Kodused bitihoidlad
Vesa Ylä-Jääski, Heigo Ensling
06.06.2013

Võrguketas ehk NAS-seade talletab nii pere fotoarhiivi, muusikapalad, videod kui ka oluliste dokumentide turvalised koopiad. Seadmesse salvestatud filmid, fotod ja muusika jõuavad nii nutitelefoni kui ka taibuteleri suurele ekraanile. „Edevamaid” seadmeid saab koguni juhtida kodust eemal olles ja vajadusel nende sisugi sõpradele jagada.

Buffalo LinkStation Live LS-X2.OTL
D-Link ShareCenter DNS-320L
LaCie CloudBox 2 TB
ZyXEL NSA310 1 TB
WD My Book Live 2TB

Meie harjumustel on suur jõud. Koduarvutite kõvaketta maht aina kasvab ja nii ongi tavakasutajal kombeks säilitada digikaameraga üles võetud fotod ja videod ikka arvuti kõvakettal. Ja dokumentide loetelust leiame kooli lõputöid, koolitusmaterjale, elutähtsaid lepinguid ja palju muud vajalikku. Kõik on kena selle hetkeni, kuni ühel hetkel arvuti ei lähe enam käima või kõvaketas annab häälekalt märku, et ei suuda kõiki andmebitte enam välja lugeda. Kõik eespool mainitud biti- ja baidikogud tasub säilitada vähemalt kahel erineval andmekandjal, sest üheks levinumaks arvutihoolduse poole pöördumise põhjuseks on sülearvuti kõvaketta rike.
Varukoopiate jaoks on kõige mõistlikum lahendus võrguketas e NAS (Network Attached Storage) – seade, mis ühendatakse võrgukaabli abil koduvõrgu keskseadme külge. Oma olemuselt ei ole NAS pelgalt võrku ühendatud kõvaketas, vaid lausa koduvõrgu failiserver, mis vastavalt oma tarkvarale oskab esiteks faile võrgus jagada ja teiseks teha arvutist määratud kaustadest aeg-ajalt tagavarakoopiaid. Ühtses koduvõrgus pääseb failidele ligi kõigi teiste, samasse võrku ühendatud seadmetega, olgu need siis lauarvutid, tahvelarvutid või nutitelefonid, rääkimata taibuteleritest.

Osalised
Kogusime võrdlusesse kuni 200 eurot maksvad võrgukettad, mille maht on vähemalt 1 TB ehk 1000 GB. Lisatingimuseks seadsime, et seadmetele peab ligi pääsema ka netiühenduse abil.
Buffalo LinkStation, LaCie Cloudbox ja WD My Book Live pakuvad kaheterabaidist salvestusmahtu, olles hinnalt kümmekond eurot odavamad kui meie seatud piir.
ZuXELi NSA mahuks on üks terabait ja hinnaks 135 eurot. Vaid D-Link ShareCenter saabus testi tühja sisuga. Hind 106 eurot lubab kaane alla paigutada kaks kõvaketast. Testimõõtmistel kasutasime Seagate Barracuda 2 TB 3,5tollist kõvaketast.

Gigabit Ethernet
Võrguketas, nagu nimigi ütleb, ühendatakse koduvõrgu ruuteri või switchiga võrgukaabli abil. Paari aasta vanused kodused keskseadmed ehk ruuterite võrguliidesed toetavad vaid 100megabitist ühendust. Meedia edastamisel koduvõrgus ei saa kiirusele etteheiteid teha, kõik sujub kui kellavärk. Aga näiteks varukoopia tegemisel arvuti kaustast, milles faile umbes 100 MB jagu, kulub umbes tunnike. Meie võrdluse võrgukettad on varustatud Gigabit liidestega. Gigabit-võrgus kuluks sellise koopia tegemiseks vaid 15–20 minutit. Varukoopiate tegemisel tasub ka sülearvuti puhul kindlasti eelistada võrgukaabliühendust. WiFi-ühendus on küll mugavam, aga häiretele altim ning aega kulub veelgi enam kui 100megabitise võrguühenduse korral.

