetust liikus paberkandjatel. Praegu on aga suurem osa dokumendihaldusest liikunud digitaalsele kujule ning vajadus koopiamasinate järele aina vähenemas.
Faks
Taas relikt n-ö paberimaailma päevilt. Ajal, mil oli kiirelt vaja dokumente ühest ettevõttest teise liigutada ning "tiguposti" teenused olid liiga aeglased, olid faksid tegijad, ning sellest pole veel paarikümmet aastatki möödas. Üle telefoniliinide reaalajas arveid ja dokumente saata oli hämmastav samm kommunikatsiooni arengus. Ent nüüd, mil 95% või enamgi dokumentidest liigub internetis meilide abil ja nende turvalisus ja autentsus on digitaalallkirjade abil sama kui faksiga saadetud originaalidel, on faksid enamjaolt välja surnud.
Kui meie MFP sisaldab faksiliidest, siis skanneriosa loeb originaali sisse faksile arusaadavasse formaati ning saadab selle telefoniliini pidi adressaadile. Suurematel kontoritel võib veel "igaks juhuks" faks olla, kuid kodukasutaja ja väike-ettevõtja saavad vabalt ilma hakkama, v.a muidugi juhul, kui on hulgaliselt partnereid piirkondades, kus internetilevi piiratud või puudub. Muudel puhkudel tasub valida faksivaba seade, sest iga liigne lisa suurendab selle untsumineku võimalusi, mis MFP puhul väljendub aga sageli terve seadme lahkumises teie teenistusest ning seadme remondiaja jooksul pole teil ka printerit.

Järeldused
Nüüd, olles teinud ülevaate MFP funktsioonidest, saame asuda kaaluma poolt ja vastu argumente – osta MFP või mitte. Olla või mitte olla – raske küsimus J
Kui lugeda tootjate reklaame, siis tundub, et ilma AIO (All-In-One) seadmeta olete kui kiviaja inimene ja kuna see kõik on ju NII ODAV, siis oleks patt tengelpunga selga haaramata ja kohe MFPd ostma jooksmata jätta. MFP poolt räägivad toredad argumendid: üks seade nelja asemel võtab eriti pisikeses kontoris oluliselt vähem ruumi ja on lihtsam paigutada kui nelja erinevat riistapuud. Ning, ehkki kallim igast eraldi komponendist, maksab selline masin ikkagi vähem kui neli eraldi kokku. 110protsendiliselt nõus J
Ainult alustama peab iga tarbija küsimusest, mida ta tegelikult oma töös vajab, millega ta tegeleb ning kas kõiki lisakelli ja vilesid tal üldse kunagi vaja on?
Kui ma linnaelanikuna tahan endale uut autot osta, siis on ju tore küll, kui lisaliidese abil saan ma temaga ka muru niita või amfiib-mootorpaadina vetel liuelda. Ent kui mul aeda pole ja kalamehe verd soontes ei voola – milleks see kõik?
Eespool sai juba mainitud faksi mõttetust enamiku tarbijate jaoks. Kuid küsige endalt, palju ma kavatsen kopeerida midagi, palju mul on plaanis skaneerida? Kui vastus on eitav või pisike hulk, siis ei tasu kiirustada MFP hankimisega. See, et igaks juhuks asi olemas on, pole mingi faktor – ka mungal pidi midagi igaks juhuks olema. Ja sel hetkel, kui teil mingit funktsiooni peaks vaja minema, võivad olla juba hoopis uue taseme ja standardiga tooteid saadaval.
Ma olen mitme endale koju MFP muretsenud tegelastega vesteldes uurinud, palju nad siis kõike ka pruukinud on ja milline on kasutajakogemus, mida jagada teistega, ning siis selgub, et jah, korra sai aasta jooksul oma passist koopia tehtud, ehkki selle oleks tasuta teinud ka asutus, kus seda vaja läks. Faksile polnud aga aasta jooksul veel midagi saabunud. Ning skanner – jah, nenditi, oli plaan oma vanu fotosid arvutisse skaneerida, ent MFP-skanneri tase fotode korralikul kujul masinasse saamiseks polnud rahuldav. Ja nii oli ka tema ainuke kasutuskord seesama passist koopia tegemine. Ent printerina oli masin ikka täie auruga pidevalt töös olnud, samas tuli pidevalt uusi tahmakassette osta, mille hind (ja koos sellega ka lehekülje omahind) oli oluliselt suurem kui analoogilise ja samade või isegi paremate näitajatega laserprinteri oma. Tasuta lõunaid ei ole, ja eks tahab keerukama toote valmistaja kusagilt oma "supiraha" tagasi teenida ning ka edasimüüjal on kasulikum müüa kallimat kui odavamat toodet.
Loomulikult leiame me spetsiifilise tegevusalaga ettevõtteid, kus kõiki funktsioone vaja läheb ning nende jaoks on MFP hea lahendus. Ent loosung “MFP igasse majapidamisse” on ehk "pisut" üle pingutatud. Sama nähtusega oleme me juba audio-video alal kokku puutunud – mõni aeg tagasi oli buum: kogu "vajaminev" (televiisor, videomakk, CD- ja DVD-mängija, TV-tuuner, võimendi ja mis veel) ühte "purki" kokku pressida. Ent nüüd leiame me vaid üksikuid mudeleid, mis seda pakuvad ja ka oluliselt väiksemas mahus.
Tehnika areneb kiirelt ja juba poole aasta pärast on laias kasutuses seade, mida meie kombain ei sisalda. Taas poodi ja uus kast selle AIO kõrvale, veel mõned kuud ja taas järgmine kast. Seega tuleb lähtuda omaenese vajadustest ja kainest mõistusest, mitte pimesi järgida reklaami, et nüüd saame kõik ja korraga ja jube hea on J

Kel aga siiski vajadus ning soov soetada endale MFP-seade, neile lisan juurde tabeli nn entry-level MFP-seadmetest, mida meie turul saada. Toodud on peamised parameetrid, hinnad ja kulumaterjalide maksumus. Järeldused teeb igaüks ise.

Täpsemalt vaata siit!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid