Kas adrenaliin jääb pildile?
Glen Pilvre
04.01.2012

Kui suured profikaamerad maksavad terve varanduse, siis palju võiks maksta veel need kaamerad, millega toodetakse muu hulgas ka ekstreemkaadreid ühe tuntud BBC autosaate tarbeks? Muidugi on see trikiga küsimus – profid kasutavad kummalisel kombel paljuski samu ekstreemkaameraid, mida iga lihtsurelikki saab endale huvi korral osta. Kas aga osta Contour, GoPro või hoopis Midland – see on juba raskem küsimus.
Kuna aspekte, mida kaameratel võrrelda, on lausa lõputult, proovisime sedapuhku ülevaate liigitada peamisteks alamkategooriateks – nii hästi-halvasti kui see õnnestus.

Contour Plus
GoPro Hero 2
Midland XTC-300

Pildi kvaliteet
Kui aastaid tagasi oli Full HD midagi märkimisväärset, siis täna pole see ju uudiseks enam mobiiltelefonidegi puhul. Kõrgteravat pilti toodavad kõik kaamerad, soovi korral saab valida madalamaid resolutsioone. Teravuse kõrval pole väheoluline ka videokaadrite arv sekundis ning siinkohal seab lati kõrgeimale GoPro – WVGA puhul saab filmida kuni 120 kaadrit sekundis, Contouril on vastav näitaja 60. FullHD režiimis võimaldavad kõik kaamerad 30 fps salvestust.
Vaatamata muutumatule välimusele, võrreldes eelmiste versioonidega, on Hero 2 ja Contour Plus sisemuselt peaaegu et uued kaamerad. Hero2 sensoril on senise 5 Mpx asemel 11 Mpx ning ka pindalalt on uus sensor umbes kaks korda suurem – mis tähendab, et parem resolutsioon ei tulnud valgustundlikkuse arvelt. Ka klaasist f/2.8 optika ja protsessor on uued. Contouri sensor on megapikslitelt sama, ent kuuest läätsest koosnev f/2.8 optika on samuti uus.
GoPro-l on muutus võrreldes eelmise mudeliga eriti märgatav ja n-ö karbist-välja asetustega toodab GoPro oluliselt kärtsumat-kontrastsemat pilti kui Contour. Viimase pilt on tavaseades palju pehmem just kontrasti ja teravustamise osas – nii on kenasti näha detailid ka tumedatel aladel, mis GoPro pildis juba süsimustana näivad. Ka pildi detailsuse osas on väike eelis Contouril, aga eks karuteene Herole võibki teha just üliagressiivne autokontrast ja teravustamine. Contouril saab säritus- ja teravustamisparameetreid reguleerida ning heleduse-kontrasti osas ise sobivaim asetus leida – mida GoPro ja Midland ei võimalda. Ka on võimalik valgebalanssi muuta – kas valida eelseadistatud valikute seast või ise määrata.
Midlandi pilt on veidi vähem kontrastne kui Herol, aga umbes sama erksa koloriidiga – ehk üldse mitte halb. Hämaramas hakkab aga Midlandi detailsus kiiremini hajuma kui konkurentidel. Midlandi tehnilistest andmetest leiab ka dünaamilise pildistabilisaatori, aga mingit nähtavat stabiliseerivat efekti küll ei ilmnenud.
GoPro uus 11 Mpx sensor võimaldab detailirohkemaid fotosid, video kõigi resolutsioonide puhul on olemas väärt omadus vaatenurka muuta. Full HD 1920 x 1080 vajab ju laias laastus vaid 2 megapikslit, seega on kroppimisruumi laialt. Valida saab kolme nurga vahel – 170, 127 ja 90 kraadi. Contouri 5 Mpx sensor võimaldab 1080p puhul 130kraadist nurka, 720p puhul 170st, Midland 1080p puhul 127- ja madalamal resolutsioonil 140kraadist.
GoPro kiire protsessor tähendab ka kiiremat sarivõtet – täisresolutsiooniga fotosid saab klõpsida 2 tükki sekundis kuni kaardi täitumiseni või siis sekundi vältel tulistada koguni 10kaadrilisi valanguid. Contour pole fotode sarivõtte osas pingutanud – endiselt saab teha fotosid alates 3sekundilisest intervallist. Midlandiga fotosid teha ei saa, ent see-eest pole vaja mõistatada, mis režiimis kaamera parajasti on – video salvestus on igal juhul garanteeritud.
Kokkuvõte: kõige kontrastsemat-värvikamat pilti kohe-karbist pakub GoPro – ent mingeid reguleerimisvõimalusi koloriidi ja särituse osas pole. Contouri pilt on valgusvarjundite ja detailsuse osas nüansirikkam, aga esmapilgul luitunum. Kui järeltöötlus plaanis, tasub eelistada Contouri, kui aga video kohe YouTube’i tulistada, paistab rohkem silma GoPro. Midlandi pildikvaliteedi kohta ei saa midagi halba öelda, kontrastilt on see GoProga sarnane.

