Land Rover Freelander 2
Tõnu Ojala
12.12.2010

Nelikveoliste maasturite üks ikoone, Land Rover, ei pruugigi enam neljarattaveoga olla, sest 2011. mudeliaasta Freelanderi valikusse hakkab esmakordselt Land Roverite ajaloos kuuluma ka esiveoline mudel.

On vana tõde, et suur osa väliselt justkui maastureid on tegelikult ilma neljarattaveota, kujutades endast sisuliselt kõrgendatud sõiduautosid. Nn linnamaasturite turul Euroopas moodustab selliste 2WD-sõidukite osakaal juba tervelt 23% ja nii ei ole ka Land Roveril mingit tahtmist seda turuosa ilma võitluseta konkurentidele jätta. Tulemuseks ongi firma ajaloo esimene esiveoline mudel.
See ei tähenda siiski, et nüüd hakkabki Land Rover tasapisi nelikveost loobuma. Esiveolisena hakatakse tootma vaid väiksema võimsusega (150 hj) 2,2liitrise diiselmootoriga Freelanderit ning seda ainult manuaalkäigukastiga. 190 hj diiselmootoriga mudel jääb ikka automaatse käiguvahetiga ning loomulikult nelikveolisena. Sama kehtib ka 3,2liitrise kuuesilindrilise bensiinimootoriga mudeli kohta.
Vaatamata tühjalt kaasa veerevatele tagaratastele osutub 150 hj e4D (see täheühend tähistab esiveolist mudelit) siiski üllatavalt maastikukõlblikuks, ja selle põhjal võib 2WD-versiooni küll tavakasutajatele julgelt soovitada. Maanteel sõites ei jää ta aga nelikveolisele millegi poolest alla, pigem vastupidigi. Manuaalne käiguvahetus lubab kiiremini käike vahetada, sõiduk ise on tänu nelikveo puudumisele kergem ja ka pole 40 hj võimsusevahe teab mis probleemiks (seda enam, et momendinäit – 420 Nm – on mõlemal versioonil täpselt sama). Ka veorammu osas pole vahet – 2tonnise haagise võib järele võtta sõltumata mootorist või kasutatavast veoskeemist.
Kui senine Freelander 2 mudelivalik koosnes kolmest põhiversioonist, siis uue mudeliaasta saabudes on erinevaid variante kahe võrra enam. Päris uueks autoks ei saa Freelanderit siiski pidada ja seda reedab ka mudelitähis, mis on endiselt Freelander 2.
Ühe asjaga ei saa Freelander 2 siiski uhkustada – odava hinnaga nimelt. Odavaima, st esiveolise Freelanderi baashinnaks on 445 000 krooni ehk uuest aastast siis 28 440 eurot.

Sarnased artiklid