Kaitse kodu kaugelt
Raimo Ylönen, Kaido Einama
21.02.2017

Enam ei piisa ka maakohas vaid luua ukse taha jätmisest, et kodu oleks kaitstud. Maamajad, äärelinna eramajad ja suvilad vajavad kaitset siis, kui pererahvast pole kodus. Selleks on palju erinevaid vahendeid, mis polegi enam väga kallid.

 

 

Vargad tahavad kodudest tavaliselt näpata raha, pangakaarte, tööriistu või muid kergelt mahamüüdavaid asju. Nende kaasahaaramine uksest või aknast sisse murdes võtab vähe aega, lahkuda saab kiiresti ja märkamatult. Omanik ei saa selliste kiirrünnakute vastu just palju teha.

Kui aga maja asub eemal käidavatest kohtadest, kuhu ka omanik kohe ei satu, saavad kurikaelad hoopis põhjalikumalt tegutseda, kartmata naabrivalvet või juhuslikke möödujaid. Just sellistes kohtades aitavad eemalt juhitavad valveseadmed.

 

Mitu võimalust tõhusaks koduvalveks

Paljud vargused õnnestub ära hoida lihtsate väliste märkide väljapanemisega. Kui varaste sissetung teha pealtnäha võimalikult aeganõudvaks ja mürarikkaks, siis võivad nad kergesti loobuda. Tihti aitabki näiteks turvalukust välisuksel ja nähtavale kohale paigutatud liikumisanduritest verandal, samuti turvafirma siltidest, mis annavad teada, et hooned on valve all.

Kui aga vara on omaniku arvates väärtuslikum, nii et vaid välistest peletusvahenditest meelerahuks ei piisa, peaks juba mõtlema valveseadmete peale. Ka kõige külmema närviga murdvargal katkeb lõpuks kannatus, kui valjuhäälne sireen üle kogu maja üürgama hakkab.

Kodukasutuseks mõeldud häireseadmed annavad sissemurdmise korral alarmi, suur osa neist saadavad ka sõnumi omaniku mobiilile. Lisaks teatele võivad valveseadmed edastada ka pilti kohapealt.

Kodu kaitsvad seadmed võivad lisaks anda teada ka tulekahjust, lekkivast kodumasinast ja veeavariist. Samuti võib valveseade aidata eemalt juhtida erinevaid koduseadmeid.

Koduvalve ei pea olema keeruline paigaldada ja kallis. Uued juhtmevabad andurid võib tööle seada ilma seinte sisse juhtmeid vedamata, ka kaamerad võivad olla kohtades, kus ei pea tingimata olema võrgukaableid. Kodune WiFi sobib väga hästi ka valveseadmete tööks ning ei vaja lisakulutusi, palju muidki lahendusi on võimalik saada lausa tasuta.

Oluline on näidata, et majas elatakse pidevalt ja see pole pikemaks ajaks hüljatud. Lase näiteks naabritel postkasti tühjendada, kui ise kodus pole, taimerite ja lülititega saab sisse-välja lülitada välis- ja sisevalgustust, jättes niimoodi mulje, et keegi nagu oleks kodus. Samuti aitavad koduvalveseadmed valgustust juhtida eemalt mobiili kaudu. Kui tubades tuled põlevad, julgevad vähesed vargad sisse murda.

Samas ei maksa enda eemalolekust avalikult teada anda. Kui vanasti sai automaatvastajale jäetud teatest vihje, et pererahvast pole kodus, siis nüüd loevad vargad selliseid signaale sotsiaalmeediast.

 

Kahju vähendamiseks on muidugi hea oma väärisesemed kindlustada, kuid tihti rikuvad vargad või viivad minema selliseid asju, millel kindlustuse mõttes on küll rahaline väärtus, kuid mis on pere jaoks hindamatud. Selliseid asju kindlustuse hüvitis ei korva ning targem on peletada vargad eemale vastavate valveseadmete abiga. Samuti on väga oluline kaitsta end vee- ja tuleõnnetuste vastu, sest ka need ei jäta perekonna vara puutumata, ükskõik kui hästi need ka kindlustatud on.

Sarnased artiklid