Kevad elavdas autoturgu
02.06.2013

Kui märtsis kukkus Eesti automüük aastatagusega võrreldes üle pika aja miinusesse, siis aprillis pandi taas jalad põhja ja viidi müüginumbrid uuesti plusspoolele.

Seekordne näitaja, 1936 uut sõiduautot, tähistab edukaimat aprillikuud alates 2009. aastast, kuid jääb kaugele maha aastate 2007–2008 näitajast, mil kevaditi 2700–2800 autot tavaline taks oli. Võrdluseks – mullu aprillis jõuti 1765 autoni, mais-juunis aga hoiti enam-vähem 1950 auto taset.
See, et markide esikolmikus jagavad omavahel maid Toyota, Volkswagen ja Honda, on sel aastal tavaline. Küll aga üllatas seekord Kia neljanda kohaga. Nii ongi aasta vahekokkuvõtetes TOP10 suurimaks uudiseks Kia kerkimine 9. kohalt koguni seitsmendaks. Aprillis võeti Eestis esmaselt arvele 141 uut Kiat ja seda oli enam nii Škodadest, Peugeot’dest, Renault’dest kui Hyundaidest.
Kia seekordse edu taga on suuresti linnamaastur Sportage, mis aprillis koos Honda Civicuga mudelite pingereas esikohta jagas. Aasta lõikes on siiski endiselt tipus teine linnamaastur – Honda CR-V, mille edu Toyota Avensise ees juba enam kui 120 auto suuruseks veninud on.
Kevade saabudes on maasturite osakaal Eesti automüügis veidi langenud, kuid maastureid müüdi lõppenud talvel ja kevadel siiski palju jõudsamalt kui varasematel perioodidel. Autode müügi- ja teenindusettevõtete Eesti liidu (AMTEL) hinnangul on seda mõjutanud nii pikale veninud talv kui ka teede ja tänavate nukker olukord. Nii ongi mudelite pingereas CR-V teistel eest läinud, kuid taga on võitlus seda tihedam. Viimastel kuudel teist kohta hoidnud Nissan Qashqai lasi nüüd Toyota Avensise endast mööda, tagapool tegi aga korraliku tõusu Honda Civic, kes veel kuu aega tagasi oli alles 8. real – nüüd kerkis see mudel koguni esikuuikusse. Esikümnest kukkus aga välja Subaru Legacy, loovutades koha Toyota RAV4-le.
AMTELi andmetel suurenes lisaks sõiduautode hüppeliselt kasvanud müügile ka tarbesõidukite müük. Tõsi, sedavõrd suurt hüpet selles sektoris ei olnud, kuid aprillis üle antud 316 kaubikut, veokit ja bussi on siiski rohkem kui eelmisel kuul. Tarbesõidukite poolelt oli edukaim Citroën 59 autoga, järgnesid Volkswagen 53 ja Peugeot 43 autoga. Veokeid osteti aprillis täpselt sama palju kui märtsis (60) ja siin tegid parima tulemuse Volvo ja Scania.

Sarnased artiklid