Kuraditosin esikohta
Rein Luik
01.02.2017

Dakari pikamaaralli pakkus tänavu põnevat konkurentsi ja hulganisti dramaatilisi pöördeid, aga taas, juba 13. korda tõusis poodiumi kõrgeimale astmele Stephane Peterhansel.

Ehkki 38. korda toimunud Dakari ralli eel peeti peafavoriitideks Peugeot´ kogenud tiimi sõitjaid, ennustati samas, et Prantsuse autotootja tehasetiimile pakuvad kõva konkurentsi Mini ja Toyota tiimide sõitjad. Ja kuigi lõpuks saavutasid Peugeot´ sõitjad siiski kolmikvõidu, ei puudunud võistluselt dramaatikat ning esikoha pärast heidelnud tiimikaaslased Stephane Peterhansel ja Sebastien Loeb pidid kõvasti pingutama.

Peugeot tõi tänavusele pikamaarallile välja uue modifikatsiooni mullusest võidukast 2008 DKR autost ja kuna seda oli tublisti uuendatud ning saanud ka uue mootori, siis anti sellele ka uus nimi – 3008 DKR. Mullune 3,2liitrine kahe turbokompressoriga mootor vahetati välja 3liitrise jõuallika vastu. Aga jätkuvalt oli Peugeot´ võistlusauto tagaveoline võrreldes nelikveolistega rivaalide Mini John Cooper Works Rally ja Toyota Hiluxiga.

Toyota koges ebaõnne juba võistluse varases staadiumis, kui katkestama pidi 2015. aastal võitja Nasser Al-Attiyah. Peugeot´ neljast tippsõitjast oli sunnitud võistluse pooleli jätma aga 2010. aasta võitja Carlos Sainz. Ka ilm mängis saatuslikku rolli, sest mitu katset jäeti ära ja nende hulgas ka võistluse pikim, ligi 1000 km katse, mis ilmselt oleks võinud ralli käiku ootamatuid pöördeid tuua.

Mini võistkonnas sõitnud Mikko Hirvonen püsis pikalt esiviisikus, põrkas aga siis ühel katsel veokiga kokku ega mahtunud lõpuks esikümnesse. Peterhansel aga tegi avarii mootorratturiga, kes murdis jalaluu, ja prantslane jäi spordimehelikult kiirabi saabumiseni kaasvõistlejat abistama. Kohtunikud andsid lõpuks Peterhanselile kaotatud aja tagasi.

Lõpuks kujunes võistlusest, kahe prantslase – Peterhanseli ja Loebi – duell, milles peale jäi kogenum ning see oli Stephane Peterhanselile juba 13. võit Dakari rallil. Nendest kuus esikohta on prantslane võitud mootorratastel ja nüüd siis juba seitse autodel. Kolmikvõidu kindlustas Peugeot’le Cyril Despres. Toyota sõitjad, samuti võistluse endised võitjad Nani Roma ja Giniel de Villiers noppisid järgmised kohad ning parima Mini sõitjana finišeeris kuuendana Orlando Terranova.

Üks võit ka Eestisse
Eestlased said pöialt hoida meie kahele mootorratturile Toomas Triisale ja Mart Meerule. Lisaks üld- ja rühmaarvestusele olid eestlased registreerunud ka nn Malle Moto klassi, kus pidi hakkama saama ilma kõrvalise abita. Kokkuvõttes suutiski Triisa selles arvestuses võita, Meeru saavutas aga kuuenda koha.

Sarnased artiklid