Ekstreemsuskindlus
Tehnilisest suutlikkusest pole vähem oluline kasutusmugavus – kui selline sõna üldse ekstreemoludesse sobib. Ja siinkohal peab tunnustama kõige odavamat.
Mingeid sisse-väljalülitamisnuppe Midlandil pole, suur slaider-tüüpi lüliti asub kaamera peal. Kui aku on sees ja slaider ettepoole nihutatud, siis kaamera filmib. Kui slaider tagasi nihutada, lülitub kaamera välja. Lihtne ja konkreetne – pole muret, et kaamera võiks sisse unustada vms. Tõsi ta on, et Midland pole slaideri-loogikat ise leiutanud, vaid „laenanud” Contourilt.
Contour Plusi suurim miinus (suure slaideri-plussi) kõrval on aga just see, et kaamera tuleb kasutamiseks eelnevalt siiski mikroskoopilisest nupust sisse lülitada – ainult slaideri nihutamisest ei piisa (piisab Contouri uusimal odavamal mudelil Roam). Sisselülitamiseks tuleb avada kaamera tagapaneel – teoorias peaks saama kasutada ka kummist lülitit paneeli peal, ent näpuga on seda võimatu nii sügavale vajutada kui toimimiseks vaja – ausalt öeldes kummaline disainiämber sellise hinnaklassi seadmel!
Hero on jäänud truuks oma loogikale: üks nupuvajutus alustab salvestust ja teine vajutus lõpetab, aga lisanud nüüd kaamera igale küljele ühe kontroll-LEDi. Kui enne vilkus salvestades ainult üks LED esipaneelil ning kõik videod algasid kas-ikka-vilgub uuriva näoga suures plaanis, siis nüüd pole enam vaja autoportreega alustada. Küll ei saa aga neid LEDe ikkagi ise kontrollida, kui kaamera näiteks kiivri küljes ja kiiver peas – selles osas on Contouri ja Midlandi sõrmega tuntav slaideri-loogika palju ekstreemsuskindlam. GoPro on aga Hero 2le lisanud ühe väärt uuenduse nimega one-button-režiim, mis võimaldab automaatselt kaamera salvestuse aktiveerida kohe peale sisselülitamist. Siiski peab rõhutama, et Hero vajab rahulikku meelt ja soovitatavalt kasutusjuhendiga tutvumist – muidu võite hiljem avastada, et oodatud video asemel on kaamera piirdunud ühe fotoga.
Lisaks salvestusnupule on oluline ka see, mis jääb kaamera vaatevälja. Midlandiga on asi lihtne – keerate kaamera enam-vähem õigesse suunda ning pärast videoid vaadates selgub, kas läks täppi või ei – mingit monitooringuvõimalust salvestamisel pole. Monitooringuvõimalust polnud ka mullustel GoPro ja Hero mudelitel, ent tänaseks on mõlemad firmad oma lahendused letti löönud. GoProl saab kaameraga ühendada ekraaniga lisamooduli (ehk n-ö BacPaci), mis muudab Hero miniatuurseks LCD-ekraaniga digikaameraks. Ekraan on kahjuks abiks aga ainult siis, kui kaamera asub silmade vaateväljas – kui olete kaamera kiivrile kinnitanud ja kiivri pähe pannud, on ekraani jälgimine pehmelt öeldes raskendatud. Või peab seda tegema keegi teine. Selles osas on Contouri lähenemine veidi paindlikum – on võimalus kaamera ühendada Bluetoothi abil Androidi või iOS-seadmega ning näha eelvaadet ekraanil. Video kaadrisagedus on küll 4 fps, aga see ongi mõeldud ainult kadreerimiseks. Kui teil on niikuinii olemas nutitelefon, siis pole vaja midagi lisaks osta ning saate enne slaideri nihutamist veenduda, et peale jääb õige asi. Küll ei saa aga nutitelefoniga vaadata salvestatud videoid (nagu nt saab teha Heroga) – nii et arenguruumi veel on. Contouril pole kuhugi kadunud ka võimalus läätse (koos sensoriga) 270 kraadi ulatuses keerata, Midland filmib vaid „otse”, GoProl saab menüüst pildi soovi korral tagurpidi keerata.
Tõe huvides tuleks aga veidi GoPro ühest peatselt saabuvast lisast (BacPacist) rääkida – nimelt peaks varsti olema võimalus osta juurde WiFi-moodul koos puldiga. Puldiga on võimalus juhtida kuni 50 kaamerat, aktiveerida salvestust ja muuta parameetreid. Tõenäoliselt peaks paralleelselt saabuma ka rakendus nutifoonidele, millega oleks võimalik WiFi kaudu monitooringut teha – aga selles osas veel kindlaid lubadusi ei jagata.
Kokkuvõte: kui olulisim on teadmine, kas kaamera salvestab või mitte, tagab sajaprotsendilise kindluse Midland. Samas, kui nutitelefon on olemas, siis on ka Contouri puhul selge, mis toimub, sest kui kaamera on välja lülitatud, pole ju pilti ka telefoni ekraanil, rääkimata video salvestusest. Peab ka mainima, et Contouri slaider-lüliti on tuntavalt parema disaini ja kvaliteediga kui Midlandil, aga toitenupp, nagu öeldud, on küll disainiämber. Hero puhul tasub siiski oma (või teiste) silmade abil veenduda, et kaamera salvestab – vaid sõrmedega katsudes sellest kuidagi aru ei saa.

