Kellega luurele minna?
Vello Kala
01.07.2007

Eestlased armastavad autoreise. Kõige meeldiva kõrval on see tähendanud aga ka kümneid kaardilugemispeatusi igas suuremas võõras linnas. Enam pole see vajalik – GPS-navigaator viib teid hotelli ukse ette, kui te vaid riiki, linna, tänavat ja majanumbrit teate. Navigaatorite valik on suur, samuti hinnakäärid – müügil on seadmeid kahest ja poolest kuni neljakümne tuhandeni. Levinuimad on siiski seadmed, mida “autosse ehitada” pole vaja – võtad ta karbist, kinnitad iminapaga tuuleklaasile ja maailm on sinu ees valla!

Clarion Map 770
Garmin Nüvi 660
Sikura Galileo 3.5
Sony NV-U71T
VDO Dayton PN 2050

Sellised navigatsiooniseadmed on nüüd pea iga tarbeelektroonika valmistaja tootenimekirjas ning müüginumbrid kasvavad kiiresti. Pole ka ime – odavam lahendus, GPSiga ühendatud sülearvuti on kohmakas (lisaks ei kesta arvuti rappuvas autos kuigi kaua) –, auto lisavarustusena pakutav seade aga kordades kallim. Lisaks areneb elektroonikatööstus autotööstusest hoopis kiiremini, nii et leppides autoga kaasa tuleva seadmega olete maksnud väga palju tehniliselt juba vananeva toote eest.
Eesti jäi selles mängus stardiga veidi hiljaks, seda küll mitte oma süül. Lihtsalt kahel juhtival GPS-kaarditootjal polnud Eesti ala katvaid kaarte. Tänaseks on vähemalt Tallinn ja põhimaanteed nii Navteqi kui Tele Atlase kaarte kasutavatel seadmetel olemas ning tuleval aastal peaks kaetud saama juba kogu Eesti. Aga ega me oma kodus eriti ära eksimist kardagi, navigaator on hindamatu abimees võõrastel teedel ja linnades.
Mõne aasta eest teadsid GPS-seadmetest meil vaid purjetamise ja paatidega seotud inimesed – GPS on merel, kus teadupärast teeviitu napilt, asendamatu abimees. Tänaseni paikneb mitu navigatsiooniseadmeid pakkuvat kauplust Pirita purjespordikeskuses. Ent paljud on leidnud tee ka pea igasse elektroonika- või autopoodi.
Omaette probleem oli, millised seadmed võrdlustesti võtta. Meie selle ala turg on veel nii noor, et turuliidritest ja autsaideritest pole põhjust veel rääkida. Testi valitud Clarioni, Garmini, Sikura ja Sony tooted peaks siiski andma saada olevatest üsna hea ülevaate.

Testi leiad juulikuisest Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid