Kolm tarka meest taskus
Raimo Ylönen
01.11.2018

Juba pikemat aega on nutitelefonide navigeerimisrakendused kõrvale trüginud autodele mõeldud navigatsiooniseadmeid. Tundub, et ongi käes aeg, mil nutitelefonid on naviseadmete üle võitu saavutamas. Uusima navigatsioonikaardi leiad telefoni ekraanilt ning nutitelefon on rohkemate võimalustega seade kui spetsiaalselt autode jaoks toodetud autonavigaator.

Tarbeelektroonikal on kindel elutsükkel. Kuigi vanemal seadmel võib olemas olla enam-vähem kõik vajalik, saabub igal aastal turule uusi mudeleid, mis teevad enamat. Autodele mõeldud navigatsioonisüsteemid on juba pikka aega olnud sellises arengutsüklis. Nutitelefonid ja nende allalaetavad rakendused aga asendavad navigatsiooniseadmeid, kuna need on juba kõigil olemas ja eraldi pole vaja auto jaoks midagi osta. Tänu mobiilsele internetile ja telefoni kiiretele otsinguvõimalustele on see lahendus praegu palju mitmekülgsem kui GPSiga eraldi seadme oma. Mobiiltelefoniga saab alati teha rohkem kui ainult sihtkohta juhatada: saab otsida ka muud infot ja kasutada paljusid teisi abistavaid rakendusi.

Nutitelefoni eelis võrreldes eraldi autonavigaatoriga, on suuresti tema kasutajaliides. Kõigi puuteekraanidega saab ekraanilt kaarti vaadata ka seda sõrmega suurendades, hea ja puutetundlik ekraan on mugav kasutada ning kasutajaliides on samuti telefoniomanikule tuttav. Uuematel telefonidel on ka palju rohkem protsessorivõimsust ja mälu kui tehniliselt ilmselt vananenud autonavigaatoril. Alla saab laadida palju erinevaid (tasuta) navigeerimisrakendusi ja värskemaid kaarte.

Tasuta mobiilirakendused juhatavad kohale

Praegune absoluutne turuliider navigatsioonisüsteemide valdkonnas on Google Maps, mille võib leida peaaegu kõikidest Androidiga telefonidest. See on ka kõige populaarsem navigatsiooniäpp iPhone’ile. Rakenduste poodidest Google Play või Apple Store allalaetavad teised populaarsed rakendused on veel näiteks Here WeGo ja Waze. Ühine omadus kõigil neil kolmel on see, et kaardid tuleb alla laadida internetiühenduse vahendusel. Programmide kasutamine ning kaardiuuendused on kõik tasuta, online-ühendust kasutades on taustal alati kõige uuem ja värskem kaart.

2017. aasta 15. juunist jõustus Euroopa Liidus ka uus andmekasutuse hinnakujunduse regulatsioon välismaal ehk rändlustasude regulatsioon, mis viis andmeside hinnad väljaspool koduriiki alla, seega ei ole enam vaja muretseda kaartide allalaadimise kulude pärast. Mobiilioperaatoritel on Euroopa Liidus kehtiv megabaiditasu läinud piisavalt odavaks, veelgi soodsam võib olla oma operaatorilt ka päevapileti tellimine, mis annab üheks päevaks üsna piisava andmemahu hea hinnaga.

Sarnased artiklid