Läbi aegade suurimal Robotexil oli osalejaid 46 riigist
TM

30. novembrist 2. detsembrini toimus Tallinnas 18. korda robootikasündmus Robotex International. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulid kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega. Seekordsel festivalil oli 26 võistlust ning 2406 võistlejat, nendest 630 välisriikidest. Riike oli esindatud 46, nende hulgas Afganistan, Küpros, Kolumbia, Kreeka, Jaapan, India, Mali, USA, Hiina jt.

Kõige noorem võistleja oli 3-aastane, kõige vanem 68-aastane. Külastajaid käis Robotexil üle 20 000. Kõige põnevamad võistlustest olid Ettevõtlusvõistlus, Starship’i Loomade päästmise võistlus, Elisa AI Challenge, Taxify võistlus, Tüdrukute Tuletõrjumise võistlus, Tartu Ülikooli robotite korvpall, TalTechi Folkrace’i võistlus ning Insplay võistlused lastele ja noortele.

"Hea on näha, et me muutume järjest rahvusvahelisemaks ja see on toonud kaasa Robotexi kvaliteeditõusu, paljud võistlused on muutunud vaatemängulisemaks. Kohale olid tulnud tõelised talendid ja kõik võistlused pakkusid väljakutseid nii võistlejatele kui kohtunikele. Jagus nii põnevaid hetki, tuliseid vaidlusi, võidurõõmu kui ka kaotusvalu. Olen uhke, et Eesti robootikakogukond on nii tugev, et suudame vastata meie külaliste ootustele ning kohale tulevad sündmust kajastama sellised rahvusvahelised juhtivad meediakanalid ja -portaalid nagu BBC, Forbes Latvia, Arctic Startup, Computable, VentureBeat ja RiseTech Media," kommenteerib robootikafestivali õnnestumist Robotexi tegevjuht Ave Laas.

Starshipi asutaja Ahti Heinla: "Tore oli näha nii palju inimesi huvitumas põnevatest asjadest, mida Eestis tehakse, ning üksteisega robotite ehitamisel mõõtu võtmas. Starshipil oli ka seekord Robotexil oma ülesanne, mis on inspireeritud meie pakirobotite hingeelust, ja oli rõõm näha, et seekord jõudis juba rohkem võistlejaid ülesande lahendamisega edasi."

Robotexi raames toimus maailma suurim lasteaialastele ja algkooliõpilastele suunatud iduettevõtete väljakutse teemal "Meie esimene start-up.” Insplay korraldatud võistluse eesmärk oli huvi tekitamine ettevõtluse ja robootika vastu. Üle 1100 Eesti lapse ja noore esitlesid mentoritele oma alustavaid ettevõtteid läbi omaloodud prototüübi.

„Meie soov on inspireerida lapsi ja noori ning toetada neid teekonnal tehnoloogia kasutajatest loojateks,“ ütles Insplay tegevjuht Andres Sirel. „Laste start-up võistlusel omandatakse mängulisel viisil 21. sajandi oskusi nagu probleemide lahendamine, tiimitöö, kriitiliselt mõtlemine ja loovus. Usume, et meie seekordne võistlus andis lastele mängulisel moel esmase praktilise ettevõtluse kogemuse,“ lisas ta.

Kolmepäevasel festivalil oli lisaks võistlustele Näituste messikeskuses tehnoloogianäitus, kus oma uusimaid tipptehnoloogilisi tooteid ja teenuseid demonstreerisid Cleveron, Starship, XPRIZE, Insplay jt. Tervise Arengu Instituut oli väljas suhtlusrobotiga Abot, Milrem tutvustas isejuhtivat tanki, TalTech näitas Iseautot, tudengisatelliiti ning tudengite tootearendusprojekti PinBall, Cleveron tutvustas oma uudistoodet kullerrobotit, Formula Student esitles tudengivormelit, KNM oli väljas hologrammidega, Tartu Ülikooli stendis sai vaadata ja proovida ClearBot roboteid, kõige kiiremat kaamerat ja kõige külmemat jäätist.

Paralleelselt toimus kolmel päeval, 29.11 - 1.12 Kultuurikatlas Robotex International Conference "Generatsioon R", kus esines üle 80 kõneleja ning osales 942 külastajat.

Robotex International konverentsi juht Angela Allik: "Sellisel tasemel toimus Robotex International konverents esmakordselt. Maailma mastaabis tunnustatud arvamusliidrid jagasid oma teadmisi põnevatel ja päevakajalistel teemadel nagu tehisintellekt, masinõpe, andmeteadus, robotid, küberturvalisus, tööstus 4.0, logistika, kosmosetehnoloogiad, STEAM haridus, futurism jpt. Lisaks toimusid mitmed arutelud, paneeldiskussioonid ja töötoad robootika, tehnoloogia ja ettevõtluse teemadel. Plaanis on antud ettevõtmist veelgi suuremaks kasvatada korraldades aasta jooksul üritustesarja, kus keskendutakse erinevatele teemadele robootika, küberturvalisuse ja uute tehnoloogiate valdkonnas, ning mis koonduvad tervikuks aasta lõpus toimuval Robotexi rahvusvahelisel konverentsil, mis järgmisel aastal leiab aset 25. - 27. novembrini.