Kahel rattal kaugele
Tero Kiira
08.08.2011

Reis mootorrattaga on omaette elamus, seda ei võrdle ei auto- ei lennureisiga. Kui on plaanis just kahel rattal reisima minna, võivad selleks sobiva mootorratta valikut mõjutada mitugi lähtekohta. Mõni hindab sõiduomadusi, mõni muretseb kaassõitja mugavuse pärast ja mõni tahab enda ümber head gondlit, mis ilma eest kaitseks. Uurides, kuidas nende omadustega tegelikult on, laadisime neli mootorratast Rostocki laevale ja sõitsime Saksamaale, et Euroopas üks tiir teha.

BMW K 1600 GT
Honda VFR 1200 F
Kawasaki 1400 GTR ABS
Triumph Sprint GT

Matkarattad on mootorrataste aadelkond – vähemalt tundub hindu vaadates nii. Isegi sportratastest on need kuni kolmandiku jagu kallimad. Mida selle raha eest siis saab? Mootorisse lisakuubikuid, suure gondli, elektriliselt muudetava asendiga esiklaasi või koguni kiirushoidiku. Küljekohvrid ja ABS-pidurid kuuluvad põhivarustusse ning pardaarvuti samuti.

Rühma komplekteerimine polnud lihtne, sest lisaks neile neljale oleks turul veel mitu arvesse tulevat, näiteks Yamaha FJR 1300, aga paraku ei saanud me seda kätte. Meie nelikus on kaks omavahel võistlevat paari: BMW ja Kawasaki konkureeriksid nagu omavahel ning Honda ja Triumph omavahel. Siiski sobivad kõik ka ühisele stardijoonele, sest kõik on selgesti projekteeritud just pikemateks reisideks.

Raskemad matkarattad loetakse tavaliselt kuuluvat klassi Grand Touring ja kergemad klassi Sport Touring. Suuremad toimivad paremini kiirteel ja kergemad on mugavamad kurvilisel teel. Mõnele meeldib aga just raske tsikliga kurve läbida. Erinevaid olusid läksimegi otsima Saksamaa kiirteedelt, aga ka Ungarist, Austriast ja Itaaliast. Tegelikult sõitis kaasa ka meie selle aasta kestvustestis osalev Kawasaki Z 1000 SX Tourer. Sellega veeti mõõte- ja fotoaparaate, võrdluses see ei osalenud. Otsustasime reisida nii, nagu puhkust veetvad mootorrattamatkajad ikka: ilma hooldusautota, kõik vajalik küljekohvrites.

Testi leiad augustikuisest Tehnikamaailmast.

Soomekeelse Tekniikan Maailma koduleheküljel saab tutvuda ka soomekeelse videokokkuvõttega.

Sarnased artiklid