Kohtupingist Indy-võitjaks
Jaanus Vint
10.07.2009

Kahekordne Indianapolise võitja, kes kaks aastat tagasi lummas ameeriklasi sedavõrd, et hääletati saate „Tantsud tähtedega” hooaja parimaks, ja kes kaks päeva enne võistlust seljatas lõplikult USA maksuameti, võitis legendaarse 500 miili sõidu kolmandat korda. Saage tuttavaks – Helio Castroneves.

Tänavune hooaeg ei alanud Helio Castronevesile sugugi roosiliselt. Esimese etapi oli ta sunnitud vahele jätma, sest istus kuus nädalat väldanud kohtuprotsessil süüdistatuna tulude varjamises USA maksuameti ees. Teisele etapile Long Beachi tänavarajale saabus ta otse kohtupingist. Seejärel saavutas ta Indianapolise 500 miili sõidu kvalifikatsioonis parima stardikoha. Ja kaks päeva enne võidusõitu sai ta teada, et väidetavas maksupettuses on kohus talle õiguse andnud. Kaotuse korral oleks teda oodanud pikaajaline vanglakaristus.
Kuid kerge see kolmas Indianapolise 500 miili sõidu võit Penske võistkonna kogenud brasiillase jaoks polnud. Kuigi ta alustas parimalt stardipositsioonilt, olid rivaalid kõvast puust ja tegelikult juhtisidki 200ringilist võistlust kuni 135. ringini kaks Ganassi tiimi staari, IRL-sarja tunamullune meister Dario Franchitti ja tiitlikaitsja Scott Dixon. Aga nende kahe võistlus läks kehvade boksipeatuste nahka. Oli üllatav, et niivõrd kogenud tiim nagu seda on Ganassi oskas hooaja tähtsaimal võistlusel mõlema oma sõitja etteasted ära rikkuda. Kõigepealt anti Franchittile boksist lahkumiseks märku liialt vara ja šotlane kihutas kohalt kui tankimisseade oli alles auto küljes. Seejärel kobistati Dixoni üht rehvi vahetada niivõrd kaua, et uusmeremaalane finišeeris alles kuuendana, tiimikaaslase Franchitti ees.
Viimased kolmkümmend ringi olid liidrina kihutanud Castronevesit pidevalt valmis ründama 2005. aasta IRLi meister ja Indianapolise 500 miili sõidu võitja Dan Wheldon ning Danica Patrick. Kuid päris õiget võimalust neil selleks ei avanenudki, sest brasiillase etteaste oli tol päeval veatu. Dan Wheldon leppiski lõpuks teise ja Danica Patrick kolmanda kohaga. Patrickile oli see esimest korda tõusta Indy poodiumile ja selle tulemusega kirjutas ta rekordite raamatusse uue rea, olles esimene naissoost võidusõitja, kes Indianapolises esikolmikus lõpetanud.
Teistest kuulsamatest sõitjatest jõudsid finišilipuni Paul Tracy 9. kohal ja Ryan Briscoe 15. kohal. Võistluse jooksul toimus ka hulgaliselt avariisid ja mitmed kuulsused olid nende tõttu sunnitud võistluse pooleli jätma. Võidusõitu pidid raja äärest lõpuni jälgima teiste hulgas näiteks Tony Kanaan, Marco Andretti ja Graham Rahal ning F1 MM-sarjast tuttavad Justin Wilson ja Robert Doornbos.
Kuid Helio Castroneves oskas kõiki avariisid vältida ja saavutada ta enda sõnade järgi oma elu kõige magusam võit. „Igatahes on see mu elu parim maikuu,” ei varjanud brasiillane emotsioone.
IRL-sarjaga liitus Helio Castroneves 2001. aastal, kui Penske võistkond otsustas Champ Cari sarjast lahkuda ja ühineda IRL-ga. Ja kohe esimesel hooajal saavutas brasiillane Indianapolise 500 miili sõidus esikoha. Antud saavutust kordas ta ka järgmisel hooajal ja selle tulemusega oli vaja mitmed rekordite edetabelid ümber kirjutada, sest tookord 27aastasest võidusõitjast sai legendaarse võistluse ajaloo noorim kahekordne võitja ja samal ajal ka ainuke, kes suutnud võita oma kahel esimesel etteastel.
Aga kuigi Castroneves on võitnud nende aastate jooksul kokku 16 etappi, pole tal veel kordagi õnnestunud võita sarja meistritiitlit. Ta on olnud kaks korda teine ja kaks korda kolmas, aga ikka ja jälle on tiitel napilt käest libisenud. 2007. aastal võttis Helio Castroneves vastu kutse osaleda saates „Tantsud tähtedega” ning oma tantsuoskuse ja sarmiga võlus ära USA telepubliku. Brasiillane hääletatigi saate võitjaks. Selle võiduga väljus tema kuulsusesära autospordimaailmast ja levis üle kogu USA.
Seda suurem oli ameeriklaste jahmatus, kui mullu 2. oktoobril esitati Helio Castronevesile, tema õele Katie’le ja advokaadile süüdistus 5,5 miljoni dollari suuruse tulu varjamises aastatel 1999–2004. Maksuvõlg oli väidetavalt 2,3 miljonit. Süüdistus koosnes kuuest erinevast punktist, mille eest oleks võinud Miamis elavale brasiillasele mõista kuni 30 aastat vangistust. Kohus kestis kuni käesoleva aasta aprillini ja 17. aprillil tuli otsus, mille alusel mõisteti nad maksupettuse süüdistustes õigeks. Vandenõusüüdistuse osas langetati õigeksmõistev otsus aga alles kaks päeva enne Indianapolise 500 miili sõitu.
Pole siis ilmselt raske mõista, kuivõrd emotsionaalseks kujunes populaarsele Brasiilia võidusõitjale kolmas võit Indianapolise ringrajal.

Sarnased artiklid