Põhifunktsioonid kasutusse
Seadmetega kaasas olevaid kasutusjuhendeid tasub hoolega uurida, eriti esmasel kasutuselevõtul. Installeerimisprogramm annab nõu ühenduste kohta ning küsib vajalikku teavet. Järgneb seadme vormindamine, ja selleks kulub mõni minut. Installeerimise lõpuks ilmub võrguketas Windows-arvutis võrguseadmete loetellu. Lihtsaks failide teisaldamiseks piisab hiirega lohistamisest. Ka Maci arvutid näevad võrgukettaid, kasutades SMB (Server Message Block) protokolli failide jagamiseks.
Võrgukettaga toimetamisel tasub veidi aega võtta, et luua kõigidele kasutajatele üheselt mõistetav süsteem ja anda loodavatele kaustadele konkreetsed iseloomustavad nimed ning kõike seda ka varukoopiate jaoks. Paljud tahavad kasutada segaseid lühendeid, kuid siis peab neid teiste kasutajate jaoks lahti tõlkima. Kindlaks tuleb määrata ka reeglid, kes kodustest ja millistele kaustadele ligi pääseb. Lisaks üldkasutatavale ketta osale saab igale pereliikmele määrata ka omad personaalsed kaustad, kus igaüks saab ise toimetada.
Varundamine ununeb just siis, kui seda reaalselt vaja oleks läinud. Windowsi kasutajate elu on kergeks tehtud, sest nii 7 kui ka 8 versioonis on automaatne varundamise võimalus. Mac OSi kasutajatele tuleb appi programm TimeMachine, millele tuleb käsitsi selgeks teha, et varundamiseks on nüüd kasutusel võrguketas.
Võrguketaste valmistajad pakuvad ka omi varundusprogramme, millest tavakasutajale on sobivaim WD oma. D-Linki mitmekülgne rakendus on aga sobiv vaid kogenud kasutajale.

Meedia koduvõrgus
Kõik võrdluses osalevad NAS-seadmed jagavad multimeediat koduvõrgus automaatselt. Selle eest hoolitseb tarkvaraline meediaserver, mis toetab DLNA- või uPnP-standardit. Võrgukettad sisaldavad ka iTunesi meediaserverit, lubades Apple Store’i meediaostud kodusesse võrku. Muusikafailide andmete, esitajate ja lugude nimede sünkroniseerimiseks võib kuluda pikki tunde, eriti esmasel loomisel või uuendamisel. Teistest erinevalt käitub aga LaCie, mis saab info hankimisega väga kiirelt hakkama.
Meediaserveri poolt võrku jagatavad fotod, videod ja muusika on kättesaadavad kõikide DLNA-toega seadmetele, näiteks Xbox 360 ja Playstation 3 mängukonsoolidele või taibuteleritele. Tahvlid ja nutitelefonid vajavad juurde tarkvara, mis toetab DLNA teenust, sobivad näiteks Skifta, iMediaShare või Woala.
Väikest peavalu võib tekitada erinevate seadmete kokkusobivus meediafailide taasesitamisel. Video, heli ja pildifailide vorminguid ja nende kombinatsioone on tuhandeid ja võib juhtuda, et mõni kodune seade ei suuda üht või teist meediafaili esitada. Halvaks näiteks on siinkohal filmide subtiitrid, millesse erinevate tootjate seadmed suhtuvad erinevalt – üks mängib kenasti ja teine lihtsalt keeldub teksti ekraanile toomast.

Isiklik pilveserver
Ka sõbra pool külas olles, kui tekib soov näidata omi kauneid puhkusepilte või loodusfotosid, tulevad võrgukettad appi. Selleks pole muud vaja kui võtta interneti kaudu ühendust võrku ühendatud võrguseadmega. Nii saab näidata sõbra arvutis oma fotosid, aga on võimalik ka salvestada sõbra fotod sõbra juurest lahkumata otse oma võrgukettale. Samuti on võimalik anda sõbrale kui sinu serveri külalisele privaatne kood, millega siis sõber pääseb oma arvutist sinu võrguketta lubatud kaustadele igal ajal ligi.
Kõik viis võrdluses osalevat võrguketast saavad kaugnäitamisega hakkama, kui kaugseadmeks on arvuti. Hoopis teisiti käituvad võrgukettad, kui proovida pilte vaadata-jagada erineva operatsioonisüsteemiga tahvelarvuti või nutitelefoni abil. LaCie lubab kaugelt ligi vaid iPadi, teised saavad hakkama iPhone’i ja Android-seadmetega. Buffalo ja WD lubavad ühenduda Windowsi isegi telefonidega. Lisaks fotodele suudavad mobiilsed seadmed kaugelt maha mängida muusikat, kuid video taasesitus võib olla raskendatud, ja seda mitte NASi süül. Põhjuseks on koduse internetiühenduse väike üleslaadimiskiirus, mis ADSLi ja koaksiaalkaabli ühenduste puhul on vaid 1 Mbit/s.