Režiimid ja konfigureerimine
Midland on konkreetseim – kolmepositsioonilise minilülitiga saab valida kolme salvestusrežiimi vahel: Hi (1080p), M (720p) ja L (480p) ning sellega ka valikud piirduvad.
Sarnane (kaheastmeline) lüliti on ka Contouril, ent kummagi positsiooni alla saab ise määrata režiimi – lisaks videole ka erinevaid fotorežiime. Ühest küljest on küll lihtne kahe režiimi vahel valida, ent samas peate siiski teadma, mida lüliti üks või teine asend on parajasti määratud tähendama. Kui varasematel Contouri mudelitel oli konfigureerimiseks vaja arvutit, siis nüüd saab ka seda teha nutiseadmega Bluetoothi vahendusel. Nagu eespool öeldud, saab nii muuta ka valgetasakaalu ning säritusparameetreid.
Herol on kõikvõimalikke režiime-valikuid kõige enam ning kõiki neid tuleb „programmeerida” kahe nupu ning miniatuurse esipaneelil asuva displei abil. Õnneks on aga displei ise võrreldes eelmise mudeliga muutunud graafiliseks ning kuvab nüüd täiesti arusaadavaid sümboleid. Videoid-pilte saab ka kustutada, nii ükshaaval kui korraga. Siiski vajab GoPro konfigureerimine endiselt rahulikku meelt.
Kokkuvõte: näiteks ekstreemsete miinuskraadidega suusamäel on kahtlemata abiks Midlandi ja Contouri lihtne režiimilüliti ja viimase eelkonfigureerimisvõimalus. GoPro puhul pole jällegi vaja seadistamiseks mingeid lisaseadmeid ning ka seadete valik on suurim.

Audio, lisafunktsioonid ja vormingud
Nii GoProl kui Contouril on olemas välise mikrofoni sisend – vastavalt stereo 3,5 mm ja mono 2,5 mm. Contouril saab ka mikrofoni nivood käsitsi seada, teistel on nivoo reguleerimine automaatne. Hero komplektis on veekindel korpus, mis tagab parima heli suurtel kiirustel (just tuulemüha summutades) – aga rahulikes oludes summutab korpus heli liigagi efektiivselt. Võimalik on lisana osta nn skeleton-korpus, mis pole küll veekindel, ent tagab see-eest tunduvalt parema heli tuulevabades tingimustes.
Contouri ja Midlandi puhul (ilma korpuseta) on suurtel kiirustel loomulikult probleemiks tuulemüra, Midlandil on aga veekindel (ja müra summutav) korpus kohe komplektis, Contouri puhul lisavarustuses.
Nii Contouril kui GoProl on olemas Mini-HDMI liides. Heroga on selle kaudu võimalus ka salvestatud sisu otse kaamerast vaadata, Contouril aga saab HDMI kaudu pilti vaid monitoorida.
GoPro puhul tasub veel märkida selliseid aspekte nagu lisaakude võimalus, 3D salvestamise võimalus (spetskorpust ja kahte kaamerat kasutades) ning automaatne aku soojendamine külmades oludes. Viimane toimib kaameras tekkiva soojuse juhtimisel eelkõige aku korpusesse.
Contouri unikaalsete omaduste seas on aga GPS – asukohainfo ning liikumiskiirus salvestub videofaili kuni neli korda sekundis ning geo-tagid lisatakse ka fotodele. Asukohainfot saab hiljem kuvada Storytelleri-nimelises rakenduses ning sealt ka teistesse standardsetesse rajalogiformaatidesse eksportida. Contouri ohjamine arvutiga ja video organiseerimine toimub samuti sama rakendusega – mis, tõsi küll, kohati toimis veidi konarlikult. Võimalik on ka video algust-lõppu trimmida – ehk rakenduse terminoloogiat kasutades valida välja n-ö awesome-osad. :)
Kõik kaamerad kasutavad salvestuseks h.264-vormingut, GoPro ja Midland MP4-konteineris, Contour MOV-konteineris. Windowsi maailmaga haakub sõbralikumalt vast MP4, ent suutlikku arvutit nõuab HD h.264-vormingu töötlus loomulikult igal juhul.
Midland ja Contour kasutavad salvestuseks Micro-SD kaarte, Herole sobib tavaline SD.

