Kummalised F1 autod
Rein Luik
01.04.2018

Tänavu F1 autodele turvalisuse eesmärgil külge poogitud „halo“ ehk „kroon“ on sattunud kriitikatulva alla, sest autod olla nüüd välimuselt tõeliselt inetud. Aga kummalise välimusega F1 autosid on varemgi nähtud.

F1 ajaloo prügikastist leiab igasuguse välimusega karvaseid ja sulelisi. Vahel on põhjuseks olnud reeglid, mis muutnud kõik ühtlaselt kummaliseks, vahel aga hoopis „augud“ neis samades reeglites, mis võimaldanud konstruktoritel oma ideevälgatusi reaalsuseks vormida. Eriti omapäraseid, naljakaid ja ulmelisi autosid leidub enim muidugi perioodist, mil aerodünaamika oli alles lapsekingades ja katsetati igasugu seadeldisi, mis inseneride arvates pidanuks konkurentide ees mingi eriti kavala eelise andma. Aga tihtipeale läks hoopis vastupidi…

Kõnekäänu kohaselt olla ilu vaataja silmis, sest tegelikult ei mängi ju ilu või inetus F1 auto juures mitte vähimatki rolli, ja see tiim, kelle autoga lõpuks tiitleid nopitakse, peab oma autot kindlasti maailma ilusaimaks. Ja lisaks sõltub F1 autode välimus reeglitest. Alates aegadest, mil esmakordselt võeti kasutusele tiivad ja küljekarbid, kuni aegadeni, mil pidevalt karmistuvad reeglid olid põhjuseks kõikvõimalike lapatsite ja lisatiivakeste tekkele, on inetute ja eriskummaliste autode edetabelisse ikka ja jälle uusi kandidaate lisandunud.

Sarnased artiklid