Kosmoselend mere põhjas
Jari Mäkinen

Üldiselt kipuvad astronaudid oma töödes ja tegemistes ikka ülespoole, kuid vahel on vastupidi: sukeldudes vetesügavustesse peidetud katselaborisse, valmistutakse tulevaseks kosmoselennuks.

Kõrvades üsna meeldivalt kõlav NEEMO ei ole siiski ameeriklaste poolt selliseks väänatud Jules Verne’i raamatukangelase, allveelaeva kapteni Nemo uus nimekuju, vaid see tuleb sõnadest NASA Extreme Environment Mission Operations, ehk siis Ameerika kosmoselende valitseva NASA „operatsioonidest äärmuslikes oludes”. Igapäevakeeles tähendab see, et rühm astronaute teeb läbi treeningud oludes, mis mingil määral peaks vastama tulevaste kosmoselendude tingimustele.
NASA viib palju ettevalmistusperioodi harjutusi läbi keset kõrbe paiknevais, rangelt muust ümbritsevast eraldatud hoonetes, ESA viib kord aastas oma astronaudid maa-alustesse koobastesse, kuid veealuses katsejaamas korraldatavad kosmoselendude simulatsioonid on mitmes mõttes kosmoselendudele kõige lähedasemad. Veepinna all toimuvad harjutused on head kahel põhjusel: vees olev sukelduja tunneb end suhteliselt kaalutuna ja katsejaam ise on kui erikujuline kosmosejaam. Jaamas viibimine ning sealt väljumine on üsna samamoodi kui toimub kosmosejaamas. Täpsustamiseks võiks öelda, et sukelduja ei ole sugugi kaalutu, kuid vees tehtavad liigutused sarnanevad paljuski kaaluta olekus tehtavaile.

Lisa leiad augusti Tehnikamaailmast!

Sarnased artiklid