Kinnitused ja korpused
GoPro jätkab ses osas juba teada kursil – kohe komplektis on kuni 60 meetri sügavuseni veekindlust tagav korpus ning ilma selleta kaamerat kasutada ei saa – vähemalt kinnitada mitte. Esmapilgul sugugi vähemtõhus pole ka Midlandi (komplektis olev) veekindel korpus, aga kirjade järgi jääb kaamera kuivaks kuni 30 meetri sügavuseni. Midlandi saab aga (erinevalt GoProst) kinnitada nii korpusega kui ilma – seega on tegemist kergeima kinnitatava kaamerakomplektiga. Contouri karbis veekindlat korpust pole, kaamera on küll vihma ja pritsmekindel, aga kuni 60 m sukeldumiseks sobiva korpuse leiab lisavarustuse hulgast.
GoPro puhul saab valida Outdoor-, Surf Edition- ja Racing-komplektide vahel, millel veidi erinevad kinnitused. Midlandiga on kohe kaasas neli kinnitust, Contouriga kolm. GoPro kinnituste seast tasub esile tõsta (lisavarustuses) n-ö rinnakinnitust, mis paigutab kaamera keset keha. Contouri ja Midlandi kuulikujulise vormi puhul poleks taoline kinnitus ilmselt arukas mõte, ent see-eest on võimalik kinnitada kaamera suusaprillidele – kuhu ei sobi jälle kandiline Hero. Hero puhul on endiselt veidi kõhklusi tekitavaks lüliks kinnituste kruvitavad liigendid – need lihtsalt ei pruugi suuremate kiiruste-vibratsioonide puhul kinni püsida ning olenevalt konfiguratsioonist pole ka parima aerodünaamikaga, nagu kaamera isegi. Ka Midlandi küljes olevat kruvikinnitust tuleb hoolsalt pingutada, et see ikka jääkski soovitud suunda vaatama. Parimad tunduvad taas Contouri kinnitused – väikesemõõdulised ja kindlad, lisaks pole probleemi, kui kaamera jääbki kinnitades veidi „viltu” – läätse saab ju otseks keerata. Ka pole probleemiks teha seda siis, kui kaamera pole vaateväljas (nt kiivril), sest kujutist saab monitoorida nutitelefonist.

Lõppsõna
Kui arvestada ka hindu, muutub väga ahvatlevaks Midland XTC-300 – vähemalt kasutusmugavuse ja komplektsuse osas. 260 euro eest saab kaamera, MicroSD-kaardilugeja, veekindla korpuse, auto- ja seinalaadija, neli erinevat kinnitust ja täitsa kobeda videokvaliteedi. Fotosid küll teha ei saa ja kaamerat konfigureerida ka mitte, aga lihtsuses peitubki võlu, eriti rasketes oludes.
On lausa märkimisväärne, kuivõrd erinevad teerajad on GoPro ja Contour leidnud ühise eesmärgi poole kulgedes. Nii ei saa ühte kohe kuidagi teisest paremaks pidada – no kumb on parem, kas WRC- või F1-masin? Contouris on peidus selline karm (aga siiski tehnikasõbralik) ekstreemhunt – esikohal on ehituskvaliteet, kasutusmugavus ja kindlad kinnitused, lisana veel GPS, Bluetooth ja muudetavad videoseaded. GoPro tiimibossi kirg on aga peenmehhaanika, selles pole kahtlust. Miniatuursete ekraanide, nuppude, tulukeste ja kruvide pusle, mida saab lõpututes kombinatsioonides kokku seada ja konfigureerida – see on peenekoeline ekstreemmaailm Hero moodi.

Küll aga peab mainima, et Contour Plusi 500eurone letihind on lausa lubamatult kallis – kui teid HDMI-väljund ja välise mikrofoni ühendamine ei huvita, siis saab 350 euroga Contour GPSi ning valikus on ka ilma GPSita ja veelgi odavam (uusim mudel) Contour Roam. Ja kui Hero 2 üldse mitte paha 350eurone hind tundub liiast, siis on saadaval ka paarisajaeuroseid Hero-HD versioone. Seega – kui ostumõtted tõsised, vaadake kindlasti üle mõlema brändi täielikud valikud matkasport.ee ja tehnoturg.ee veebilehtedelt ning pange paika oma tulevaselt kaameralt oodatavate omaduste prioriteedid – siis on vähemalt lootust keerulist valikut lihtsamalt teha.

Lisa leiad jaanuarikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid