Laiem elu - väikesed lainurkkaamerad
Glen Pilvre

Megapikslid on moes. Pikk suum loeb. Kuid väikese „seebikarbi“ juures pole üldse vähem oluline see, kui lai on objektiivi „silmaring“ – taskukaameratega pildistatakse palju just lähedalt. Tasapisi hakkavad tootjad ka selle tõsiasja tähtsust taipama ning tänaseks on enamiku firmade muidu nii rikkalikus valikus vähemalt üks laiema nurgaga „seebikas“. Paljud uuendasid oma mudelivalikut suve lõpus, vaatame, mida ses osas Eestist leida võib.

Nikon Coolpix P50
Panasonic Lumix DMC-FX33
Leica C-LUX 2
Canon IXUS 860 IS
Olympus FE 290

Käimasoleval digiajastul teevad ilma suured suumikordajad ja taskukaameratesse mahutatud teleobjektiivid – see, mis filmiajastul oli kättesaamatu, on väikeste digisensorite puhul saanud võimalikuks. Aga heal asjal on ka varjukülg – eeskujulike „tele“-omaduste kõrval on enamikul digikompaktidel suhteliselt kitsas vaateväli – fookuskaugus (teisendatuna 35 mm filmikaadrile) jääb tavaliselt 35 mm ülespoole. Tegelikkuses aga on laiem vaatenurk „seebikarbi“ puhul vaat et olulisemgi parameeter kui suurendus. Enamasti teeme ju taoliste aparaatidega pilte suhteliselt lähedalt ning mida rohkem sündmust pildile mahub, seda parem.
Nüüdseks on pea iga suurema tootja valikusse supersuumide kõrvale hiilinud vähemalt üks lainurkkompakt – ehk aparaat, mille vähim fookuskaugus on 28 mm. Reaalsuses tähendab 28 mm umbes 12° laiemat pildinurka kui seda võimaldab levinud 35 mm objektiiv – see on siseruumis pildistamise puhul päris nähtav vahe. Kahjuks on praegu saadaolev lainurkkompaktide valik küllalt minimalistlik – nii mõnelgi tuntud tootjal polegi sellist kaamerat pakkuda. Suve lõpul esitlesid mitu firmat uusi mudeleid ning eelmisel kuul jõudsid viimased neist ka Eesti poodidesse – tegimegi oma valiku selle põhjal, mida on praegu Eestis võimalik osta.

Testi leiad detsembrikusest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid