Megalt piksleid
04.07.2012

Megapikslid pole ju olulised – tõsi? Nokia uusimal mobiilil 808 Pureview pole pildistamiseks aga mitte paar-kolmkümmend megapikslit, nagu parimatel fotoaparaatidel, vaid 41. Just, 41 megapikslit. Mobiiltelefonil. Tundub jabur?

Samal teemal saade ka Tehnika TV-s - vt siit!

Megapikslid polegi tegelikult olulised – peaasi, et neid lihtsalt liiga vähe ega liiga palju poleks. Parima trükikvaliteediga 15 x 10 cm postkaardi jaoks on vaja kõigest 2 megapikslit, ent ometi ei leia täna naljalt aparaati, millel neid poleks vähemalt 10. Liigsed megapikslid ei tee aga üldjuhul midagi kasulikku, pigem vastupidi – mida väiksem on üks valgustundlik osake, seda vähem valgust ta suudab püüda ning tulemuseks on suure mahuga ja sodi täis pildifail. Vähemalt siis, kui kasutada neid kümneid mikroskoopilisi megapiksleid tavapäraselt. Nokia 808 automaatrežiim teeb aga tegelikult igati mõistlike mõõtudega 5 Mpx pilte – milleks siis üldse 41 Mpx?

Teooria
Juba aastal 2007 kratsisid Nokia insenerid kukalt – kuidas suruda päris-fotoaparaadilik kvaliteetkaamera mobiili mõõtudesse? Optiline suum ära ei mahu ja väikeste sensorite puhul on suureks probleemiks müra. Müra vähendusega läheb alati kaotsi detailsust, sest vaid üht pikslit vaadeldes pole lihtne aru saada, mis on n-ö info ja mis mitte. Müral on aga üks hea omadus – see on juhuslik ja jaguneb kogu kaadril ühtlaselt. Kui nüüd võtta mitu pikslit, analüüsida-töödelda neid kavalate algoritmidega ja liita tulemus ühte suuremasse pikslisse, peaks ju teoorias väga ilusa pildi saama? Pärast viit aastat pusimist selgus, et saabki. Nokia 808 8 Mpx resolutsiooni juures kasutatakse infot viielt, 5 Mpx juures kaheksalt ja 3 Mpx puhul koguni neljateistkümnelt pikslilt.
Plusside nimekiri aga jätkub – n-ö sisse suumida saab detailides kaotamata, väheneb vaid interpoleerimise ulatus. Nt 3 Mpx pildi (või FullHD video) puhul on 808 suumiulatus ligi neljakordne. Kuna sellisel juhul kasutatakse vaid väiksemat keskmist osa sensorist, on (erinevalt optilisest suumist) kasutusel ka parim optikapiirkond.
Teiseks püsib taolise kadudeta „digitaalse” suumi puhul muutumatuna nii vähim fookustamiskaugus kui objektiivi ava, erinevalt tavalisest väiksemõõdulisest optilise suumiga objektiivist, mille valgusjõud väheneb fookuskauguse „pikenedes”. Tegemist on fix-objektiiviga, mis võimaldab parimat kvaliteeti, ning millel puudub ka läätsede liikumismüra suumimisel. 808 miniatuurse Carl Zeissi optika valmistustolerantsid on umbes 10 korda väiksemad kui tavalistel digipeeglite objektiividel.

Praktika
Ka ooterežiimil pole mobiiliga pildistamiseks vaja muud, kui vajutada mõneks sekundikümnendikuks päästikut – fotorežiim avaneb hetkega. Kaamera kasutajaliides on erakordselt loogiline, nobe ja sujuv (mida ei saa, tõsi, öelda 808 kohta igal sammul). Automaatrežiimis on fotode resolutsiooniks 5 Mpx, aga lisaks on veel stseeni-režiimid ja ise seadistatavad nn loomingulised režiimid. Peale PureView-režiimide saab tulistada ka sensori kõigi formaati mahtuvate pikslitega – tulemuseks samade mõõtudega fotod nagu pakub vaid Nikoni uusim profikaamera D800!
Mis aga on tõepoolest müstiline, on pildikvaliteet. Kusjuures isegi sensori täisresolutsiooni puhul on fotode detailsus uskumatult hea kogu kaadri ulatuses, mis tundub optika olematuid mõõte arvestades sõna otseses mõttes ebareaalne. Kui aga kasutada nn tavaresolutsiooniga Pureview-režiime, siis tuleb 808 konkurente otsida vaid mitu korda kallimate digipeeglite või süsteemkaamerate hulgast. Nokia on tegelikult sõbraliku pildikvaliteediga hiilanud ka enne – kas või N8t meenutades, Pureview on aga täiesti uus tase. Fotodes pole mingeid artefakte, halosid ega muud prügi, need on lihtsalt... puhtad.
Vähem tore pole ka video kvaliteet – ja mitte ainult kujutise, vaid ka heli osas. 808 stereomikrofonide komplekt salvestab ebatelefonilikult laia sagedusriba ning talub moonutustevabalt nivood kuni ~145 dB (!), mis kuulub pigem profimate salvestite võimete hulka.
Hea sõnaga tasub mainida teisigi multimeediaomadusi – DLNA kaudu striimimine toimib probleemideta, HMDIga saab ühendada suure ekraani ja olemas on kena rakendus sisu sirvimiseks FullHD-resolutsioonis. Kusjuures – kui ikka juhtme otsas telefon diivanini ei ulatu, on võimalik kasutada ka Wii- või PS3-pulte.
Kui nüüd peaks leidma midagi, mis väga tore pole, siis näiteks jahedamaid toone eelistav automaatne valgebalanss ja kohati „kahtlev” autofookus – eriti ebakontrastsemate kujutiste puhul. Lähim fookustamiskaugus võiks olla väiksem ning võiks ka olla manuaalsed ava-säri sätted – kui juba... Ja kui ikka palju pildistada, tühjeneb ka aku ruttu. Kui aga vähe pildistada, jätkub akut jällegi müstiliselt kauaks – vähemalt tänaste nutitelefonide mõõtkavas. Viimases võib ilmselt „süüdistada” säästlikku Symbiani, kusjuures selle praegune kehastus nimega Belle pole ka nutitelefonina üldse väga lootusetu. Leidub muidugi miinuseid, aga ka plusse: nagu toimiv ja eesti hääldusest aru saav häälvalimine, robotihäälne helistaja nime teatamine, ooterežiimil kellaaja kuvamine, korralik navi, pärisnupud kõne alustamiseks-lõpetamiseks jne.

Kokkuvõte
Vaadates 808 mõõte ja pildikvaliteeti, jääb üle imestada, miks pole mõni „päris-fotoaparaatide” tootja midagi taolist teinud. Aga võib-olla ongi asi just nimelt suuruses – 808 ülikvaliteediga optika ja sensor on miniatuursed, neid vähegi suuremaks venitades hüppaks hind – ja töötlemist vajavate megapikslite number hoopis teise dimensiooni. Igatahes paremat pildikvaliteeti taskussemahtuvas vormis hetkel olemas pole – isegi kui Nokia 808 oleks ainult kaamera, oleks ta oma hinda rohkem kui väärt.

Nokia PureView 808
Hind: ~590 €

Sarnased artiklid