Kus pilt on tehtud?
Kaido Einama
01.09.2006

Reisil või niisama ringi hulkudes tehtud piltide ülevaatamisel järgneb hiljem tavaliselt mälumäng: kus see pilt küll tehtud on ja mis on pildil. Tõeline päästerõngas oleks asukohainfo, st iga pilt oleks seotud ka kohaga kaardil.

Selleks et teada saada iga pildi pildistamiskoht, pole vaja osta näiteks Sony GPS-võtmehoidjat, mis peaks koos Sony digikaameratega tegema geograafiliselt märgistatud fotosid. Saab ka lihtsamalt – sama raha eest või odavamalt võib muretseda näiteks 1500kroonise odavama hinnaklassi GPSi (kuid mis oleks ühendatav arvutiga). Digikaamera on arvatavasti juba olemas. GPS tuleb sellele reisile kaasa võtta, kus pilte tehakse ja enne reisimist tuleb sünkroniseerida digikaamera ja GPSi kellad.
Edasi on juba lihtne. GPS salvestab läbitud teekonna ja digifotokas salvestab pildid, mis on varustatud alati ka pildistamise kellaajaga. Pärast tuleb vaid kokku viia GPSist arvutisse laaditud teekonna samal kellaajal salvestatud koordinaadid ja samal kellaajal tehtud fotod ning ongi teada, kus pilt on klõpsitud.
Käsitsi on muidugi tüütu paljusid fotosid GPSi salvestatud koordinaatidega siduda ja teekonnafailist õigele kellaajale (sekundilise täpsusega) vastavaid koordinaate otsida. Nimelt salvestab GPS iga teekonnapunkti koos kellaajaga.
Muidugi on ka tarkvarasid, mis selle kõik automatiseeritult ära teevad. Seejuures võib kasutada ükskõik millist digikaamerat ja peaaegu ükskõik missugust GPSi, mis salvestab teekonda. Peaasi, et kaamera ja GPSi kellaajad oleksid sünkroniseeritud.

Tööriistad piltide kaardile kandmiseks
GPS Photo Linker on hea abimees Apple’i arvutite kasutajatele. Ei ole vaja mingeid erilisi teadmisi, et pildi-infosse kirjutada mõned GPSist loetud lisa-andmed: pildistamiskoha kõrgus merepinnast, laius- ja pikkuskraadid ning programm suudab ära aimata ka kauguse lähema asulani. Mõistagi on asulaid tarkvaral tihedalt Ameerika kohta, Eesti puhul eriti pole.
Triptracker aga on neile, kes tahavad oma albumi internetti panna mitte lihtsalt järjest piltide lappamiseks, vaid kaardiga. Triptrackeriga õnnestus Tehnikamaailmal ära kaardistada üks Kaberneeme-Ihasalu jalgsimatk. Esimene sissekanne albumisse andis tulemuseks segapudru – tegime nimelt tüüpilise vea ja ei sünkroniseerinud kellasid, sest just aja järgi seotakse foto ja asukoht. Digiaparaati oli veel jäänud talveaeg. Kui aga kella sai natuke käsitsi krutitud, nihkusid piltidele pakutud asukohad loogilisse kohta.
Triptrackeri teenusel on veel see hea omadus, et ta näitab kaardil ka läbitud teekonna. Punased täpid teekonnal on pildistamiskohad ja just nende õigetes paikades. Pilti saab vaadata sel mummul klikkides. Kuid saab ka teistpidi – albumis pilte lapates aktiveeritakse kaardil see täpp, kus hetkel vaadatav pilt on klõpsitud. Mugav.

Tee nii
1. Sünkroniseeri reisi alguses GPSi ja digiaparaadi kellad.
2. Lülita sisse või hoia GPS sees alati, kui plaanid pilte teha.
3. Reisilt tulles laadi teekonnafail ja pildid arvutisse.
4. Pilditegemise asukoha (koordinaatide) teadasaamiseks vaata pildistamise kellaaega (EXIF-infost, näiteks IrfanView’ga või Windowsis hiirega üle pildi libistades failikataloogis) ja seejärel ava oma teekonnafail mõne tarkvaraga (näiteks GPSU) ning otsi sellele kellaajale vastavad koordinaadid teekonnast. See ongi pildistamise koht.
5. Kui tahad pilte ka teistele näidata koos kaardiga, registreeri end näiteks Triptrackeri kasutajaks ja laadi pildid koos teekonnafailiga uue reisina sinna. Sõbrad saavad vaadata teekonda kaardilt ja teekonnal tehtud pilte nende asukoha järgi.

Sarnased artiklid