KONVERENTS: Eksperdid tunnustasid e-Eestit
29.09.2011

Eile lõppes kolmepäevane rahvusvaheline e-valitsemise konverents ICEGOV 2011, mida külastas ligi 500 valdkonna eksperti ja poliitikut 67st riigist. Konverentsil pälvisid kõige enam tähelepanu e-Eesti lahendused, mida hinnati rahvusvahelisel tasandil silmapaistvateks.

E-Eestile oli konverentsil pühendatud läbi kolme päeva sessioonid, kus tutvustati kõiki täna kättesaadavaid e-teenuseid. Eesti kui IT-tsempioni praktiliselt käsitletavad edulood osutusid väga populaarseks. „Näha, et Eesti e-edulugu eksisteerib reaalselt, motiveerib teisi riike seda teed järgima,“ kommenteeris Jim Davies, Oxfordi Ülikooli professor.

Jerzy Celichowski Ungari Avatud Ühiskonna Instituudist rääkis, et Eesti sai e-riigiks seepärast, et siin tehti pärast taasiseseisvumist asju teisiti kui mujal. "Stardipunkt oli ju kõigil nõukogude vabariikidel sama, aga Eesti võttis sellest võimalusest palju rohkem," ütles ta. "Balti riikide erinevus seisnes selles, et nad valisid etteotsa väga noored inimesed. Üks mu sõber, kes Eestis elab, ütleb et kogu see riik tundub kui üks hiiglaslik startup."

USA ettevõtja ja Barack Obama presidendikampaania üks varasemaid nõunikke Phil Noble ütles, et tema arvates peegeldavad e-uuendused alati ka selle maa ja inimeste iseloomu ning et Eesti on oma e-teenused välja arendanud just siinsete inimeste olemusest lähtudes. "Eesti on üks ebatavaline maa ebatavalise ajaloo ja ebatavalise geograafiaga," rääkis ta. "Teil oli tahtmine teha asju oma instinktide järgi ja nii, nagu neid varem polnud kusagil tehtud."

Teiseks tõi Noble esile asjaolu, et Eestis on olnud e-riigi ehitamisel pikaajaline visioon. "1997. aastal oli Tiigrihüpe just alanud, aga juba räägiti teisest, kolmandast ja neljandast etapist," meenutas ta. "Eesti on usku e-riiki säilitanud ka läbi raskete aegade. Ja Eestis on olnud inimesi, kes on neid asju teinud jumal teab kui kaua. Ilmselt juba liiga kaua. Aga nad on olnud järjekindlad. Aitäh teile kõigile selle eest, mida te teinud olete." Ta lisas, et kogu maailm on praegu interneti ja tehnoloogia arenguga kaasneva revolutsiooni alguse alguses ning et selle ala tulevikku ei oska isegi tema ette kujutada.

Konverentsi kokkuvõttes märgiti, et riikidel on erinevad suhtluseelistused, olgu tegu sotsiaalvõrgustike, mobiilirakenduste, e-valimiste või Araabia kevade teemakäsitlusega, on kõigil üksteisele midagi näidata ja rääkida.

Konverentsil käsitleti põhjalikult avatud valitsemisega seotud tegevusi ning uute tehnoloogiate rakendamist valitsemismehhanismides. Leiti, et e-lahenduse läbi rakendatav suurem läbipaistvus aitab efektiivselt lisaks muudele hüvedele ka korruptsiooni vastu võidelda. Käsitleti ka küberjulgeolekut, e-valitsemise juhtimist, elektroonse identiteedi erinevaid lahendusi, andmebaaside koostööd ning pilvraalindust.

Konverentsil osalesid mitmed maailma mõjukaimad e-valitsemise ja demokraatia eest kõnelejad. Konverentsipäeva avasõnad ütles majandus - ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, president Toomas Hendrik Ilves käsitles oma avakõnes e-riigi olulisust.

ICEGOV konverentside seeria korraldaja on ÜRO Ülikooli e-Valitsemise Keskus, selleaastane põhikorraldaja e-Riigi Akadeemia ning selle läbiviimist toetasid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest ja Riigi Infosüsteemide Arenduskeskus (RIA) Euroopa Regionaalfondist, samuti Avatud Eesti Fond.

Konverentsi sessioonide salvestuse ja esitlusmaterjalid tehakse kättesaadavaks konverentsi kodulehel, osalejate muljetega saab tutvuda Facebookis, Twitteris ja pilte Flickris.