Kas Soome uueks Nokiaks saab Nokia?

President Lennart Meri paljude ajalukku läinud mõtete seas on ka üleskutse eestlastele leida soomlaste eeskujul oma Nokia. Vaevalt oskas Meri tol ajal arvata, et veidi enam kui kümmekond aastat hiljem tuleb soomlastel ise uut Nokiat otsima hakata.
Sügise hakul jahmatas äri- ja tehnikaringkondi teade Nokia mobiiliäri müügist Microsoftile. Asi oli eriti valus soomlastele, aga eks see puuduta meidki, on ju Nokiatega mobiilimaailma sisenenud enamik tänastest mobiiltelefoni kasutajatest. Aastate eest oli Nokia siin nii kõva tegija, et me ei rääkinudki Nokiatest – oli see siis 3110, 5110, 6150 või mis iganes number – kõik teadsid, millest käib jutt!

Aga siis võttis keegi Steve Jobs 2007. aasta jaanuaris taskust iPhone’i ja maailm muutus! Muidugi, Nokiate ekraanidel roomas Snake edasi (mingist Angry Birds’ist polnud siis veel lõhnagi), aga jah – maailm polnud enam endine.

Nokia telefonid olid (ja on tänaseni) väga head, aga sellest enam ei piisa. Telefonitootja nimi ei ole enam nii oluline – tähtis on operatsioonisüsteem, mida see telefon „jooksutab“. Ja siin astus Nokia ämbrisse, lastes konkurentidel eest minna.

Tehingu teine osapool, Microsoft, tahab mobiiliäris Apple’ile ja Google’ile konkurentsi pakkuda. Siin pole tal muud võimalust kui oma tegevust tarkvara poolelt ka „raua“ poole laiendada. Nokia on loogiline „saak“, sest Nokiad kasutavad Windowsi platvormi. Omaette teema on hind – parimatel aegadel 110 miljardit eurot maksnud firma, kus töötab üle 30 000 inimese, läks kaubaks 5,5 miljardi euro eest ehk odavamalt, kui seesama Microsoft Skype’i ostis! Siit on lihtne jõuda vandenõuteooriani – Microsoftist värvatud Nokia uus boss Stephen Olop oli n-ö Trooja hobune, kelle ülesandeks oli Nokia hind võimalikult alla viia ja see siis oma endisele (või mine tea, kui endisele…) tööandjale maha müüa. Kas see nii ka oli, saavad ajaloolased ja ajakirjanikud veel kaua uurida.

Ehkki Nokia nime ei müüdud, pole välistatud, et Nokia maailma mobiilimaastikult üldse kaob. Samas ei saa 100protsendiliselt maha kanda ka võimalust, et Nokia pärast 2015. aastat naasta võiks. Hoitav analoogia on soomlastel ju naabrite juurest võtta – oli Ericsson, siis Sony Ericsson ja nüüd vaid Sony…

Aga võib-olla ei tulegi soomlastel uut Nokiat otsima hakata ja uueks Nokiaks on hoopis… Nokia ise. Suhteliselt noore tegijana telekommunikatsioonimaailmas tegi kunagine kõva kummikutootja omal ajal kannapöörde – äkki on soomlastel nii palju sisu, et nüüd järgmine teha?

Sarnased artiklid