Maailm on lame - 26tollised vedelkristalltelerid
Juha Nykänen

Tavaliste kineskoopide aeg saab varsti läbi. Samas on teravamat pilti näitavad vedelkristalltelerid massilisemaks muutumas. Õhukesi telereid müüakse mõnel pool juba rohkem kui tavalisi. Maailm muutub teinekord kiiremini kui me seda tajume!

Hitachi 26LD6200
Humax LNR26DTT
LG RZ26LZ50
Loewe Xelos A 26 DVB-T
Medion MD41527
Panasonic TC-26LX50
Philips 26PF9956
Samsung 26A33W
Sharp LC26GA5
Sony KLV-26HG2
Thomson 27LB220B4

Vedelkristall- ehk LCD-ekraan toimib arvutimonitorina suurepäraselt, sest see võtab ülekoormatud töölaual väga vähe ruumi. Lisaks on parimate LCD-monitoride pildi teravus vanaaegse kineskoobi omast parem. Samad plussid on ka LCD-teleritel. Õhukese ekraani võib ka seinale paigutada, aga vaid Hitachil on seinakinnitus komplektis kaasas.
Paneeltelerid võib jagada kahte rühma. Suuremad, üle 37tollise diagonaaliga mudelid põhinevad peaaegu eranditult plasmatehnoloogial. Väiksemad on aga enamasti LCDd. Selles testis võrdleme 26–27tollise ekraanidiagonaaliga LCD-telereid. Kahel neist on tavalise analoogtuuneri kõrval ka digivastuvõtja.

Palju väikesi täppe
LCD-ekraani pilt moodustub umbes miljonist pisikesest täpist – pikslist. Erinevalt kineskoobist, kuhu tekitatakse pilt reahaaval, töötavad kõik LCD pikslid ühekorraga.
Vedelkristallekraanid on paari viimase aastaga väga palju arenenud. Varem oli vaatenurk kitsas, nüüd aga saab LCDd ühtviisi hästi vaadata kõigist suundadest. Philipsi, Hitachi ja LG pilti ei saa küll päris kõrvalt vaadata, sest see hakkab sinerdama juba keskteljest paarkümmend kraadi kõrvale kalduses. Humaxi mustad toonid muutuvad kõrvalt vaadates heledamaks.
Paar aastat tagasi oli liikuv pilt LCD-kuvaritele suureks probleemiks. Pildi liikuvasse ossa tekkis vari ja muid häireid. Nüüdseks on LCD-ekraanide reageerimisaeg muutunud kordi kiiremaks ja parimatel kuvaritel pole teleprogrammi tempos püsimine probleemiks. Siiski ei ole pilt selle koha pealt veel täiuslik ja jääb selgelt plasmapaneelide omale alla.

Vähem või rohkem
Mitte kõik LCD-pildi vead ei tule pikast reageerimisajast. Kuna LCD-paneelil on pilti moodustavaid täppe üle kahe korra rohkem kui tavalises teleris, tuleb TV-signaal muundada LCDle sobivasse formaati. Mida kehvema kvaliteediga on originaal, seda enam on häireid sellises suurendatud pildis. Vead on liikuvates kohtades näha väikeste nelinurkadena. Kõrgema eraldusvõimega HDTV-pilt on LCD-ekraanil aga suurepärane, sest HDTV-signaalis on piksleid rohkem kui LCD-kuvaril, ja pildi kokkusurumine tekitab väga vähe häireid.

Kogu testi saad lugeda juulikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid