K…i telefon, ära jama!
Raimo Ylönen
01.03.2017

Talvisel ajal võivad juba väiksedki külmakraadid panna mõne tänapäevase mobiiltelefoni täielikult tarduma. Näib isegi nii, et muude omaduste paranedes on külmakindlusega asjad halvemaks läinud. Nii võib aga just selle kõige tähtsama kõne tegemine võimatuks osutuda.

Apple iPhone 7 Plus
Huawei Honor 8
Huawei P9
LG V10
Samsung Galaxy S7 Edge
Sony Xperia Z5
OnePlus 3T
Oukitel 6000 Pro

Põhjus, miks nii juhtuda võib, on enamasti selge: ahnelt bitte neelav ja kavalate rakendustega täidetud aparaat on viidud selle jaoks võõrasse, lausa sobimatusse keskkonda. Kontoridžungli jaoks suurepärane seadeldis on järsku sattunud välitingimustesse ja pakase kätte. Tundub lausa, et mida kallim aparaat, seda külmakartlikum see on.

Akumured
Ekraanid on läinud suuremaks, protsessorid võimsamaks, mõlemad nõuavad akult üha enam. Aparaadi tehnilised näitajad on häälestatud võimalikult heaks, aga akude vastupidavus pole paranenud. Pigem vastupidi. Reeglina tuleb mobiil vähemalt korra päevas laadima panna, kasutamisest olenevalt ka sagedamini.
Kõige rohkem kurnavad akut uuemad GPS-rakendused ning muidugi kaamerat ja ekraani pidevalt aktiivsena hoidvad rakendused. Põhjused aku kiireks tühjenemiseks on seega olemas. Pole sugugi keeruline lasta aku tühjaks vähem kui paari tunniga.
Veel raskemaks läheb olukord siis, kui telefon külma kätte viia. Numbrid näitaksid nagu, et aku on veel üsna täis, aga kui telefon jääb pikemaks ajaks jope välistaskusse või kalapüügivarustuse kotti, paistab elekter kiiresti otsa saavat. Telefon võib tarduda ja helistamine enam ei õnnestu.
Liitiumfooliumist kokku keeratud mobiiliaku ei taha miinuskraadide juures hästi energiat toota. Voolu tekitav keemiline reaktsioon aeglustub ja nii lõpevadki varud kiiremini kui soojades oludes. See pole küll veel kogu tõde.

Ettevaatlik nutikaitse
Tänapäevase nutitelefoni aku on ise ka nutikas, ehk siis selles sisaldub elektroonikat, mis läheb külma käes hõlpsasti omadega sassi. Saadab näiteks teate, et aku on tühi ja telefoni kasutamine tuleb kohe lõpetada, kuigi voolu oleks varuks veel ohtrasti. Kaitsesüsteem mõõdab aku elementide temperatuuri ja kui leiab selle liiga külma olevat, lülitab aparaadi igaks juhuks välja.
Ka mõne energiamahuka rakenduse, nagu kaamera või välklambi välitingimustes käivitamine võib telefoni otsekohe tarduma panna. Paremal juhul jõuavad enne ekraanile ilmuda hoiatavad veateated. Enamasti hakkab telefon jälle tööle, kui seda mõned minutid käes soojendada või see keha lähedale, näiteks kaenla alla pista.
Pole just abiks, et peaaegu kõigis tänapäeva telefonides on aku niiviisi paika pandud, et kasutaja ei pääse ligi. Külmunud akut ei saa asendada soojast taskust võetud varuakuga. Õnneks on küll saadaval akupangad, millega saab seadme jälle töövõimeliseks elustada.

Külm tarretab ka puuteekraani
Nutitelefonide mahtuvusmuutuste põhimõttel toimiva puutetundliku ekraani kasutajaliides võib külmaga samuti raskustesse sattuda. Ekraanil nähtavad ikoonid ei toimi nii erksalt kui soojas. Võib tekkida tunne, et telefon ei reageeri enam üldse.
Udune või märg ekraan ei toimi. Juba ekraani pinnale kogunev jääkirmetis ajab puuteekraani segadusse. Ekraan ei täida sõrmeotsaga antud korraldusi ja telefon võib hakata tegema hoopis valesid asju. Enamasti saab neist vigadest lahti, kui ekraan kasvõi särgisabaga kuivaks pühkida.
Külmast kangete sõrmedega pole nutitelefoniga helistamine ja numbrite valimine sugugi lihtne. Kõigepealt tuleb ekraan ju mingi nupu abil aktiveerida, siis lukustus sõrmega mööda ekraani vedades maha võtta. Alles siis saab hakata numbrit valima või kontaktide nimekirjast seda numbrit otsima. Lörtsisele ekraanile sõnumi kirjutamist ei tasu mitte proovidagi.

Paar põhilist reeglit
Mõnedki mured saab ära hoida, kui kasutada telefoni külma ilmaga välioludes võimalikult vähe. Päris loobuda sellest vahel küll ei saa. Seega tasub meeles pidada paari külma telefoni kohta käivat lihtsat reeglit.
Telefoni aku ei tühjene pakasega täielikult, vaid aparaat jääb talveunne, kus selle kaitsesüsteem vähendab välja antavat voolu. Halvemal juhul tardub telefon täielikult. Tõsise pakasega välja minnes tuleks aku enne saja protsendini täis laadida.
Mõistlik on hoida telefoni sisetaskus keha ligidal, püksitasku nii hästi ei sobi.
Hea mõte on võtta kaasa ka akupank. Siis saab tõrkuva telefoni väiksema vaevaga jälle töökorda.
Tasub meeles pidada, et ilmselt pole nutitelefonid valmistatud põhjamaiselt külmades oludes kasutamiseks. Kui ekraan jääbki pimedaks ja selle põhjuseks osutub äkiliste temperatuurimuutuste käigus telefoni tekkinud niiskus, siis valmistaja arvab üldiselt, et see garantii alla ei käi. Omanik ise vastutab, et kallis aparaat jope välistaskus külma ei saaks või ööseks autosse ei ununeks.

Lisa leiad märtsi Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid