Kodune helisüsteem korda
Harri Slip

Olgugi et laserplaadi asemel jõuab muusika tänapäeval kuulaja kõrvadeni enamasti mobiili, tahvli või arvuti kaudu, ei kostaks ikkagi midagi, kui neil poleks kõlarit. Kõlareid on saadaval aga igas suurus- ja hinnaklassis, rääkimata kvaliteedist – teeme neist väikese ülevaate.

Juhtmevabad kõlarid on loomulik jätk nutiseadmetele ja sealt kuulatavatele striiminguteenustele nagu Apple Music, Deezer, Spotify või Tidal. Nii mõnigi alustab Bluetooth-kõlaritest ning alles nõudmiste kasvades jõuab suuremate lahenduste juurde. Ka vanemaid hifi-süsteeme saab edukalt kaasajastada juhtmevabadust lisavate liideste abil.

Olgugi et Bluetooth-ühendus toimib enamasti probleemideta, on heli kvaliteeti arvestades eelis WiFi-l, eriti kui on tegemist suuremate ja kallimate kõlaritega. Koduvõrguga ühendatud WiFi-kõlarid saab soovi korral ka sünkroniseerida ning kasvõi kogu elamises sama muusikat kuulata. Võimalik on kuulatav muusika või saade panna kuulajale järgnema – alustada kuulamist köögis, siis elutoas, duši all ja õhtu lõppedes magamistoas ning sama kanalit erinevates kohtades. Süsteemi saab juhtida mobiili ekraanilt ja ilmselt lähitulevikus hoopis häälkäsklustega. Nn multiruum-süsteemid on olemas olnud juba aastakümneid, aga nutiseadmed, striiminguteenused ja kodused WiFi-võrgud hõlbustavad tunduvalt nende koostamist ja juhtimist.

Täna on taolised lahendused pakkuda lugematutel tootjatel ja seadmeid neisse lisandub üha. Kui tänavaküsitluses uurida, kas ostaksid 2000–5000eurose koduse multiruum-helisüsteemi, siis jaatavaid vastuseid vaevalt kuulekski.

Õnneks ei pea aga taolist väljaminekut tegema korraga, sest seadmeid saab osta juurde ja lisada ükshaaval. Oletame, et kööki või söögituppa on vaja seadet, millest kuulata raadiot ja Spotifyd, ning esimese mõttena tundub hea idee osta Bluetooth-kõlar. Pigem aga tasuks kaaluda, kas poleks mõistlik valida hoopis WiFi-võrguga ühilduv seade, mida saaks hiljem siduda teiste samalaadsetega. Kui siis hiljem on plaanis uuendada elutoa seadmeid, saab need kenasti köögi oma(de)ga samasse võrku ühendada.

Testisime striiminguteenuseid ja multiruum-süsteemidega ühilduvaid kõlareid ja võimendeid hinnaklassist 150–12 000 eurot. Vaatamata näiliselt suurele valikule, on need kõigest piisake meres, aga annavad loodetavasti natuke aimu, kuidas ja mille baasil kodust helisüsteemi koostada. Paljusid Bluetooth- ja WiFi-kõlareid saab ka poes kuulata, aga tasub arvestada, et suures poesaalis ei kõla need nii tüsedalt nagu väiksemates kodustes ruumides.

Loe pikemalt augusti Tehnikamaailmast!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid