Kodu kontrolli alla
01.07.2013

Paar kuud tagasi esitles Elion uut Eestis arendatud teenust nimega kodujuhtimine. Uurime, millega on tegu.

Kui astuda hämarasse tuppa, siis süttib valgus automaatselt. Kui välisuks avatakse, siis alustab esikukaamera salvestamist. Või saadetakse omanikule näiteks SMS või e-kiri. Palju kulutab elektrit televiisor, pesumasin või elektriradiaator? Need mõned näited – ja mitte ainult – mahuvadki mõiste alla „kodujuhtimine” ning just seda Elion pakubki.
Nutika kodu lahendusi on maailmas mitu, et mitte öelda palju. Mille poolest siis on Elioni oma erinev või parem? Esiteks on tegemist täiesti n-ö nullist arendatud asjaga – koostöös värvikaminevikulise Eesti start-up’iga Yoga. Seniste süsteemide massiivsus, installeerimise keerukus ja killustatus olid just need aspektid, mis taolise mõtteni viisid. Samuti ei tundunud (mitmel põhjusel) sobivaima ideena lihtsalt vahendada mõne välismaise tootja seadmeid ja teenust.
Elioni kodujuhtimine on n-ö pilvepõhine – kasutaja ja kodu suhtlust vahendavad Elioni serverid, kasutajaliideseks on tavaline dünaamiline veebileht. Nutika kodu südameks on keskseade, mille külge ühenduvad juhtmevabalt (ZigBee, vt TM, 5/2013) erinevad sensorid-andurid – nagu pistikud, liikumisandurid, energiamõõdikud jne. Kokku võib neid ühe keskusega siduda kuni 20. Keskseadme toimivus on garanteeritud pidevalt ehk n-ö 24/7 – elektrikatkestuste puhuks on seadmes aku ning lisaks kaabelinternetile ka mobiilse andmeside võimalus.

Hetkel pakutavad seadmed kodu juhtimiseks:
Keskseade (183 €) – suhtleb teiste seadmete ja välismaailmaga ning kuvab erinevat infot sensoritelt ja/või ilmaportaalidest.
Nutipistik (40 €) – võimaldab monitoorida seda läbivat koormust (kuni 3500 W) ning lülitada end sisse-välja. Lisaks toimib ZigBee võrgupikendajana.
Akna- või ukseandur (33 €) – teavitab, kas aken-uks on kinni või lahti, lisaks sisaldab temperatuurimõõdikut. Toimib patareiga, mille tööiga kuni aasta.
Liikumisandur (33 €) – lisaks liikumise fikseerimisele mõõdab valgustugevust kolmeastmeliselt – valge, hämar, pime –, aga samuti temperatuuri. Toimib patareiga, mille tööiga on mõõdetav kuudes.
Suitsuandur (50 €) – peale suitsu mõõdab ka temperatuuri. Toimib patareiga, mille tööiga on kuni aasta.
Elektrimõõdik (43 €) – mõeldud kinnitamiseks peakilbis asuvale vooluarvestile, „loendab” fotosilma abil seal asuva LEDi vilkumist, mis näitab energiakulu. Ei sobi ajaloolistele, nn kettaga arvestitele. Toimib nii akuga kui võrgutoitel.
Pult (33 €) – võimaldab keskseadme raadiuses valverežiime sisse-välja lülitada, olemas on ka nn paanikarežiim.
IP-kaamera (150 €) – ainus seade, mis otseselt ei suhtle keskseadmega, vaid otse Elioni serveritega, ning liidetakse vastava kasutajakontoga. Toimib ainult võrgutoitel.

Kuidas panna seadmed toimima?
Kõigepealt tuleb nutikodu omanikul end autentida ID-kaardiga ning registreerida konto. Edaspidi saab omanik administreerida kogu kodujuhtimist, lisada/kustutada kasutajaid jne jne. Seadmete ühendamisel pole vaja ei elektriku- ega inseneriharidust – vähemalt teoorias. Karbist välja võttes ja sisse lülitades „paarituvad” seadmed ise keskusega ning on pärast seda kasutajaliideses nähtavad. Seadmeid saab lisada mis tahes kombinatsioonis. Maksimaalne omavaheline kaugus on vähemalt 10–20 meetrit, enamasti rohkemgi, olenevalt levitingimustest. Kuid püsiva toitega seadmed (nagu nutipistikud) toimivad ZigBee-võrgu pikendajana. Näiteks kui levi ei ulatu garaažist keskseadmeni, tuleks lihtsalt „tee peale” panna üks (või rohkem) nutipistikut. Lahendus ise baseerub ZigBee-nimelisel standardil, ent seadmed peavad olema Elioni poolt eelseadistatud. Mis tähendab, et päris kolmandate tootjate ZigBee-asju pole võimalik Elioni koduvõrku ühendada.
Hinnad seadmete taga tähendavad, et neid on võimalus välja osta. Õigemini, neid saabki ainult osta, mitte rentida – soovi korral ka järelmaksuga. Teenuste eest tuleb maksta kuutasu, mille suurus algab 10 eurost. Mida rohkem funktsionaalsust või andmeruumi tahta, seda suurem kuutasu.

Kasutajaliides, nagu öeldud, baseerub veebilehel, ning on loomulikult (ka) eestikeelne. Kui seadmed ühendatud, siis saab need ka virtuaalses kodus õigetesse kohtadesse sikutada. Selleks tuleb tubade plaan või ülevaatlik foto/joonis üles laadida, ning vastavad nutividinad tõsta sinna, kus nad ka tegelikult asuvad. Lisaks niisama temperatuuride, tarbimiste, liikumiste jne vaatamisele ning nutipistikute lülitamisele on võimalik luua n-ö reegleid, mis võimaldavad tekitada sõna otseses mõttes lugematus kombinatsioonis seoseid anduritelt saabuva info ja tegevuste vahel. Erinevaid muutusi saab ka monitoorida ülevaatlike graafikutena – näiteks saada aimu, mis ja millal kõige rohkem elektrit tarbib või kuidas temperatuurid aja lõikes kõiguvad.

Süsteemil on olemas ka valvefunktsionaalsus, olgugi et otseselt pole tegemist valvesüsteemiga – nagu Elion rõhutab. Puldilt saab aktiveerida kaks valverežiimi – tavavalve, mis arvestab kõiki andureid, ja öövalve, mis ei arvesta liikumisanduritega, vaid ainult uste-akende omadega. Lisaks on olemas ka paanikanupp. Kui kodust koos puldiga ära minna, saab kodu soovi korral ka automaatselt valvestada.

Kuhu ja kui paljudele sõnum saadetakse (või helistatakse), kui tekib häire, on juba kasutaja fantaasia ja vajaduste küsimus. Süsteemi on võimalik siduda ka G4Si turvateenusega.

Kuna lahendus on n-ö pilvepõhine, siis on valvefunktsionaalsusel nii mõnedki plussid – kui näiteks pahalasel õnnestub kuidagi keskseade täiesti rivist välja viia, siis saabub häire kas või seepärast, et Elioni serverid kaotasid keskseadmega ühenduse. Täpselt sama juhtub siis, kui mõni andur enam ei toimi (või ei suhtle keskseadmega) – kasutaja saab kohe teate. Samuti on nii sündmuste kui videosalvestuste ajalugu talletatud turvaliselt serveripargis – nii et keskseadme varguse või hävimise puhul ei juhtu infoga sama.

Kuna kodu haldamine toimub läbi brauseri, ei ole mobiilis/tahvelarvutis vajadust erirakenduse järele. Samuti, kui näiteks peaks telefon varastatama või kaduma, saab kohe veebi vahendusel ükskõik millisest seadmest oma konto paroolid muuta.

Kokkuvõtteks
Praktika kinnitab, et täpselt nii, nagu Elion lubab, ka on – süsteemi ülespanek on lihtne, pole vaja ei suuri teadmisi ega tehnikut. Mis teisest küljest, vähemalt täna, toob kaasa ka mõningad miinused – kui „nuti” osas veidi nõudlikumaks muutuda. Nimelt on ainsaks hetkel tegelikult kaugjuhitavaks seadmeks nutipistik, mida on küll lihtne paigaldada, aga millega just liiga palju juhtida ei saa. Kui näiteks on sooviks kas või laelampi kaugelt vilgutada, siis praegu taolist võimalust pole, rääkimata keerukamatest lahendustest, nagu koduste multimeediasüsteemide ohjamine, küttesüsteemide monitoorimine-juhtmine jne jne. Seega jääb mingi ja võib-olla suur osa kodust täpselt sama mittenutikaks nagu ennegi. Positiivne aga on, et eestimaine süsteem tegelikult ka töötab nagu lubatud ning Elion arendab seda edasi – näiteks laelampidemoodul peaks valikusse lisanduma sügisel. Kodujuhtimist on plaanis hakata pakkuma ka teistes maades, kus Telia Sonera teenused esindatud.
Kel nüüd tekkis asja vastu huvi, aga pole päris kindel, kas kodu ikkagi tegelikult ka juhtimist vajab, siis on võimalik Elioni nutikodu kuni 30. septembrini kuu aega tasuta proovida – n-ö stardikomplektis on keskseade, kaks ukseandurit, liikumisandur, suitsuandur ja pult.

____________________________________________________________________
Fibaro
Kui Elioni lahendus kipub kitsaks jääma või ei sobi mõnel muul põhjusel, võib uurida süsteemi nimega Fibaro. Eestis müüb ja paigaldab Fibaro seadmeid ja lahendusi Indome (www.indome.ee). Erinevalt Elioni lahenduses kasutusel olevast ZigBee-standardist, baseerub Fibaro nutikodu tehnoloogial nimega Z-Wave. Kui ZigBee arendamise taga on firmade liit, siis Z-Wave’i arendab üks tootja nimega ZenSys. Üldistades võib öelda, et ZigBee on paindlikum ning tehnoloogiliselt suutlikum standard, samas kui Z-Wave jällegi ühildub teiste sama standardit kasutavate seadmetega alati sajaprotsendiliselt. ZigBee puhul saab iga lõpplahenduse tootja seadmeid n-ö isikupärastada, ehk siduda vaid oma lahendustega – garanteerides niimoodi küll 100% sobivuse, ent samas piirates kasutaja valikuvõimalusi seadmete osas.
Standardeid võrreldes ei saa aga ühte teisest paremaks pidada – mõlemal on omad head ja vead ning tegelikkuses teevad mõlemad kasutaja poolt vaadates sarnast asja. Fibaro süsteemis on aga väga lai valik erinevaid andureid ja kontrollseadmeid, millega on võimalik teha praktiliselt kõike, milleks vaid fantaasiat jätkub. Z-Wave standardi väiksemat ühendusturvalisuse astet silmas pidades sobiks Fibaro paremini eramusse – või piirkonda, kus raadiolevi hõredam. Kuutasu Fibaro moodulitel pole, ent seadmete hinnad on suurusjärgu võrra krõbedamad – soodsaima nutikodu komplekti alghinnaks on 899 eurot.

Sarnased artiklid