Turvalisus
Võrguketta pilveteenused on mõistlik avada vaid korraliku ruuteri tulemüüri korral. Kui täpselt ei tea, siis tasub juhendit hoolega tudeerida ning kindlasti ei piisa salasõnast „kallis” või 1234. Kui võrguketas on turvamata, siis põhimõtteliselt on see ka avatud igale kaugele külastajale.
Huvi pärast sai uuritud testi käigus ka ftp-teenuste logisid. Pärast teenuse avamist üritas keegi Indiast pärit aadressilt sisse muukida. Üritajaid lisandus hiljem nii Hongkongist kui ka Mandri-Hiinast. Esimesed salasõnad, mis häkkijad ära proovisid, olid üldlevinud eesnimed. Elagu sellised eesnimed nagu Tõelemb ja Auleid !
Võitjaks tõuseb WD My Book Live 2 TB ühtlaselt heade ja lihtsate kasutusomaduste poolest, lisaks veel head kiirusnäitajad ja kaasas olnud kasutusjuhend. Kiire ZyXEL NSA310 1 TB on sobiv seade infotehnoloogia spetsile. Salvestusmahtu on küll poole vähem ka kasutusele võtmine võiks veidi lihtsam olla. D-Link ShareCenter ühendub võrku igal pool. Seadmes on ruumi teisele kettale ning kasulikke funktsioone spetsialistile. Buffalo LinkStation Live LS-X2.0TL saab kõigega väga hästi hakkama, välja arvatud kiirusega. Ka LACie CloudBox 2 TB on lihtne kasutusele võtta, kuid kaughaldus ja seadistamise ülesehitus on liiga tahumatu.

WD My Book Live 2TB
Hind: 180 €
Garantiiaeg: 3 aastat
Tootja: Western Digital
www.wdc.com
WD on lihtne ja asine kodune bitihoidla. Kasutusjuhendi järgi õnnestub seadme kasutusse võtmine mugavalt. Andmete lugemiskiirus on testi parim ja ka kirjutamiskiirused on korralikud.
Seade loob automaatselt üldkasutavad kaustad ning pakub võimaluse teha kõigile kasutajatele oma privaatne andmepank. Kaustade loomine on kerge ja loogiline, kasutajaõigused saab määrata väga täpselt.
Igale välja jagatud kaustale saab määrata ka välised kasutajad. Kõik võrguketta kaustad on arvutis kui arvuti enda omad. Lisaks saavad selle võrgukettaga hakkama ka kõik mobiilsed seadmed, ja seda sõltumata kasutatavast operatsioonisüsteemist.
Kaasasolev varukoopiate tegemise tarkvara on kasutajasõbralik ning tegus.

Hea
Kasutuselevõtmine
Juhendid
Kaughaldus
Kiirus
Halb
Puudub USB-liides
Ei saa laiendada

Hinne: 8,8 *****

ZyXEL NSA310 1TB
Hind: 135 €
Garantii: 2 aastat
Tootja: ZyXEL
www.zyxel.ee
ZyXEL on võrdluse kiirem võrguketas. Seadistamise võlusid suudavad nautida ilmselt vaid eksperdid, kuid algajal võib haldusliides esmasel nägemisel silmad kirjuks võtta.
Uusi kaustu on kerge luua ja hiljem hallata. Polkast-nimeline teenus tagab jagatud kaustadele ligipääsu interneti kaudu nii arvutitele kui ka iOSi ja Androidi baasil mobiilsetele seadmetele.
Võimalik on kohe kopeerida valitud fotod Flickri keskkonda ja videod Youtube’i.
Salvestusmahtu on võimalik laiendada eSATA-liidesega kõvaketaste abil. USB-liidesesse sobib printer, USB-kõvaketas või lihtsalt mälupulk, mille sisu on vaja kiirelt teisaldada võrgukettale.
IT-haldur saab soovi korral kasutada ZyXELi SQLi ja veebiservereid.

Hea
Kiirus
Spetsialisti tööriist
USB- ja eSATA-liidesed
Halb
Esialgne salvestusmaht

Hinne: 8,7 ****

D-Link ShareCenter DNS-320L
Hind: 106 €
Garantii: 2 aastat
Tootja: D-Link
www.dlink.ee

D-Linki korpuse kaane all on kaks 3,5tollist SATA-pesa, kuhu tuleb kõvakettad eraldi juurde osta. Hetkeseisuga toetab see seade kuni kahte 3 TB kõvaketast!
Kiirus on keskmisest suurem.
Võrgukaustu saab ise juurde luua, kuid esialgne jaotus paneb kukalt kratsima – kas kuidagi lihtsamalt ei saa? Kasutusõiguste jaoks tuleb määrata nii nimi kui salasõna.
Mydlink kaughalduse saab kergelt kasutusele võtta. Selle abil pääsevad internetti ühendatud Android- ja iOS-seadmed võrguketastega suhtlema kus iganes. Aga arvuti puhul sobib see rakendus vaid failide üksikülekandeks. Tagavara koopia jaoks peaks kasutama mõnda teist rakendust.
Seadmes on funktsioone, mis sobivad vaid eksperdile – ajastatud ftp- ja D-Link DDNS teenused.

Hea
Kaks ketast
Spetsialisti töövahend
Kaughaldus
Halb
Kasutusele võtmine
Aeg-ajalt häälekas ventilaator

Hinne: 8,4 ****

Buffalo LinkStation Live LS-X2.0TL
Hind 192 €
Garantii: 2 aastat
Tootja: Buffalo
www.buffalotech.com

Buffalot on lihtne kasutusele võtta ning see pakub sobivaid teenuseid, aga kiirus ei ole tema parim omadus. Testivõitjaga võrreldes lausa poole aeglasem.
Kaustasüsteemi saab ise luua, igale kasutajale tuleb määrata nii nimi kui ka salasõna. Kausta saab jagada interneti kaudu. Kaughaldust on lihtne tööle saada. Kaugelt pääsevad failidele ligi nii Windows-arvutid kui ka muud mobiilsed Android- ja Apple-seadmed, Windows Phone neile lisaks. Failide sõbrale jagamiseks on lingisüsteem. Valitud kaustu on võimalik sünkroniseerida otse Flickri galeriisse.

Hea
Kaughaldus
Halb
Kiirus (pigem aeglus)
Puuduvad laiendusliidesed

Hinne: 8,2 ***

LaCie CloudBox 2TB
Hind: 180 €
Garantii: 2 aastat
Tootja: LaCie
www.lacie.com

LaCie-s on parajalt võimalusi nii mõnegi kodu tarbeks. Eriti, kui seal on kasutusel Apple’i iOS6 seadmed. Android-seadmed vajavad Google Playst eraldi tarkvara – Wuala!
Kasutusele võtmine sujub kiirelt ja mugavalt. Seade loob kasutajatele omad kaustad, mille sisu ei ole teistele nähtav. Ja kõigile kasutajatele ühise Family-nimelise kausta. Alamkaustu saab ise juurde tekitada, kuid nende jagamist mitte. Kaugelt ligipääsu saab sisse ja välja lülitada, kuid eraldi määranguid seadistada ei saa.
Kaugelt ligipääs sobib arvutis üksikute failide liigutamiseks, kaugelt on võimalik isegi fotosid redigeerida.

Hea
Lihtne kasutusele võtmine
Kaitstud kaustad
Halb
Puudub USB-liides ning muud laiendusvõimalused
Vähe seadmisvõimalusi

Hinne: 8,1 ***

Sarnased artiklid