Kui piisab vähemast
Risto Niska
01.04.2018

Olgugi et viimasel ajal on kõvasti juttu olnud OLED-teleritest, lähevad paljuski kaubaks soodsamad vedelkristallpaneelid. Uurisime järele, millist pildikvaliteeti ja omadusi pakuvad soodsama hinnaga ja mitte kõige suuremad LCD 4K-telerid.

LG 43UJ635V
Panasonic TX-40EX600E
Philips 43PUS6412 / 12
Samsung UE40MU6175U
Sony KD-43XE7096
TCL U43P6046

Loomulikult on huvitav testida ja võrrelda seda kõige uuemat ja kallimat kraami, mis telerite puhul tähendab neljakohalist hinnaklassi. Kõik aga ei soovi oma koju kallist hiidekraani, vaid põhjusel või teisel midagi väiksemat-soodsamat.
Statistika väidab, et väiksemaid, alla 50tolliseid mudeleid, müüakse arvuliselt umbes samapalju kui suuremaid. Nii otsustasime seekordsesse testi kaasata vähemalt 40tollised soodsama hinnaga telerid. Kõige odavamad mudelid jäid siiski välja, sest tingimuseks oli 4K ehk UHD-resolutsioon. Teisiti öeldes tähendab see, et kõik testimudelid suudavad kuvada HDR-pilti UHD-resolutsiooniga. Soodne hind ja ekraanitehnoloogia seab muidugi omad piirid, mis tähendab, et imesid ei tasu oodata.
Milles tuleb hinna langedes anda kõige rohkem järele? Eks ikka pildi kvaliteedis ja mõnel juhul päris palju. Funktsioonid püsivad samas enam-vähem sarnasel tasemel. Võib-olla ainus märgatav erinevus on see, et kallimatel mudelitel on rohkem salvestusvõimalusi.
Võrdluse kõigi mudelitega saab välisele kõvakettale salvestada samaaegselt vaid ühte teleprogrammi. Samsung välja arvatud, ei saa ka ühegagi samal ajal teisi programme vaadata.

Vedelkristallid ei anna alla
OLED-ekraanide tulekuga on telepildi kvaliteet teinud hüppe ülespoole. Ka testid kinnitavad, et pildi kvaliteedi osas pole LCD-l OLED-i vastu mingit lootust. Mis aga ei tähenda, et vanemal tehnoloogial poleks siiski omi eeliseid. Näiteks arvutimonitorina kasutamiseks on LCD jätkuvalt parem lahendus, sest puudub nn sissepõlemisoht ja ekraani pinnaga seotud heleduspiirangud. Ka on LCD tunduvalt odavam, mis tähendab, et soodsamates telerimudelites kasutatakse seda tehnoloogiat veel kaua.
Kõrgterav telepilt näeb parimatel vedelkristallekraanidel välja samuti väga kena, aga tingimuseks on, et telerit vaadatakse otse eest. HDR-standardile vastava pildi kuvamisega pole aga liiga hästi hakkama saanud mitte ükski LCD-teler.

Lai kvaliteedivahemik
Kõik ei soovi ilmselt ühendada telerit internetti. Nende peale mõeldes proovisime, kuidas õnnestub ilma netiühenduseta algseadistamine. Õnnestus väga hästi – võib isegi öelda, et kiiremini ja lihtsamalt.

VÕRDLUSE TELERITE kvaliteedivahemik on lai – kahest nelja tärnini. Testis viimaseks jäänud ja tumedapoolse pildiga LG-d on raske soovitada. Philips ja Sony kvalifitseeruvad väikeste mööndustega juba keskmiselt korralikeks teleriteks. Samsung pakub kõige paremaid salvestusvõimalusi ja edestab eespool mainituid ka pildikvaliteedi osas. Testi võitnud Panasonic on väga hea teler, eriti kui vaadata hinda ja pildikvaliteeti. Erinevalt teistest, saab sellega ka HDR-pildi maitse suhu.

Kokkuvõtted ja põhjaliku graafilise materjali leiad aprillikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid