Kolmas maailmasõda algab vannis
Vello Kala, John T. Van den Heiden
28.06.2006

Inimsugu on sada tuhat aastat vana, tema tehniline kultuur on sellega võrreldes imenoor. Ent tehnika poole tõmbab mehepoega juba esimesest eluaastast, esimesest mänguautost. Aastatega jäävad mänguautod, -rongid, -laevad toanurka, tulevad uued huvid ja siis juba ka kohustused. Elu nõuab oma. Ent on mehepoegi, kes lihtsalt keelduvad kaalutlevaks ja kuivaks täiskasvanuks saamast. Paljud usuvad, et just nemad on kõige mõnusamad inimesed.

Nelikümmend tuhat krooni on päris suur raha. Selle eest saab igati sõidukõlbliku auto. Saab luksusliku puhkusereisi kahele. Piisab sellest ka kodule värskema ilme andmiseks. Need on võimalused, mida kaaluvad asjalikud inimesed, nagu mina ja sina.
Ent mõistagi on võimalusi hoopis enam. Tehnikamaailm leidis kaugest USAst mehe, kes otsustas selle raha eest… ehitada allveelaeva.
Tõsi, Seawolf I või Virginia-tüüpi allveelaev maksab mitte viiskümmend tuhat, vaid kaks miljardit. Ja mitte krooni vaid dollarit. Lisaks ärataksid kuulutused laeva jõuseadme jaoks rikastatud uraani otsimisest kindlasti ametivõimude ebatervet tähelepanu.
Ent see ei suutnud John VanderHeidenit peatada. John on mees, kes teab, et elu pole lõputu ning et hoopis huvitavam on vahvalt, kuigi mitte ehk asjalikult elada. Loobumismõte ei tulnud pähegi. Kui unistus on liiga suur, tuleb seda lihtsalt kärpida!
Teisalt, kui habe juba ees ei sobi minna mudilaste sekka tiigi äärde plastmasslaevukesi ujutama. Lahendust tuli seega otsida kahe äärmuse vahepeal. John otsustas, et laev tulgu küll n-ö päris allveelaevast hoopis väiksem, kuid kõik muu (sukeldumisvõime, juhitavus, isegi torpeedod-raketid) olgu nagu tõelisel ookeanide kiskjal.

Kuidas see õnnestus, loe juunikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid