Kolm MIDi rinnutsi koos
Veiko Tamm
04.12.2010

Üle-eelmises Tehnikamaailmas sai juttu tehtud mobiilsete arvutite liigitamisest ning seal sai ka mainitud üsna uudset alamliiki – MIDi (Mobile Internet Device). Idee nendest esitas Intel juba 2007. aasta sügisesel IDF-konverentsil, kuid nüüd, paar aastat hiljem, on nad alustamas võidukäiku.

Tahvelarvutid on viimase poole aasta tõeline hitt - vaatame, mida kujutavad endast neist kolm - Apple’i iPad, kellele nüüdseks on konkurentsi pakkumas Samsung Galaxy Tab ja Dell Streak. (vt ka videot).

Kuigi stardis kaheldi iPadi edu suhtes, osutus turg ettearvamatuks. Juba esimese 80 päevaga müüdi enam kui 3 miljonit iPadi, praeguseks ajaks ületab see number juba 15 miljonit. Ja siiani pole seda veel igal pool saada! Seega turg on valla ja me saame näha, kuidas käituvad teised tootjad ja palju on veel uusi võitlejaid turgu jagama asumas. Teame ju, et HP ostis ära omaaegse PDA sünonüümi Palmi ja pole veel oma mudelit meile esitanud. Ent vaieldamatu on uute väikeseadmete koht IT-seadmete turul. Juba nüüd kurdavad USA suuremad IT-müügiketid, et tänu iPadi edule on neil tavaliste sülearvutite müük kahanenud pea poole võrra. Ja kui me peame silmas, et suuremal osal senistest sülearvuti ostnutest pole neid kasutades muud vajadust, kui lugeda meile, kasutada suhtlusvõrgustikku (MSN, Skype, Facebook jne), kuulata muusikat ja vaadata filme ning harvemal juhul kirjutada mõnd dokumenti, siis praegu vaatluse all olnud riistad saavad kõigi nende ülesannetega hiilgavalt hakkama. Enam pole meil vaja kaasas vedada paarikilost pommi 2-3tunnise kasutusajaga, kui sama töö teeb ära umbes poolekilone või kergem taskusse mahtuv abimees, kes lisaks muule on meid nõus, saba seina küsimata, pool ööpäeva teenima.

Ja kui ennustati, et sülearvutid teevad tuule alla lauaarvutitele ja viimased kaovad olematusse, siis ei suuda läptopid siiani pakkuda piisavat jõudlust ei tõsisema töö (nt 3D-graafika ja CAD) ega modernsete 3D-mängude alal (v.a juhul kui nad ei maksa 50 000–100 000). Seega võime peatselt näha turu liikumist just MIDide suunas mobiilses kasutuses ja võimsate „püsside” suunas kodus/tööl laua peal või all. Ja kui midagi juba toodetakse palju ja paljude poolt, toob see alla ka hinnad, ning mina näen MIDide minekut massidesse, kui nende hind kukub vahemikku 3000–5000 krooni. Ootame ja loodame!

Vaata põhjalikku ülevaadet detsembrikuisest Tehnikamaailmast!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid